Nepřehlédněte

V sobotu se udílí prestižní Evropské filmové ceny

V sobotu 7. prosince se v Berlíně bude konat 32. ročník Evropských filmových cen, které jsou považovány za obdobu amerických Oscarů. Sošky budou rozdány hned ve 23 filmových kategoriích. Nejlepší filmem roku 2019 se může stát jeden ze šestice snímků – bude jím novinka Romana Polanského Důstojník a špion (J´Accuse) uvedená na Benátském filmovém festivalu, černohumorná Favoritka svérázného  Yorgose Lanthimose, Bolest a sláva od Pedra Almodóvara, francouzská moderní verze Bídníků, německé drama Narušitel systému (Systemsprenger) nebo snad italské drama podle skutečné události První zrádce (Il Traditore)? To budeme vědět už za pár hodin. Známá je zatím laureátka Evropské ceny za přínos světové kinematografii – šarmantní francouzská herečka Juliette Binoche.

O vítězích hlasovalo více než 3 600 členů Evropské filmové akademie, jíž v současné době předsedá polská režisérka Agnieszka Holland. Totalfilm je už potřetí mediálním partnerem Evropských filmových cen v České republice, a také vám zprostředkujeme přímý přenos celé akce na našem webu. V sobotu 7. prosince se tedy od 17 hodin můžete těšit na exkluzivní záběry přímo z červeného koberce a na samotný ceremoniál, který začíná v 19 hodin!

Live přenos můžete sledovat i v tomto videopřehrávači:

Možná si říkáte, zda se v nominacích objevuje také nějaký český zástupce? Máme radost, že tomu tak letos je. V kategorii krátkých filmů Česko zastupuje snímek Rekonstrukce debutujících českých tvůrců Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka, kteří s ním soutěžili i na festivalu v Locarnu. Mezi dokumenty je pak nominován film ruského režiséra Vitalije Manského Svědkové Putinovi, natočený v české koprodukci.

Pokud by vás zajímalo, kdo všechno si získal pozornost Evropské filmové akademie, prohlédněte si seznam nominací zde: www.europeanfilmawards.eu/en_EN/nomination-current

Očekávanými kategoriemi jsou kromě Nejlepšího filmu samozřejmě také ty, věnované režisérům a hercům. Jména nominovaných evropských režisérů se ve dvou případech shodují s nominacemi na nejlepší film – Ital Marco Bellocchio zaujal svým mafiánským snímkem První zrádce, Řek Yorgos Lanthimos svou skvostně obsazenou a krutě zábavnou Favoritkou. Trojici nominovaných pak doplňuje oceňovaná francouzská scenáristka a režisérka Céline Sciamma za mnohovrstevnatý Portrét dívky v plamenech.

Mezi nominovanými herci se letos objevují jména jako Jean Dujardin za roli v Polanského snímku Důstojník a špion, charismatický seveřan Indvar E. Sigurdsson za film Bílý, Bílý den, oceňovaný a oblíbený Antonio Banderas za úlohu v nejnovějším Almodóvarově počinu, Alexander Scheer za roli východoněmeckého písničkáře Gundermanna ve stejnojmenném snímku, Gruzínec Levan Gelbakhiani, jenž ztvárnil tanečníka ve filmu Dokud se tančí a Říman Pierfrancesco Favino, světovému publiku známý třeba z Letopisů Narnie nebo Světové války Z, za roli ve filmu Prvního zrádce.

Nejlepší evropskou herečkou roku 2019 se může stát Britka Olivia Colman za roli královny Anny v Lanthimosově Favoritce, teprve jedenáctiletá Helena Zengel za svůj strhující výkon v Narušiteli systému, dvojice francouzských hereček Adéle Haenel Noémie Merlant za Portrét dívky v plamenech, talentovaná dánská herečka Trine Dyrholm za roli v Královnách srdcí a půvabná Ruska Viktoria Miroschnichenko za snímek Beanpole.

Evropské filmové ceny jsou radostným setkáním filmového světa a také každoroční příjemnou připomínkou různorodosti, jíž snímky „starého kontinentu“ oplývají.

Vladana Drvotová, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm © 2019