Nepřehlédněte

První dojmy: Králíček Jojo je další Waititiho paráda

Pokud ještě nevíte, na jaký film se vydat už v prvním měsíci nového roku, máme pro vás zaručený tip. Do kin totiž 23. ledna přihopsá hajlující Králíček Jojo. Řeč je o novém snímku extrémně talentovaného novozélandského herce, scenáristy, režiséra a producenta Taiky Waititiho, který svět filmu dokázal obohatit o filmové kousky jako je Boy (2010), Co děláme v temnotách (2014) nebo jednou z nejzábavnějších marvelovek Thor: Ragnarok (2017). Na film můžete exkluzivně vyrazit v předpremiérách v obou největších sítích multikin na Silvestra.

Králíček Jojo (foto: CinemArt)

Králíček Jojo je další Waititiho paráda. Inspirací a základním stavebním kamenem pro příběh, který se odehrává za druhé světové války, mu byla kniha Caging Skies spisovatelky Christine Leunens. Králíček Jojo vypráví o desetiletém Johannesovi, který žije se svou maminkou Frau Betzler. Má trochu zvláštní přání: rád by se stal ukázkovým nacistou. Má svého imaginárního kamaráda. A není to nikdo jiný než sám Adolf Hitler. Je tu ale ještě někdo – židovské děvče Elsa, které malého modrookého blonďáčka vyhodí z konceptu. Její představitelkou je mladá novozélandská herečka Thomasin McKenzie, která debutovala ve snímku Beze stop v minulém roce. Johannese skvostně hraje Roman Griffin Davis a za svou práci před kamerou si nedávno vysloužil nominaci na Zlatý Globus (druhou nominaci získal snímek v kategorii Muzikál/komedie). Doslova sladkou dvojici tvoří s Johannesem na plátně jeho brýlatý obézní kamarád Yorki (Archie Yates).

Maminku mu hraje Scarlett Johansson. Se svým synem sice zůstala sama, ale život milovat nepřestala a snít nezapomněla. Skvostné obsazení filmu pokračuje Samem Rockwellem v roli demotivovaného kapitána Klenzendorfa, Rebel Wilson je tu jako Fraulein Rahm, která nacistické Německo obohatila o slušný počet ukázkových Áriječků.

Králíček Jojo (foto: CinemArt)

Nevzpomínám si, že bych tohle téma v novodobé kinematografii viděla zpracováno tak chytře a s nadhledem. Má v sobě smířlivý tón, ale zároveň velmi jasně formulovaný postoj k věci. Rozumět mu budou i náctiletí, pro něž druhá světová válka a postava Adolfa Hitlera jsou už jen jednou z kapitol v učebnici dějepisu. Režisér má totiž věčnou duši dítěte a tuhle optiku rád používá i ve svých filmových příbězích.
Vyprávění prostřednictvím dětských hrdinů, které použil i tady, se Waititimu už mnohokrát vyplatilo, stejně jako absurdně komediální tón příběhu. Jak sám říká, čisté drama asi nikdy točit nebude, protože je to pro něj z pracovního hlediska nuda.

Králíček Jojo – z natáčení (foto: CinemArt)

Jak se zdá, Waititi je k neutahání a jeho Králíček Jojo se stává dalším potvrzením jeho kvalit, nekonečné kreativity a inteligentního humoru, který není samoúčelný.
Film vás bude bavit taky skvělými dialogy s echt německým akcentem a výborným soundtrackem navrch. A ještě důležitá věc na konec – můžeme být tady v Česku pyšní, protože natáčení filmu probíhalo právě u nás (Žatec, Úštěk, Dolní Beřkovice, Lenešice).

Recenzi a rozhovor k filmu přineseme v lednu.

Kde vidět film na Silvestra najdete zde.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2019