Nepřehlédněte

Recenze: Rebelky – nehorázně zábavná, leč neoriginální komedie

Francouzská komedie Rebelky svádí dohromady bývalou královnu krásy, nečekané úmrtí a balík peněz. Že z takové kombinace nemůže pro hlavní postavy vzejít nic dobrého, není až tak překvapivé. Pro diváky však snímek servíruje až nečekané množství smíchu.

Rebelky (foto: Film Europe)

Rebelky mají vskutku úsměvnou premisu. Sandra, bývalá miss Nord-Pas-de-Calais, se vrací do rodného města a zoufale si potřebuje najít práci, jelikož modelingová kariéra jí nevyšla podle plánu. Ocitá se v místní konzervárně, kde jednoho večera musí zůstat se svými dvěma kolegyněmi Marilyn a Nadine déle. Když se převléká, začne ji sexuálně obtěžovat její nadřízený. V sebeobraně mu Sandra způsobí značně nepříjemnou pohlavní újmu, a aby byla situace ještě komplikovanější, její nadřízený na útěku spadne ze schodů a na místě zemře. Tři pracovnice by sice zavolaly záchranku, ale to by nesměly najít tašku plnou peněz. Marilyn pak s chladnou hlavou přijde na prosté řešení – proč nevyužít konzervárnu k likvidaci těla jejich nadřízeného. A právě od této chvíle se začne pro ústřední trojici rojit jeden problém za druhým.

Skvělé herečky

Film těží především ze skvěle obsazené ústřední trojice. Cécile de France je v roli bývalé miss Sandry uvěřitelně, avšak nikterak prvoplánově, krásná. Spíš než sladkou panenku připomíná životem a pěstmi ošlehanou, lacině oblékanou Barbie s přetěžkým make-upem. Yolande Moreau hraje Nadine, zřejmě nejsympatičtější ze tří postav, jako vyjukanou mamku od plotny, která má v ruce místo vařečky brokovnici. Audrey Lamy se jako Marilyn nenechá ničím rozhodit a nejednu mrtvolnou repliku pronáší s kamennou tváří.

Rebelky (foto: Film Europe)

Tematicky i formálně se Rebelky nikterak neliší od běžných gangsterských komedií. Mají s nimi společnou zábavnou, ač vyumělkovanou, zápletku, svérázné, i když lehce karikaturní, postavy, a vcelku zdařile budovanou akci, která je ovšem vždy podřadným produktem vtipu. Ve všech ohledech Rebelky působí zdařile, avšak nikterak převratně. Nepřináší sebou nic prudce originálního, ani zapamatovatelného, avšak jako nehorázně vtipná a nekorektní komedie bohatě vystačí.

 

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 60%
  60
 • Kamera - 60%
  60

Rebelky (2019)

Nikterak oslnivá, ale dobře fungující variace na gangsterské komedie se sice prolíná s morálními dilematy a napjatými sekvencemi, jakékoliv odbočky směrem k hlubším prožitkům však odsunuje na druhou kolej na úkor humoru. Právě ten tu naštěstí funguje na výbornou a nebere si žádné servítky. Rebelky jsou tak oddychovkou v tom nejlepším slova smyslu bez pejorativního zabarvení.

62 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2019

Rebelky
Rebelles
Komedie
Francie, 2019, 87 min
Premiéra: 5. 12. 2019 Film Europe
Režie: Allan Mauduit
Scénář: Jérémie Guez, Allan Mauduit
Kamera: Vincent Mathias
Hudba: Ludovic Bource
Hrají: Cécile De France, Yolande Moreau, Audrey Lamy, Simon Abkarian, Samuel Jouy, Béatrice Agenin, Patrick Ridremont, Michel Masiero, Eric Godon, Georges Kelessidis, Pierre Nisse, Alain Bellot

%d blogerům se to líbí: