Nepřehlédněte

Recenze: Yao – road movie, ve které se jede pořád na dvojku

Francouzský producent Philippe Godeau a Omar Sy (Nedotknutelní, Samba) se rozhodli spojit síly a vyprodukovat celovečerní film. Jmenuje se Yao a české publikum už se na tuhle road movie mohlo podívat na letošním ročníku Festivalu francouzského filmu. Pro Syho je to první producentská práce, ale také jakýsi osobní návrat ke svým senegalským kořenům, neboť se ve Francii narodil mauretánské matce, a právě senegalskému otci.

Yao (foto: Film Europe)

Nečekejte ale, že Yao bude nějaké progresivní filmové dílo. Snímek patří spíš do skupinky nepotěší – nezarmoutí. Godeau je kromě producentské práce na snímku podepsán i pod scénářem, na kterém pracoval se svou scenáristkou kolegyní Agnès de Sacy.

Omar Sy si v Yao také samozřejmě zahrál, a to slavného francouzského herce Seydou Talla, který je oficiálně pozván do Senegalu. Setká se tam s odhodlaným, ale trochu nesmělým třináctiletým chlapcem jménem Yao (Lionel Louise Basse) a díky jemu se začne poddávat volání vlastních předků, poznávat místní zvyky, barvy, radostný tanec za rytmu džembe i naprosto odlišné pojetí času, když se  Yaa rozhodne jako zodpovědný bílý muž odvézt zpátky domů napříč celým Senegalem.

Velmi předvídatelné

Yao není inovativní snímek, a to bohužel v žádném ohledu. Vypráví příběh, jehož strukturu můžeme celkem s jistotou predikovat. Scénář drží pohromadě občas jen tak tak a tu a tam je prostor lehký humor, který možná u diváka vyvolá spíš úsměv než srdečný smích. Stejně tak příběhu nepřidá ani lehce hysterické chování Seydouovy postavy, které několikrát trochu prosakuje na povrch během rozhodování se o tom, zda chlapce doprovodí až do rodného Kanelu.

Yao (foto: Film Europe)

Syho zasněné pohledy a úsměvy a děravý a všední scénář, který si zakládá na exotickém prostředí Afriky, dojem z výsledku nevylepší. Nekoordinovaně působí třeba i náhlý výlet dvojice k moři, který má působit jako další spontánní rozhodnutí v průběhu jejich společného koexistování (dle mapy a časových možností by musel znamenat značnou zajížďku, kterou by nebylo logicky možno uskutečnit). Ale nazvěme to autorskou licencí, tam se dá schovat leccos. Opravdovou feel-good vsuvkou je krátký čas, kdy se poblíž Seydoua objeví Glorie (Fatoumata Diawara), která je zosobněním svobodné africké duše žijící okamžikem, zásadně s úsměvem na tváři, písní na rtech a v nekonečně houpavém rytmu africké hudby.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2019

Yao
Komedie / Drama / Road movie
Francie / Senegal, 2018, 104 min
Premiéra: 12. 12. 2019 Film Europe
Režie: Philippe Godeau
Scénář: Philippe Godeau, Agnès de Sacy
Kamera: Jean-Marc Fabre
Hudba: Matthieu Chedid
Hrají: Omar Sy, Gwendolyn Gourvenec, Lionel Louis Basse, Fatoumata Diawara, Abdoulaye Diop