Kritici vyhlásili nominace, nejvíc se jim líbí Vlastníci, Staříci a Nabarvené Ptáče

Sdružení filmových kritiků vyhlásilo nominace na letošní Ceny filmové kritiky. Road movie Staříci a hořká komedie Vlastníci mají pět šancí. Nabarvené ptáče má čtyři nominace. Padesátka českých filmových kritiků vyzdvihla celkem 12 snímků včetně tří počinů mimo klasickou kinodistribuci. Dnes začíná hlasování o vítězích, které budeme znát 1. února.

Filmový debut Jiřího Havelky Vlastníci, odehrávající se na domovní schůzi, se uchází kromě sošky za nejlepší film i o ocenění za nejlepší režii, scénář, ženský herecký výkon a objev roku. Staříci, první celovečerní hraný snímek dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník, zaujal kritiky také režií, scénářem a hereckým duem Ladislav Mrkvička a Jiří Schmitzer v rolích důchodců na cestě za vlastní spravedlností.

Český kandidát na Oscara Nabarvené ptáče si připsal nominaci za nejlepší film, režii Václava Marhoula a v kategorii Audiovizuální počin hned dvakrát – za kameru a výpravu. Drama uvedené v soutěži benátského festivalu sleduje drsný osud malého chlapce během druhé světové války. Mezinárodního a oscarového úspěchu se dočkal také krátký loutkový film Dcera, jenž čeští kritici nominovali v kategorii Mimo kino, spolu s komediálním seriálem České televize Most! a špionážní minisérií HBO Bez vědomí.

Mezi kandidáty na Cenu innogy pro objev roku patří autorka Dcery Daria Kashcheeva, Jiří Havelka s Vlastníky a Bohdan Karásek za svůj debut, vztahovou tragikomedii Karel, já a ty. O Cenu české filmové kritiky se střetnou také tři dokumenty – vítěz jihlavského festivalu Sólo, portrét osamění duševně nemocného hudebníka od debutujícího Artemia Benkiho, road-movie o cestě otce a syna Dálava v režii Martina Marečka a šestihodinový opus Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie.

Vítězové Cen české filmové kritiky budou známí v sobotu 1. února 2020. Slavnostní večer v pražském Divadle Archa od 20.20 v přímém přenosu odvysílá program ČT art.

Kompletní nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2019

Nejlepší film

Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul
Staříci – producent Jiří Konečný
Vlastníci – producent Marek Jeníček

Nejlepší dokument

Dálava – Martin Mareček
Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie – Karel Vachek
Sólo – Artemio Benki

Nejlepší režie

Nabarvené ptáče – Václav Marhoul
Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník
Vlastníci – Jiří Havelka

Nejlepší scénář

Karel, já a ty – Bohdan Karásek
Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník
Vlastníci – Jiří Havelka

Nejlepší herečka

Karel, já a ty – Jenovéfa Boková
Tiché doteky – Eliška Křenková
Vlastníci – Tereza Ramba

Nejlepší herec

Na střeše – Alois Švehlík
Staříci – Ladislav Mrkvička
Staříci – Jiří Schmitzer

Audiovizuální počin

Nabarvené ptáče, kamera – Vladimír Smutný
Nabarvené ptáče, výprava – Jan Vlasák
Tiché doteky, kamera – Gregg Telussa

Mimo kino

Bez vědomí – Ivan Zachariáš, Ondřej Gabriel
Dcera – Daria Kashcheeva
Most! – Jan Prušinovský, Petr Kolečko

Cena innogy pro objev roku

Jiří Havelka – Vlastníci
Bohdan Karásek – Karel, já a ty
Daria Kashcheeva – Dcera

-red-
zdroj: Pavel Sladký