Ivan Trojan hraje v Šarlatánovi Jana Mikoláška – kdo to byl? (video)

V netrpělivě očekávané novince světoznámé režisérky Agnieszky Holland Šarlatán hraje hlavní roli vynikající Ivan Trojan. Ztvárňuje společně se svým synem Josefem postavu skutečně žijícího léčitele Jana Mikoláška. Ve své době to byl velmi známý člověk, u kterého se kromě obyčejných lidí léčili i politici a známé osobnosti. Scenárista Marek Epstein vycházel z námětu Martina Šulce, který je Mikoláškovým příbuzným. “O Mikoláškovi toho moc známého není. Vycházel jsem z dostupných informací, ale musel jsem samozřejmě scénář napsat tak, aby v něm nechyběl dramatický oblouk,” přibližuje přístup ke psaní scénáře Šarlatána Marek Epstein. Víc se dozvíte v následujícím videu.

„Myslím si, že je to nejlepší scénář, jaký kdy Marek Epstein napsal. Zároveň to bylo to nejnáročnější, co jsem kdy točil. Obsáhl jsem tři věková období, ta postava je velmi rozporuplná a scénář se pohyboval v několika časových rovinách,“ vysvětlil držitel šesti Českých lvů Ivan Trojan. Mikoláškova asistenta, ale zároveň také životního partnera, si zahrál slovenský herec Juraj Loj.

Šarlatán – Ivan Trojan, Juraj Loj

Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc statisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým…

„Mikolášek léčil podle svých slov více než pět milionů pacientů, lidé u něj denně stáli fronty. Zároveň se ale nemohl smířit s tím, kdo vlastně je. Kromě jeho boje se silným egem je zajímavé i emotivní jádro příběhu, také velmi vášnivé a bolestné… V obou směrech je tento filmový příběh originální,“ dodala držitelka mnoha festivalových cen, Českého lva a tří nominací na Oscara, režisérka Agnieszka Holland.

Film vznikl v produkci společnosti Marlene Film Production Šárky Cimbalové v koprodukci s Českou televizí a dalšími partnery.

Film otevře letošní Febiofest a do kin pak vstoupí 26. března v distribuci společnosti CinemArt.

-red-
foto/video: CinemArt, Marlene Film Production © 2020