Nepřehlédněte

Hudba v komedii Bourák: Matěj Ruppert jako Šílenej Vořech (video)

V  komedii Ondřeje Trojana Bourák měly původně znít americké pecky. Místo nich zpívají Matěj Ruppert, Tereza Černochová, Tonya Graves a Žofie Dařbujánová ve filmu rockabilly songy, které pro Bouráka složil Roman Holý. Filmová kapela se jmenuje Mad Nut & His Raisins, tedy Šílenej Vořech a jeho Rozinky. A ten Vořech není nikdo jiný než zpěvák a glosátor celého filmového příběhu Tonda Voříšek v podání Matěje Rupperta a jeho Rozinky zpěvačky Tereza Černochová, Tonya Graves a Žofie Dařbujánová. A přitom stačilo málo a na pódiu  šlukdorfského klubu Pokado mohlo být všechno jinak.

 „Když byl Bourák ještě v přípravách a my už potřebovali písničky na taneční zkoušky pro Ivana Trojana a Kristýnu Bokovou, ale zkomplikovalo se to a neměli jsme nic, tak se mě žena Bára zeptala, proč neřeknu Romanovi Holému z Monkey Business. Oponoval jsem, že Roman přeci dělá funky, ale zkusil jsem mu zavolat,“ vzpomíná Ondřej Trojan na začátek spolupráce, o které Roman Holý říká, že to ani moc spolupráce nebyla. Po jednom společném sezení, kdy si nastínili, jak by hudba měla vypadat, se dal na Šumavě do skládání a už to lítalo. „Posílal jsem písničky a Ondřej na to vždycky řekl jen, ta je bezvadná, tak pošli další,“ popisuje Roman Holý, jak lehce hudba k filmu vznikala.

Na place s M. Ruppertem, T. Graves a T. Černochovou (foto: B. Trojanová)

O dost náročnější pak ale bylo dát dohromady kapelu, která by nejen skvěle zněla, ale taky to dokázala rozjet na pódiu před kamerou. „Mně vadí v českých filmech, když je tam hudební scéna, tak to bývá strašně špatně udělané, herci drží kytary jako prase kost, nejsou vychytané synchrony a celý je to takový bulharský,“ vysvětluje Roman, proč dbal na to, aby filmová kapela uměla opravdu hrát. A protože je perfekcionista, poskládal ji z těch nejlepších zpěváků a muzikantů. Kteří samozřejmě neměli vůbec čas. Takže pozorný divák možná pozná, že bubeník a basák projdou ve filmu drobnou proměnou. Obličeje.

Ale nadšení z hudby byli během natáčení úplně všichni, mezi 12 skladbami jsou vypalovačky, taneční pecky i romantické písničky. Zatímco nejoblíbenější skladba režiséra Ondřej Trojana se jmenuje Bad Boy a zpívají ji Rozinky, drží se autor hudby zásady, že nejoblíbenější musí být každá, aby byla šance, že se budou líbit i jiným lidem. Přesto má i on jednu nejradši. „Mám tam speciální vztah k jedný pomalý, „vyděračský“ písničce, kterou jsem napsal v smutným, blbým životním období. Tu jsem nenechal ani nikoho jinýho nazpívat, tu jsem si ukradl pro sebe. Jmenuje se This man a mám ji absolutně nejradši. Není  rockabilly, natočil jsem ji jen se španělkou, nejvíc funguje na holky a to mě teď zajímá,“ říká Roman Holý, který kvůli Bourákovi na chvíli vyjel ze své funky garáže, obul si perka a zahnul do rockabilly stylu. „To bylo tak šťastné rozhodnutí a setkání! Romanova hudba je v Bourákovi fantastická. Ani jsem si ji neuměl takhle vysnít,“ shrnuje režisér a producent Ondřej Trojan.

V hlavních rolích se představí Ivan Trojan, Kristýna Boková, Jiří Macháček či Veronika Marková. V dalších rolích diváci uvidí Kryštofa Hádka, Kateřinu Winterovou, Jaromíra Dulavu, Jiřího Šimka, slovenské herce Milana Ondríka, Alenu Pajtinkovou, Petru Polnišovou, výtvarníky Jaroslava Rónu a Aleše Najbrta i režiséra Ondřeje Trojana.

Bourák do kin dorazí už ve čtvrtek 11. června.

-red-
foto/video: Total HelpArt, Falcon © 2020
zdroj: B. Trojanová