Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Recenze: Téměř dokonalá tajemství – znají vás lépe vaši přátelé, nebo telefony?

Je již téměř tradicí, že dočká-li se originální námět z evropské produkce příznivých ohlasů diváků i kritiky, americký remake s hollywoodskými herci na sebe nedá dlouho čekat. Méně obvyklé ale je, aby se svou verzí během pouhých čtyř let přispěchali filmaři z celkem 19 (!) zemí, jako je Jižní Korea, Mexiko, Arménie, Indie nebo Turecko – díky čemuž je italský film Naprostí cizinci z roku 2016 i zapsán v Guinessově knize rekordů. Jeho nejnovější německá verze pojmenovaná Téměř dokonalá tajemství právě vstoupila do českých kin.

Téměř dokonalá tajemství (foto: Bontonfilm)

Co je na původní látce tak univerzálního a poutavého, že tolik zemí na světě zatoužilo divákům přinést vlastní verzi? Italská předloha slibovala velmi zajímavou a aktuální premisu, vtipně komentující aktuální fenomén „smombies“ a všudypřítomné pokukování po displejích telefonů – a to i při setkávání s partnery či přáteli. Díky zdánlivě nevinné hře, během které sedmero přátel u jedné společné večeře sdílí veškeré příchozí zprávy a telefonáty, však skupina rychle zjistí, že se vlastně vzájemně skoro nezná a že řadu překvapivých tajností před sebou ukrývají i na první pohled spokojené páry.

Žárovka Smombies – lidé, kteří bezduše zírají do svých mobilních telefonů, prohlíží sociální sítě a nevnímají, co se kolem nich děje. Jde o složeninu slov SMartphone zOMBIES.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Nuda nehrozí[/pullquote]Komorní konverzačka se odehrává takřka celá u jednoho stolu a díky jednotě děje, místa a času působí téměř divadelně. Nuda ale díky svižným a vtipným dialogům nehrozí a 120minutová stopáž příjemně odsýpá. Na neokoukané herce od našich německých sousedů je radost se dívat, zvládají komediální i vážnější momenty a ve svých rolích působí civilně a uvěřitelně. Natáčení se nejspíš odehrávalo v příjemné a přirozené atmosféře, jak ukazují i bloopers během závěrečných titulků.

Téměř dokonalá tajemství (foto: Bontonfilm)

Samotná zápletka je zábavná už na papíře a jejímu nejnovějšímu zpracování od tvůrců populární komediální série Fakjů, pane učiteli není po řemeslné stránce moc co vytknout. Závažně kompromitujících materiálů se ovšem v průběhu filmu na prakticky všechny ze sedmera postav nakupí možná trochu příliš, než aby děj působil uvěřitelně, k jeho sledování je tak potřeba zvláštně v druhé polovině trocha nadsázky. Druhá polovina filmu je pak jedna velká mnohovrstvá hádka, která svou vyhroceností připomíná ty nejdivočejší momenty z různých reality show. I tak se ale diváci v některých momentech s postavami možná snadno ztotožní nebo v nich poznají některé ze svých přátel či rodinných příslušníků.

Téměř dokonalá tajemství (foto: Bontonfilm)

Největší změnou oproti originálu je pak samý konec. Kde italští Naprostí cizinci pocit z trochu nastavované kaše spolehlivě vymazali překvapivým zvratem v průběhu parádního finále, německá Téměř dokonalá tajemství nabízí katarzi v podobě hořkosladkého happyendu.

Filmový pásPůvodní filmovou předlohu Naprostí cizinci můžete pro srovnání zhlédnout např. ve videotéce Edisonline zde.

 • 70%
  Režie - 70%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 50%
  Hudba - 50%
 • 75%
  Kamera - 75%
69%

Téměř dokonalá tajemství (2019)

Kdo italskou předlohu viděl a necítí potřebu si ji připomenout s novými herci, nenajde v Téměř dokonalých tajemstvích kromě doslovné citace nejzásadnějších momentů originálu a jedné nové příběhové linky (komentující fenomén feministického workoholismu, #MeToo a skleněných stropů) takřka nic nového. Na diváky neseznámené s žádnou z verzí smartphonové dramedie však čekají příjemně strávené dvě hodinky, které ocení zejména skrytí voyeuři v nás.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm, Constantin Films © 2020

Téměř dokonalá tajemství ??
Das perfekte Geheimnis ??
Takmer dokonalé tajomstvá ??
Komedie
Německo, 2019, 120 min
Premiéra: 18. 6. 2020 Bontonfilm
Režie: Bora Dagtekin
Scénář: Bora Dagtekin, Paolo Genovese (původní scénář)
Kamera: Moritz Anton
Hudba: Egon Riedel
Hrají:
Levi Eisenblätter, Florian David Fitz, Jella Haase, Karoline Herfurth, Frederick Lau, Elyas M’Barek, Jessica Schwarz, Wotan Wilke Möhring

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast