Old Guard: Nesmrtelní je blockbuster s nečekaným přesahem (Recenze hitu Netflixu)

Blockbuster Old Guard: Nesmrtlení s Charlize Theron najdete na české verzi Netflixu mezi TOP 10 aktuálně nejsledovanějších filmů. Pár dní po uvedení se ovšem snímek o oddílu nesmrtelných bojovníků rovnou katapultoval mezi desítku celosvětově nejpopulárnějších filmů Netflixu všech dob. Přestože možná míří na až na první příčku, tento film v rukou třímá dvě mnohem důležitější prvenství.

Old Guard: Nesmrtelní (foto: Netflix)

Bojovnice Andy vede jednotku tří dalších vojáků (Joe, Nicky a Booker), která chrání náš svět již stovky let. Všechny čtyři spojuje utajovaná supervlastnost, a to nesmrtelnost. Z jejich poslední zakázky se ovšem vyklube podvod. Skupina obklopující šéfa farmaceutického impéria chce totiž tento nesmrtelný oddíl odchytit a testovat, aby odhalila tajemství jeho nesmrtelnosti a mohla ho tak replikovat a prodávat. Andy, její vojáci i nejnovější a též nesmrtelná členka Nile se proto vydávají na nebezpečnou cestu s cílem zastavit své nepřátelé.

Old Guard je sice svázaný konvencemi obdobných robustních snímků, naštěstí však exceluje hned v několika ohledech. Akční sekvence mají spád i skvělou choreografii, přičemž to nejlepší na nich je Charlize Theron. Tato herečka, která v roce 2004 získala Oscara za film Zrůda, se vyjímá jak v cenami ověnčených dramatech (jako např. Bombshell, který je aktuálně rovněž ke zhlédnutí na Netflixu), či ostudně nedoceněných dramediích Jasona Reitmena (Tully a především Znovu a jinak), tak i v hollywoodských bijácích. Theron se v poslední době vyprofilovala v dokonalou akční hrdinku; Furiosa v jednom z nejlepších akčních snímků posledních let Šílený Max: Zběsilá cesta, agentka MI6 Lorraine v Atomic Blonde: Bez lítosti a nyní jako Andy v Old Guard: Nesmrtelní. Tisíce let života Andy sice vyčerpaly, zároveň z ní ale udělaly takřka nepřemožitelnou bojovnici. Když se ovšem Theron pustí do akce a rozdává rány a kopance, překypuje energií a působí u toho naprosto přirozeně a věrohodně.

Old Guard: Nesmrtelní (foto: Netflix)

Gina Prince-Bythewood se díky tomuto filmu stala vůbec první černoškou, která kdy zrežírovala mainstreamovou adaptaci komiksové předlohy. Nepřináší sice unikátní vizi a v mnoha ohledech odvádí standardní, ale pro tento typ snímků kvalitní práci. Zároveň pokládá základy nové filmové franšíze, jež má potenciál se dále rozvíjet.

Největším a nejpříjemnějším překvapením je způsob, jakým Old Guard zachází s reprezentací LGBT postav. Z blockbusterového světa jsou homosexuální postavy takřka vytěsněny. Jen v posledních pár letech se tu a tam objevila narážka, ovšem natolik letmá a nepatrná, že si ji většinové publikum stěží povšimlo. Pokud by i nadmíru všímavý divák v daný moment navíc zrovna mrknul, mohl by ji lehce propásnout. Náznaky se objevily například v Krásce a zvířeti, Star Treku či Avengerech a tvůrci se jimi rádi chvástají a navzájem si pochlebují progresivitou. Netřeba dodávat, že výsledek těchto mikroskopických narážek je samozřejmě nulový.

Gay linka

Old Guard je v tomto ohledu pionýrem. Láska mezi Joem a Nickym je zobrazena nenuceně, jako samozřejmost, jako něco přirozeného a obdivuhodného. Přeci jen láska, která vydrží dlouhá staletí se jen tak nevidí. Nejen že si Joe a Nicky ve vyhrocený moment vymění vášnivý polibek, který je v tomto žánru rezervován jen a pouze pro heterosexuální dvojice, ale veřejné vyznání lásky Joea je taktéž nevídané, respektive přímo dosud neviděné. Je jeho vyznání přehnané? Zcela jistě. Vadí to? Ani v nejmenším. Ba naopak, Old Guard tak ukazuje, že není důvod zdráhat se ukazovat homosexuální lásku mainstreamovému publiku.

Old Guard: Nesmrtelní (fot:o Netflix)

Kdo by čekal, že film o nesmrtelných bojovnících napěchovaný skvělou akcí v čele s Charlize Theron na sebe v (alespoň zahraničních) médiích a na sociálních sítích strhne pozornost především dvojicí zamilovaných mužů. Přesah má různé podoby, které jsou občas krásné a nečekané – jako v případě tohoto snímku.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 80%
  80
 • Hudba - 75%
  75
 • Kamera - 75%
  75
 • Speciální efekty - 80%
  80

Old Guard: Nesmrtelní (2020(

Old Guard: Nesmrtelní je klasicky vystavěný a kvalitně zrealizovaný blockbuster, který sice po filmové stránce nepřináší nic zásadně progresivního, ale svým přístupem a poselstvím láme důležitou bariéru. Pokud by bylo nutné si v přehršli akčních snímků vybrat mezi podobně dobrými desítkami filmů, které ovšem nedisponují přidanou hodnotou, a Old Guard, jenž dělá krok navíc, volba by to byla více než snadná.

75 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Netflix Česká republika © 2020

Old Guard: Nesmrtelní
The Old Guard
Akční / Fantasy
USA, 2020, 118 min
Premiéra: 10. 7. 2020 Netflix
Režie: Gina Prince-Bythewood
Předloha: Greg Rucka (komiks)
Scénář: Greg Rucka
Kamera: Barry Ackroyd, Tami Reiker
Hudba: Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
Hrají: Charlize Theron, KiKi Layne, Matthias Schoenaerts, Marwan Kenzari, Luca Marinelli, Chiwetel Ejiofor, Harry Melling, Van Veronica Ngo, Natacha Karam, Mette Towley, Anamaria Marinca, Micheal Ward, Joey Ansah, Andrei Zayats, Olivia Ross, Peter Basham, Mehdi Lamrini, Orlando Seale, Simon Chandler, Adam Basil, Peter Brooke, Adam Collins, Martyn Mayger