Recenze: Všechna moje láska – Jemné drama o cestě za štěstím

Německé drama Všechna moje láska vypráví příběh tří sourozenců ve středním věku, kteří na první pohled vedou běžný život. Každý z nich se však dostává do životního bodu, ve kterém je třeba něco změnit. Film Edwarda Bergera byl poprvé uveden v sekci Panorama loňského ročníku Berlinale.

Všechna moje láska (foto :Film Europe)

Všechna moje láska je dramatická studie skládající se z jednotlivých epizod věnovaných příběhům tří sourozenců. Stefan je letecký pilot, ale jeho kariéru ohrožují zdravotní problémy. Jinak žije povrchním životem, volný čas zaplňuje ženami, kterým imponuje jeho letecká uniforma a rychlé Porsche. Okamžik, který ho donutí zamyslet se nad svým způsobem života, nastává v okamžiku, kdy se ztratí jeho náctiletá dcera, on zažije hlubokou úzkost a nakonec i tvrdé vystřízlivění. Jeho sestra Julie s manželem odjíždějí na krátkou dovolenou do Itálie a doufají, že se jim tím podaří okořenit jejich vztah. Avšak díky tragické události, která před časem zasáhla jejich život, se Julie nedokáže zbavit úzkostných pečovatelských zlozvyků a upíná pozornost na zraněného toulavého psa. Tobias, nejmladší ze sourozenců, je utahaný otec tří dětí a přestárlý student, který doufá, že se mu konečně podaří dokončit diplomku. Živí jej manželka a oba jeho sourozenci na něj hodili péči o těžce nemocného otce. Tobias náhle čelí výzvě, zdali bude pokračovat v obětování se pro druhé nebo konečně vezme život do svých rukou.

Čitelné charaktery

Děj filmu jemným a nevtíravým způsobem divákovi přibližuje charaktery jednotlivých hrdinů, pomalu diváky vtahuje do jejich vnitřního světa i do jejich příběhů. Na začátku filmu zdánlivě nekomplikovaní sourozenci postupně a pomalu odhalují své problémy a skrývané obavy. Režisér Edward Berger dokázal charaktery postav vykreslit velmi čitelně, nic zásadního z jejich povah nezatajuje, nepřipravuje žádné zlomové překvapení. Hrdinové bojují se svými skrytými problémy a také s – častou vlastní vinou – zdeformovanými vztahy se svými blízkými. Se střídající se odvahou a váhavostí hledají nějaké východisko nebo se jen nechávají unášet plynoucím životem.

Všechna moje láska (foto: Film Europe)

Nejedná se o strhující příběhy se zápletkami, které by diváka překvapily či nadchly. Děj se lehce vleče a udržet pozornost může být pro diváka lehce vyčerpávající. Poněkud pomalu plynoucí lineární děj filmu však zachraňují přesvědčivé herecké výkony a citlivé použití kamery. Příběh filmu se celkem úspěšně pokouší o citlivou sondu do světa sourozenců čelícím nastupující krizi středního věku, kdy je již opustilo mladické nadšení a elán, ale zatím jej nenahradil nadhled a jisté smíření s tím, co je čeká. A také s tím, co jim již uniká.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 70%
  70

Všechna moje láska (2019)

Všechna moje láska je pomalu odehrávající se jemné drama bez větších zápletek. Klasický námět, jímž je hledání štěstí skrz nástrahy běžného života, vylepšují především kvalitní herecké výkony. Na snímku oceňuji především jeho rámcové provedení, které ho tvoří atraktivnějším a více srozumitelným, než kdyby se příběhy tří sourozenců navzájem proplétaly.

65 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2020

Všechna moje láska
All My Loving
Drama
Německo, 2019, 118 min
Premiéra: 23. 7. 2020 Film Europe
Režie: Edward Berger
Scénář: Edward Berger, Nele Mueller-Stöfen
Kamera: Jens Harant
Hrají: Lars Eidinger, Godehard Giese, Valerie Koch, Manfred Zapatka, Nino Porzio, Christine Schorn, Nele Mueller-Stöfen, Hans Löw, Merle Wasmuth, Franziska Hartmann, Tinka Fürst, Valerie Pachner, Claudio Caiolo, Mathilde Berger