Mulan půjde v Americe na internet, u nás se bude souběžně promítat v kinech

Očekáváná live action předělávka Mulan se nakonec v Americe (a dalších 20 zemích) do kin nepodívá a poputuje 4. září rovnou na novou digitální platformu Disney+. Na trzích, kde Disney+ není k dispozici půjde film rovnou do kin (pokud jsou v dané zemi kina v provozu). To se týká i České republiky. U nás se tedy Mulan začne promítat pravděpodobně 3. září. V tuto chvíli čekáme na potvrzení informace od českého distributora. Šéf společnosti Disney Bob Chapek ale krotí další očekávání a spekulace diváků: “Neznamená to, že případ Mulan pro nás znamená plošnou změnu distribučního modelu. Budeme online divákům film nabízet za 29.99 dolarů a jsme zvědavi, kolik lidí si tímto způsobem film koupí.” Brání tak dohadům, že totéž může potkat třeba i ještě více očekávanou marvelovku Black Widow.

Disney+ má v současnosti 60 milionů předplatitelů ve 21 zemích. Česko mezi nimi zatím chybí. I díky tomu bude mít Mulan u nás klasickou kinodistribuci. Jaký dopad to bude mít na návštěvnost je otázkou.
Podobný model (digitální distribuce v Americe a promítání v kinech u nás) proběhl u warneráckého animáku Scoob!, který si nakonec v našich kinech nevede špatně, navzdory tomu, že se současně dá nelegálně stáhnout s pirátskými titulky.
Mulan se původním plánovaným datem premiéry trefila přímo do vrcholu opatření na ochranu před koronavirem. Březnový termín nahradil červenec, pak se posouvalo do srpna a výsledkem je nakonec zářijový termín.

Animovaný Disney snímek Legenda o Mulan vešel do kin před více než 20 lety (1998). V roce 1998 šlo o první animovaný Disney film jehož hrdinkou byla asiatka a zároveň šlo i o první film, který Disney vydala na tehdy novém nosiči DVD (1999).
Mulan vypráví příběh o nebojácné bojovnici, která se díky své odvaze stane jednou z největších bojovnic, jakou kdy Čína poznala.

-red-
foto/video: Falcon © 2020