Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze: Mytický Pérák prostřednictvím Filmu Naživo skočil na plátna kin

V sobotu 29. srpna se uskutečnil předposlední z živých přenosů z originálního cyklu Film Naživo. Na plátnech kin se představila inscenace Pérák – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy! souboru Vosto5. Představení přineslo zajímavý a překvapivý výklad našich dějin. A o to zajímavější bylo, že ho tvůrci přenesli na místo, které je historií nasáklé. Přenos se vysílal z rozlehlé dvorany novoklasicistní budovy Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Kamera Martina Douby příběh tajemného Péráka přenesla do kin po celé České republice.

Pérák (foto: CinemArt)

Představení vznikalo pod vedením režiséra Jiřího Havelky. Jedná se o akční historickou fikci, která spojuje ukázky bojových umění a až akrobatických scén s absurdním slovním humorem. Zároveň je to také hravá interpretace dramatických událostí z období Protektorátu. Inscenace představuje odboj formou fiktivních hrdinů tajné organizace. Každý z nich má speciální dovednost, kterou odráží jeho přezdívka. Setkáváme se zde s postavami, jako je Adina Mandlová alias Diva, Julius Fučík neboli Casanova, Václav Morávek jako Kazatel a také nechybí ani Jaroslav Foglar, který pod krycím jménem Jestřáb vynalézá létající kolo. Na scénu vstupuje i mytická postava Péráka. Tento odvážný hrdina díky pérům na nohou přeskakuje pražské ohrady, tramvaje i domy a škodí fašistickým okupantům.

Děj této fikce je zasazen do reálných historických událostí, které začínají příjezdem říšského protektora Reinharda Heydricha do Prahy a končí v období po atentátu, kterému podlehl. Skupina výše zmíněných odbojářů, alias Liga výjimečných, se Prahu od okupantů snaží osvobodit. Avšak spuštění tajné operace Blaník se komplikuje, a proto se k českým odbojářům přidává superhrdina Pérák. Situaci skupiny také ztěžují operace výsadkářů řízených londýnskou exilovou vládou. Plány obou skupin se náhle dostávají do střetu a uskutečněn může být pouze jeden z nich.

Pérák (foto: Jan Hromádko)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Úcta i humor[/pullquote]Pérák – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy! je inscenace, která si hravě pohrává s jednou z nejvýznamnějších událostí našich dějin. Princip komiksového zpracování je zábavný, akční a věřím, že tento alternativní výklad dějin by zaujal nejednoho žáka. Škoda, že od příchodu Štefánika alias Hvězdáře představení začíná lehce ztrácet na svém předchozím tempu a postava Péráka se dostává do ústraní. I přes humorné pojetí je ze hry cítit silný vlastenecký tón a úcta ke všem hrdinům znázorňované události. Morávek, atentátníci na Heydricha, a především Alois Eliáš, který navzdory mučení nic neprozradí, jsou zde vykresleni jako skuteční hrdinové.

Kamera celé představení ještě víc posílila a mnohdy se divák cítil, jako by se díval na akční trhák z filmových studií. Ocenit musím také zvukové efekty, hrátky se světly a kouřem. A v neposlední řadě také černobílé dotáčky, které divákovi přibližují atmosféru 40. let dvacátého století.

78%

Vosto5: Pérák (2020)

Souboru Vosto5 se podařilo originální a zábavnou cestou vytvořit hravou inscenaci pro všechny generace. Hravé propojování skutečných i fiktivních hrdinů, reálné historie i absurdních příběhů, nečekaných setkání i vtipných dialogů publikum často rozesmálo. Forma Filmu Naživo, která přenesla inscenaci do chladné mramorové dvorany, vytvořila z divadelní inscenace intenzivní živý zážitek plný akce, humoru ale i emocí.

Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2020

Vosto5: Pérák – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!
Drama / Komedie / Akční / Historický
Česko, 2020, 95 min
Premiéra: 29. 8. 2020 CinemArt
Režie: Jiří Havelka
Scénář: Jiří Havelka
Kamera: Martin Douba
Hrají: Ondřej Bauer, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek, Petr Prokop, Tomáš Měcháček, Markéta Děrgelová, Pavel Mašek, Zdeněk Pecha, Petr Vaněk, Branislav Mazúch, Andrej Polák

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast