Nepřehlédněte

Recenze: Ďábel od Netflixu má zasadní plus v obsazení, zbytek drhne

Zatímco v kinech pokračuje bezprecedentní okurková sezona, Netflix zažívá žně a sype do své databáze jeden film ze své produkce za druhým. Před pár dny v nabídce konečně zakotvil i očekávaný snímek Devil All The Time neboli Ďábel, který je adaptací knihy Dalea Raye Pollocka a který tematizuje odvrácenou tvář amerického středozápadu. Jak se hvězdně obsazený thriller povedl?

Ďábel

Herecké obsazení, ve kterém se setkává Spider-Man (Tom Holland) s budoucím Batmanem (Robert Pattinson) a sekunduje jim u toho Sebastian Stan, Bill Skarsgård, Jason Clarke, Harry Melling a další, skutečně táhne celý snímek nahoru a bude asi i důvodem, proč si jej většina předplatitelů Netflixu pustí – univerzální přitažlivost tématu totiž lze přiřknout jen ztěží a s devět let starým knižním debutem Dalea Raye Pollocka, který i ve filmové adaptaci namluvil blíže neurčeného vševědoucího vypravěče, se také nesetkal zdaleka každý divák.

Byť třeba v akčních scénách si učebnicově vypomáhá rychlými střihy a vhodnými úhly kamery, je Ďábel jedním z lépe vypadajících netflixovských produkcí – zejména díky absenci CGI, které produkční limity prozradí nejspolehlivěji. Komornější situování příběhu tedy filmu nahrává, bohužel ale kameře zejména v otázce kompozice chybí nápad, stejně jako častému střídání jejích barevných palet.  Technické stránce tak napomáhá jen několik málo zajímavých střihů.

Ďábel

Lehce nadprůměrné

Casting je tedy největší zbraní režiséra Antonia Campose a jeho jinak lehce nadprůměrného gotického thrilleru. Pattinson po Tenetu, Majáku a tom málu, co jsme v traileru zatím viděli z Batmana, ukazuje, že se z něj opravdu stává pan herec, který zaujme především skoro až taneční řečí těla a pohyby rukou. Trochu ambivalentně působí jen jeho přízvuk, který ze sebe zrovna tak tlačí i Holland a Skårsgard a ačkoli jejich hlasový projev většinu času funguje, pasuje k nim i kvůli předchozí zkušenosti z jiných filmů jen pomálu. Holland jinak ale ukazuje, že i vážnější a násilnější poloha mu velmi sedne a že navzdory škatulce toho nejlepšího Spider-Mana s přibývajícími roky rovněž svůj talent jen prohloubí.

Ďábel

Žánrová změť

Film jakoby žánrově trochu tápal a nevěděl, čím přesně chce být – zatímco některé momenty evokují až sektářský, psychologický horor tak trochu ve stylu Shyamalanovy vesnice (mladé dívky žijící jen oddaností Bohu, křičené modlitby, ukřižovaný voják), jindy Ďábel připomene Tarantina svou nadsázkou a absurditou násilí (vraždící pár fotící své oběti, debata o šroubováku omylem vraženého do manželčina krku a následném pokusu o její oživení, zakončené zakopáním). Vzhledem k tomuto rozkročení je výsledný celek filmu, který je zajímavou sondou do světa redneckovského násilí a pokrytectví, ještě příjemně koherentní.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 65%
  65
 • Kamera - 55%
  55
 • Střih - 65%
  65
 • Herci - 80%
  80

Ďábel (2020) TV film

Vyprávění zejména v první polovině dost poskakuje, divák tedy musí věnovat pozornost nejen chronologii, ale i vztahům postav, ale narativ není těžké usledovat a na konci všechny dějové linky zapadnou do sebe – ačkoliv ne nijak zvlášť uspokojivě. Na konci Ďábla absentuje aha! moment plodící zajímavou pointu a ospravedlnění více než dvou hodin rozvětvených dějových linek. Zajímavý je ale samý konec (zrcadlící začátek filmu a ilustrující nekončící cyklus válčení a dědění traumat našich otců) který není sebevysvětlující a interpretace je ponechána na divákovi.

64 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Netflix, Fotot: Glen Wilson/Netflix © 2020

Ďábel
The Devil All the Time??
Drama / Krimi / Thriller
USA, 2020, 138 min
Premiéra: 16. 9. 2020 Netflix
Režie: Antonio Campos
Předloha: Donald Ray Pollock (kniha)
Scénář: Antonio Campos, Paulo Campos
Kamera: Lol Crawley
Hudba: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Hrají: Tom Holland, Robert Pattinson, Bill Skarsgård, Sebastian Stan, Haley Bennett, Riley Keough, Jason Clarke, Mia Wasikowska, Harry Melling, Eliza Scanlen, Douglas Hodge, David Maldonado, Drew Starkey, Lucy Faust, Cory Scott Allen, Michael H. Cole, Michael Banks Repeta