Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Recenze: Vyšinutý Russell Crowe se mstí za vytroubení u semaforu

Russell Crowe se proměnil v obrovské, zuřící hovado, pronásledující a psychologicky i fyzicky mučící drobnou matku samoživitelku Caren Pistorius, protože si sakra špatně načasovala chvíli, kdy ho vytroubila u semaforu. A Gladiátora z devadesátých let v tomhle road-rage thrilleru nezahlédnete ani při maximální snaze.

Už úvodní titulková sekvence, která poněkud neinvenčně, zato velmi efektivně využívá zpravodajských obrazů z hektického západního života, stresu a honby za pozlátkem sociálních sítí, v divákovi vyvolá tíseň, který jej pustí vlastně až chvíli před závěrečnými titulky. Začátek tak velmi přesně naznačuje, jaký film vás vlastně čeká – „jeden sakra špatný den“ s psychopatickým, neoblomným Crowem za zády je sice přímočarou a neobjevnou, ale zato efektní a napínavou jízdou.

Vyšinutý (foto: Vertical Entert.)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Až fyzicky nepříjemné[/pullquote]Způsob, jakým Croweova narušená postava terminátorsky dýchá hlavní hrdince a jejímu synovi za krk a jak je kvůli krádeži odemčeného telefonu vždycky o krok napřed (ty krabičky o nás vědí doslova všechno), je místy vyloženě fyzicky nepříjemný – stejně jako nečekané výbuchy násilí, které v drsnějších momentech dovedou překvapit svou sugestivitou. Nejvýraznější figurou (ehm) je samozřejmě Crowe, neurazí ale ani ostatní hlavní herci. Sympatická Caren Pistorius převádí na plátno frustraci a beznaděj dostatečně přesvědčivě, aniž by sklouzávala k přehrávané hysterii, stejně jako vykulený patnáctiletý Gabriel Bateman, který na role vyděšených kluků již má patent po angažmá v několika hororech. Vedlejší postavy jsou pak načrtnutými figurkami, které v příběhu hrají jen cíle Croweova řádění, potěší ale aspoň Jimmi Simpson z Westworldu.

Vyšinutý (foto: Vertical Entert.)

Scenáristicky je Vyšinutý sice učebnicový (opakované využití Čechovových zbraní – telefonu, sousedčina minivanu, synovy strategie ve Fortnite), ale funkční. Škoda jen, že jinak solidní thriller v samém závěru náhle sklouzne k brakovým prvkům, jako jsou „úderné“ one-linery při finální konfrontaci a před samými titulky (tak trochu ve stylu Tichého místa), které spolu s absurdní neschopností filmové policie a možná trochu repetetivním záběrům při honičkových sekvencích nabourávají jinak režijně povedenou jednohubku, cynicky komentující současnou dobu a Ameriku.

 • 70%
  Režie - 70%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 65%
  Kamera - 65%
 • 70%
  Hudba - 70%
71%

Vyšinutý (2020)

Vyšinutý vás chytne, přežvýká a bez vteřiny nudy vás po devadesátiminutové napínavé jízdě vyplivne z kina s banálním, leč pravdivým morálním poselstvím – netepejte zbytečně do lidí, protože nikdy nevíte, co si zrovna řeší v sobě.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment © 2020

Vyšinutý
Unhinged
Thriller
USA, 2020, 90 min
Premiéra: 10. 9. 2020 Vertical Entertainment
Režie: Derrick Borte
Scénář: Carl Ellsworth
Kamera: Brendan Galvin
Hudba: David Buckley
Hrají: Caren Pistorius, Russell Crowe, Gabriel Bateman, Jimmi Simpson, Anne Leighton, Lucy Faust, Michael Papajohn, Austin P. McKenzie, Sylvia Grace Crim, Stephen Louis Grush

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast