Recenze: Vyšinutý Russell Crowe se mstí za vytroubení u semaforu

Russell Crowe se proměnil v obrovské, zuřící hovado, pronásledující a psychologicky i fyzicky mučící drobnou matku samoživitelku Caren Pistorius, protože si sakra špatně načasovala chvíli, kdy ho vytroubila u semaforu. A Gladiátora z devadesátých let v tomhle road-rage thrilleru nezahlédnete ani při maximální snaze.

Už úvodní titulková sekvence, která poněkud neinvenčně, zato velmi efektivně využívá zpravodajských obrazů z hektického západního života, stresu a honby za pozlátkem sociálních sítí, v divákovi vyvolá tíseň, který jej pustí vlastně až chvíli před závěrečnými titulky. Začátek tak velmi přesně naznačuje, jaký film vás vlastně čeká – „jeden sakra špatný den“ s psychopatickým, neoblomným Crowem za zády je sice přímočarou a neobjevnou, ale zato efektní a napínavou jízdou.

Vyšinutý (foto: Vertical Entert.)

Až fyzicky nepříjemné

Způsob, jakým Croweova narušená postava terminátorsky dýchá hlavní hrdince a jejímu synovi za krk a jak je kvůli krádeži odemčeného telefonu vždycky o krok napřed (ty krabičky o nás vědí doslova všechno), je místy vyloženě fyzicky nepříjemný – stejně jako nečekané výbuchy násilí, které v drsnějších momentech dovedou překvapit svou sugestivitou. Nejvýraznější figurou (ehm) je samozřejmě Crowe, neurazí ale ani ostatní hlavní herci. Sympatická Caren Pistorius převádí na plátno frustraci a beznaděj dostatečně přesvědčivě, aniž by sklouzávala k přehrávané hysterii, stejně jako vykulený patnáctiletý Gabriel Bateman, který na role vyděšených kluků již má patent po angažmá v několika hororech. Vedlejší postavy jsou pak načrtnutými figurkami, které v příběhu hrají jen cíle Croweova řádění, potěší ale aspoň Jimmi Simpson z Westworldu.

Vyšinutý (foto: Vertical Entert.)

Scenáristicky je Vyšinutý sice učebnicový (opakované využití Čechovových zbraní – telefonu, sousedčina minivanu, synovy strategie ve Fortnite), ale funkční. Škoda jen, že jinak solidní thriller v samém závěru náhle sklouzne k brakovým prvkům, jako jsou „úderné“ one-linery při finální konfrontaci a před samými titulky (tak trochu ve stylu Tichého místa), které spolu s absurdní neschopností filmové policie a možná trochu repetetivním záběrům při honičkových sekvencích nabourávají jinak režijně povedenou jednohubku, cynicky komentující současnou dobu a Ameriku.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 65%
  65
 • Hudba - 70%
  70

Vyšinutý (2020)

Vyšinutý vás chytne, přežvýká a bez vteřiny nudy vás po devadesátiminutové napínavé jízdě vyplivne z kina s banálním, leč pravdivým morálním poselstvím – netepejte zbytečně do lidí, protože nikdy nevíte, co si zrovna řeší v sobě.

71 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment © 2020

Vyšinutý
Unhinged
Thriller
USA, 2020, 90 min
Premiéra: 10. 9. 2020 Vertical Entertainment
Režie: Derrick Borte
Scénář: Carl Ellsworth
Kamera: Brendan Galvin
Hudba: David Buckley
Hrají: Caren Pistorius, Russell Crowe, Gabriel Bateman, Jimmi Simpson, Anne Leighton, Lucy Faust, Michael Papajohn, Austin P. McKenzie, Sylvia Grace Crim, Stephen Louis Grush