Kina jsou zavřená, jejich otevření za 14 dní není vůbec jisté

V Česku se dnes opět zavřela kina. Vládní nařízení zatím hovoří o opatření trvajícím 14 dní, ale opětovné znovuotevření, které by vycházelo na pondělí 26. října, není vůbec v tuto chvíli jisté. Záležet bude na vývoji epidemiologické situace. Na uzavření promítacích sálů po celé zemi doplatily především filmy, které měly nějaký komerční potenciál. Ve čtvrtek do kin vstoupilo sportovní drama Smečka, rodinný film Léto patří rebelům a na to aby zaujaly diváky měly pouhé 4 dny. Pouť českými kiny musely přerušit i úspěšné komerční trháky Šarlatán a Bábovky. Na pondělní uzávěru doplatila také přehlídka toho nejlepšího ze světových festivalů Be2Can, která měla trvat až do středy.

V tomto týdnu se v kinech měla objevit třeba animovaná Princova cesta, která se divákům představila na právě skončeném libereckém Anifilmu. V dohledné době neuvidíme ani novou německou komedii s oblíbeným Elyasem M´Barekem Nightlife: Na tahu nebo dokument o režisérské legendě, výtvarníku Janu Švankmajerovi Alchymická pec. Nejvíc ale asi diváckou masu bude bolet přesun očekávaného dokumentu o zpěvákovi Karlu Gottovi nazvaný jednoduše: Karel. Předprodeje snímku Olgy Malířové Špátové byly totiž velmi dobré.

Pokud by se kina po 14 dnech opravdu otevřela, tak poslední říjnový týden zatím v plánu premiér nabízí několik poměrně silných titulů: katastrofický thriller s Gerardem Butlerem Greenland: Poslední úkryt, pokračování kultovního hitu The Craft: Mladé čarodějky z produkce studia Blumhouse nebo zajímavý dokument Nebe špičkového novináře Tomáš Etzlera z prostředí Čínské lidové republiky.

Otázkou je, co bude s dosud plánovanými tituly i po formálním otevření kin. Diváci se do nich totiž v tuto chvíli příliš nehrnou a většina českých distributorů v těchto dnech zvažuje, které filmové tituly se jim v této situaci vyplatí posílat ještě letos do kin.

O změnách v plánu premiér vás budeme brzy informovat v přehledné a pravidelně aktualizované interaktivní tabulce.

-red-
foto/video: CinemArt, Bontonfilm, Vertical Entertainment © 2020