Ve věku 90 let zemřel nejslavnější představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery. Herec byl držitelem všech prestižních filmových ocenění. Při té příležitosti vzpomínáme na Conneryho natáčení v Praze a film, který jej donutil odejít do hereckého důchodu.
Sean Connery je znám především titulní rolí z prvních sedmi filmových Bondovek. Jako tvář britského agenta jej nahradil John Lazenby ve chvíli, kdy se Connery rozhodl nestat hercem jediné role. Z jejího stínu se Connerymu podařilo vymanit poměrně snadno – mj. díky Oscarem oceněným angažmá v krimi Neúplatní, v bayovce Skála nebo třetím díle Indiana Jonese, kterým si Steven Spielberg splnil svůj dlouholetý sen „režírovat Jamese Bonda.“
Conneryho herecké kariéře přitom předcházela krátká kariéra plavčíka, natěrače rakví nebo člena námořních jednotek. Jako památka na vojenská léta, přerušená problémy s žaludečními vředy, herci zůstala dvě tetování: nápisy „Mum and dad“ a „Scotland forever.“ Šlo totiž o zapřisáhlého vlastence, který neúnavně podporoval nezávislost Skotska a dokonce odmítl roli Gandalfa, protože nepřijal představu dvouletého natáčení na dalekém Novém Zélandě. Navíc, jak uvedl, scénář trilogie vůbec nepochopil – což jej odradilo již při nabídce role v Matrixu. Aby Connerymu po této dvojité zkušenosti neutekl další obrovský hit, další nepochopený scénář jej přinutil, aby na jeho realizaci kývl. A tak se stal hlavní tváří Ligy výjimečných.
Natáčení v Praze
Connery se navzdory astronomickému honoráři 17 milionů dolarů a hlavní roli Alana Quatermaina při natáčení cítil doslova znechucený. Role byla přitom herci ušita doslova na míru a zcela zastínila všechny ostatní – kvůli výši Conneryho odměny ostatně nezbyly peníze na žádné další velké herce. Oproti předloze tedy dostal Alan Quatermain vedoucí úlohu v týmu a byl i zbaven závislosti na opiu, kterou Connery hrát nechtěl. Moderní natáčení před zeleným plátnem bývalému Bondovi tak či onak absolutně nevyhovovalo, a mnohokrát se pohádal s režisérem snímku, Stephenem Norringtonem. Podle výpovědí ostatních herců byly vulgární přestřelky a napětí vedoucí skoro až k rvačkám mezi nimi zcela běžné.
Sir Sean Connery po této zkušenosti dobrovolně ukončil hereckou kariéru a Liga výjimečných neobstála před kritikou, ani fanoušky. Film upadl víceméně v zapomnění a poslední roky občas prosáknou na povrch informace o rebootu. Povodněmi zasažené Praze se ale Connery přeci jen revanšoval a rozhodl se osobně účastnit tuzemské premiéry Ligy výjimečných. Polovina výtěžku z lístků putovala na pomoc obětem povodní a druhá polovina připadla Nadaci Václava a Dagmar Havlových Vize 97. A když se novináři Conneryho na následné recepci u Strahovského kláštera zeptali, zda neví, kde najdou režiséra Norringtona, odvětil, že patrně bude v některém z lokálních blázinců. Nutno dodat, že ani Norrington ve své režisérské kariéře po Lize výjimečných nepokračoval.
Sean Connery výjimečně nějaký film také produkoval. Jako režisér se objevil pouze u jednoho dokumentárního titulu v 60. letech.
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto: archiv © 2020