Nepřehlédněte

Televize Naživo přináší i pestrý vánoční program

Živá kultura má nový domov, a to rovnou na dvou platformách. Unikátní divadelně kinematografický projekt Viktora Tauše – Film Naživo měli diváci možnost vidět v kinech v průběhu léta prostřednictvím živých přenosů divadelních představení. Nyní se v době druhé vlny pandemie Covid -19 projekt rozšířil i na internet a televizní obrazovky.

Televize Naživo – Cirk La Putyka

Program kanálu Televize Naživo běží 24 hodin denně a je možné si ho naladit bezplatně v rámci běžného pozemního digitálního vysílání. Každý den divákům nabízí pestrý program, na kterém se podílejí spřátelené soubory divadla Jatka78 a další umělecké skupiny či jednotlivci. V rámci prvního měsíce jejího provozu na ní diváci měli možnost zhlédnout představení Divadla Vosto5, Divadla Na zábradlí, působivé tanečně-akrobatické show souborů Cirk La Putyka a Losers Cirque Company a mnoho dalších jedinečných inscenací. Postupně přibývají programy i dalších divadelních a tanečních souborů, například Divadla pod Palmovkou, Minoru, Městských divadel pražských či Dekkadancers.

Každý týden je součástí televizního programu talk show Kupé v lese od souboru Vosto5, kde moderátoři Ondřej Cihlář a Petr Prokop zpovídají hosty z kulturně-umělecké scény. Late night show od Cirku La Putyka pak divákům přináší jedinečné prostředí barů, kabaretů a tančíren. Svá hudební vystoupení pro vysílání připravily Bára Poláková a Lenka Dusilová. V Televizi Naživo si přijdou na své i děti – a to jak prostřednictvím Domanéže, v jejímž rámci se mohou učit tanečním a akrobatickým kouskům nebo díky loutkovým a divadelním hrám.

Televize si pro své příznivce připravila i pestrý Vánoční program. Jeho součástí je představení Vánoce od divadla Minor, Mikulášská Naživo nebo představení Vyšla hvězda nad Betlémem od divadla Drak.

Vyšla hvězda nad Betlémem

Inscenace, které diváci v rámci Televize Naživo nestihli či nemohli vidět, je možnost zhlédnout za poplatek na webu Film Naživo. Na něm lze najít všechny již odvysílané pořady včetně divadelních her, které byly v létě uvedeny v přímém přenosu v kinech. Na webu také proběhly online premiéry českých filmů Šarlatán a Žáby bez jazyka, které nedostaly šanci zůstat v kinech nebo se do nich vůbec dostat.

Film Naživo i jeho televizní verze rozhodně stojí za vidění. Přináší a rozvíjí specifickou vizuální podobu spojenou s autentickým formátem vyprávění. I když za ním stojí divadelní a akrobatické soubory, je především kinematografickým formátem. Kamera se stává součástí děje a zprostředkovává divákům živé emoce vytvářené v reálném a autentickém časoprostoru, kterým může být divadelní jeviště, ale i zákulisí, noční kabaret či tančírna, nebo úplně jiné místo a čas, kam tvůrci své vystoupení přenesou. Kameře a jejím prostřednictvím vytvářenému filmu se ve Filmu Naživo podřizují nejen autoři a herci, ale i kulisy, technika, moderátoři a hosté.

Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Naživo, Totalfilm © 2020