Nepřehlédněte

Scandi Recenze: Rytíři spravedlnosti se brodí krví a řežou smíchem

Co mají dánský voják, kradené kolo v Estonsku a ukrajinský prostitut společného? Odpověď je více než snadná; vůbec nic. Nicméně i nahodilé, nepatrné vodítko občas stačí k rozpoutání krvavé pomsty. Smíchem i akcí napěchovanou dánskou komedii Rytíři spravedlnosti lze zhlédnout jako součást přehlídky současných severských filmů Scandi, a to až do 31. ledna.

Rytíři spravedlnosti (foto: Film Europe)

Při tragické nehodě vlaku zemře i manželka Markuse, dánského vojáka, který se proto musí vrátit domů ke své dospívající dceři. V tomtéž vlaku se nacházel i matematik Otto, který nehodu sice přežil, ovšem odmítá věřit, že šlo o pouhou náhodu. Spolu se svými dvěma přáteli, Lennartem a Emmenthalerem, pak přesvědčí Markuse, že šlo o plánovaný atentát. Společně se pak rozhodnou pomstít smrt Markusovy manželky.

Silné herecké kvarteto

Ústřední čtveřici tvoří sebranka povedených a podivných, ba až prazvláštních, postaviček. Mads Mikkelsen jako voják Markus sice dbá na to, aby jeho dcera zařadila do svého života pravidelné kardio cvičení, ale své vlastní výbuchy vzteku řeší tak, že někomu třeba zlomí vaz. Nikolaj Lie Kaas se jako matematik Otto vyznačuje splašenou kšticí a vycpaným pupkem. Jeho největším koníčkem je demagogické řetězení zcela nesouvisejících událostí, za což dostane nejen vyhazov, ale odstartuje i Markusova jatka pomsty. Lars Brygmann si jako Lennart rád načechrává své prošedivělé kadeře a trpí znepokojující fixací na Markusovu stodolu a stahování kalhot. Nicolas Bro pak předchozí trojku doplňuje coby Emmenthaler, typický zástupce ajťáckého autismu.

Všichni čtyři se ve svých partech znatelně vyžívají. Vypadá to skoro, jako by své role slastně převalovali po jazyku jako vinný mok během ochutnávky vína a u toho parodovali znalecké pitvoření someliérů. Herci to jsou ovšem natolik výteční, že nikdy nesklouznou k frašce či trapnosti.

Rytíři spravedlnosti (foto: Film Europe)

Scenárista a režisér Anders Thomas Jensen už s Mikkelsenem, Kaasem a Broem spolupracoval na svých předchozích počinech Řezníci, Adamova jablka a O kuřatech a lidech. Jejich sdílená vize a souhra lze na výsledku jasně znát. Dohromady fungují jako nepřemožitelné vraždící těleso, které trhá divákům bránice smíchem. Jensen má navíc lehce rozpoznatelný rukopis. Jeho snímky jsou vždy značně ujeté, ale nikdy hloupé či prvoplánové.

Rytíři spravedlnosti perfektně mixují komedii, drama i thriller, přičemž žádný z žánrů tu není na úkor dalšího. Výsledkem je podívaná plná paradoxů; a tak se dá ostatně označit i film samotný – jako drsná oddychovka, milá vyvražďovačka, či depresivní taškařice.

 • Režie - 85%
  85
 • Scénář - 85%
  85
 • Herci - 90%
  90
 • Hudba - 80%
  80
 • Kamera - 80%
  80

Rytíři spravedlnosti (2020)

Dánský snímek Rytíři spravedlnosti balancuje na hraně absurdity. Banda popletů, která se vydá na cestu za pomstou, je ale tak rozmilá, že jim nějakou tu vraždu, které se dopustí omylem, rádi odpustíte. U scenáristy a režiséra filmu, Anderse Thomase Jensena, však nenajdeme žádný přešlap, který by bylo potřeba mu odpouštět. Rytíři spravedlnosti jsou jednoduše tím nejlepším, co letošní Scandi nabízí.

84 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2021

Rytíři spravedlnosti
Retfærdighedens ryttere
Riders of Justice
Komedie
Dánsko, 2020, 90 min
Premiéra: 22. 4. 2021 Film Europe (limitovaně v rámci Scandi 2021)
Režie: Anders Thomas Jensen
Scénář: Anders Thomas Jensen
Kamera: Kasper Tuxen
Hudba: Jeppe Kaas
Hrají: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Lars Brygmann, Nicolas Bro, Gustav Lindh, Roland Møller, Andrea Heick Gadeberg, Anne Fletting, Anne Birgitte Lind

%d blogerům se to líbí: