Nepřehlédněte

D2: Vlakem až na konec světa – divoká cesta po nejdelší železniční trati

Celovečerní film D2: Vlakem až na konec světa je o partě čtyř lidí, kteří vlakem projedou z Ostravy až do Vladivostoku. Tato train movie režiséra Petra Babince vede po nejdelší železniční trati na světě a hlavní dopravní tepně Ruska. Transsibiřská magistrála se ve filmu stává výletní destinací party čtyř lidí, která zde společně stráví jedenáct dní. Trasa Ostrava – Varšava – Moskva – Vladivostok nabízí nekonečné koleje, nekonečnou cestu, ale také nejedno překvapivě ukončené přátelství. Film ležel 8 let v šuplíku a až nyní ho režisér dokončil a posílá směrem k divákům.

Do vlaku usedli Petra Hřebíčková, Barbara Chybová a známý slovenský moderátor Ludwig Bagin. Po celou cestu je doprovází postava kameramana Martina Dedka (Ostravak Ostravski, Route 66), který střídáním profesionální a amatérské ruční kamery dodal příběhu autentický pohled.

Na otázku, proč uběhlo dlouhých osm let od natáčení filmu k jeho dokončení, odpovídá Petr Babinec takto: „Kameraman Martin Dedek natočil polovinu materiálu na dnes již zastaralé miniDVD kazety ruční kamery. Záloha spočívala v uložení do bezpečné kapsy batohu. Každý člen dostal do svého batohu 1 kazetu, aby se v případě krádeže eliminovaly ztráty. Materiál se ve finále rozrostl na celkem 6 kazet miniaturních rozměrů (velikost jedné kazetky je 7 x 5 cm). Po 3 týdnech na cestách jsme naprosto vyčerpaní dorazili domů a několik dní prospali. V mezičase jsme postupně vraceli kamery, krosny a další vypůjčené věci, které ve vlaku mohly sloužit právě jako skrýš na kazetky. Ty jsme v aklimatizačním období pustili z hlavy – jsou přece dobře ukryty. Ovšem pak přišel moment dokončování filmu, kde i hledání jehly v kupce sena by byla proti tomu sranda. Snad nejhorší pohled byl do skříně v mé pracovně, kde se za těch skoro 8 let nahromadily desítky podobných kazet – všechny nepopsané. Vlastně se divím, že jsme film v tomto roce dokončili.“

Film je už nyní online k vidění na videotékách aerovod.cz, o2 videotéce, iTunes a Voyo.cz

-red-
zdroj: Petr Slavík
foto/video: CinemArt © 2020