Recenze: Tom Hanks v povedené road movie předčítá Zprávy ze světa

Nejnovější film režiséra Paula Greengrasse se pyšní nominací na Zlatý glóbus, dvěma nominacemi na SAG Awards a dokonce 7 nominacemi na Critics‘ Choice Awards. Toto pozvolné, povedené drama můžete zhlédnout na Netflixu.

V jedné známé country písni se zpívá: „Country roads, take me home to the place I belong“ (volně přeloženo: „Venkovské cesty, zaveďte mě domů, na místo, kam patřím“). Tak by se dal shrnout i snímek Zprávy ze světa. Vizuálně v něm probublává western, má nádech country a příběhově jde o návrat domů.

Tom Hanks coby Kapitán Kidd, veterán z americké občanské války, jezdí po celé zemi a předčítá lidem novinky ze světa. Na své cestě potká osiřelou dívku, kterou se rozhodne dovézt k jejím jediným žijícím příbuzným stovky mil daleko. Po vypravěčské stránce snímek nic dalšího nekomplikuje; jedná se o jednoduchou a lineární road movie, která plyne pozvolně, příjemně a také lehce předvídatelně.

Skvělé výkony

Film stojí především na zdařilých výkonech ústředního dua. Tom Hanks se tu představuje v otcovském módu a jeho good guy persona sem výborně pasuje. Dvanáctiletá Helena Zengel, známá z předloňského Narušitele systému, se za svou roli dokonce dočkala nominace na Zlatý glóbus, a to vcelku oprávněně. Vzhledově i výrazově lehce připomíná Saoirse Ronan ve snímku Hanna, což vzhledem k bezbřehému talentu Ronan rozhodně není málo. Je otázkou, zdali Zengel, podobně jako Ronan, dokáže hladce překlenout přechod od dětských rolí k těm dospělým. Herecké vlohy k tomu očividně má.

Snímky režiséra Paula Greengrasse se většinou vyznačují roztřesenou ruční kamerou, od které ve Zprávách ze světa ovšem upustil. Výsledkem je čistší a tradičněji laděná práce. Efektivity jeho špionážních filmů o agentovi Jasonu Bourneovi, thrilleru Kapitán Phillips nebo mistrovského díla Let číslo 93 však jeho nejnovější dílo nedosahuje.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 75%
  75
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 75%
  75

Zprávy ze světa (2020)

Snímek Zprávy ze světa sestává z dobrého příběhu, zdařilých hereckých výkonů, působivé kamery a krásného hudebního doprovodu. Ač jsou všechny jednotlivé složky povedené, nedosahují mimořádných kvalit. Film tak připomíná starý country song, jehož melodie je sice příjemná, ale ničím novátorská.

72 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Universal, Totalfilm Media © 2021

Zprávy ze světa
News of the World
Akční / Dobrodružný / Drama / Western
USA, 2020, 118 min
Premiéra: 10. 2. 2021 Netflix
Režie: Paul Greengrass
Scénář: Luke Davies
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Tom Hanks, Helena Zengel, Neil Sandilands, Chukwudi Iwuji, Thomas Francis Murphy, Fred Hechinger, Michael Angelo Covino, Ray McKinnon, Mare Winningham, Elizabeth Marvel, Bill Camp