Po osmi měsících se diváci od pondělí podívají zpět do kin, má to ale háček

Vláda povolila vnitřní kulturní akce do naplněné kapacity 500 osob; návštěvníci musí splnit podmínku negativního antigenního testu, uplynutí alespoň dvou týdnů od očkování, nebo tří měsíců od prodělání covidu-19. Otázkou ovšem je, jak přísně a zda vůbec budou provozovatelé kin splnění těchto podmínek moci kontrolovat. Např. v případě podobně ošetřených zahrádek restaurací jejich návštěvníci totiž veškerou zodpovědnost berou na sebe a restauratéři je nijak kontrolovat nemusí.

Ilustrační foto

Další komplikací otevření kinosálů je pak povinnost nosit po celou dobu ochranu dýchacích cest a zákaz konzumovat občerstvení, které v případě multiplexů tvoří podstatnou součást ekonomiky jejich provozů. Čistě prodej lístků sítě jako Cinema City nebo CineStar tedy nezafinancuje, proto se jejich vedení rozhodlo brány svých poboček prozatím neotevřít. Podle ministra kultury Jana Zaorálka prodej občerstvení bude připadat v úvahu až s otevřením vnitřních prostor restaurací, kterému by v případě příznivého epidemiologického vývoje mělo dojít někdy v první polovině června.

Gold Class v pražském multikině Cinestar

Některé menší jednosálovky, jako jsou třeba pražská kina Aero, Oko, Světozor, v pondělí otevřou – do programu již společnost Aerofilms nasadila vítězný film letošního Berlinale pod názvem Smolný pich aneb Pitomý porno a režijní novinku Vigga Mortensena Ještě máme čas. Např. oblíbené butikové kino Edison Filmhub ležící pár kroků od hlavního nádraží ale s otevřením svých bran vyčkává do června, a není samo.

Pro filmový průmysl u nás i ve světě je otevírání kinosálů potřebným nádechem. Jen u nás se loňský rok stal nejhorším rokem v historii českých kin, a prodeje vstupenek se meziročně propadly o celé dvě třetiny. Přestože tedy celá řada kin tedy zůstane příští pondělí zavřená, doufejme, že se divácké zážitky na stříbrných plátnech pomalu, ale jistě a na stálo vrací. V létě bychom se pak měli konečně dočkat velkých titulů, jako je deváté Rychle a zběsile 9, marvelovka Black Widow a o něco později pak třeba nový Bond (Není čas zemřít) nebo dvojka Venoma (Venom 2: Carnege přichází).

Nejčerstvější titul v kinech bude oscarové komediální drama Nadějná mladá žena, které hned s otevřením sálů posílá do kin CinemArt. Do kin se podívá vítěz letošní filmové sezóny Země nomádů nebo pixarovka Duše. Chystá se co nevidět také pokračování Králíčka Petra. Na plátna zamíří i očekávané české novinky Deníček moderního fotra, Ubal a zmiz nebo adaptace úspěšné knihy Gump – pes který naučil lidi žít.

Otevření kin se samozřejmě pozitivně dotkne i největších českých filmových festivalů. Proběhnout by měl červnový Anifilm, srpnová Letní filmová škola a MFF Karlovy Vary. Festivalová sezóna vyvrcholí v září Zlín Film Festivalem, Febiofestem a Finále Plzeň.

-red-
foto/video: Totalfilm, CinemArt, Falcon, Aerofilms © 2021