Slavíme Star Wars den s Darth Vaderem (Soutěž Lego® Star Wars™)

Slavíme Star Wars den! Darth Vader, jeden z nejikoničtějších záporáků kinematografie, se příští rok vrátí na scénu v chystané minisérii Obi-Wan Kenobi na Disney+. Jak je to možné, když se během Obi-Wanova exilu na Tatooinu mezi třetí a čtvrtou epizodou, kdy se seriál má odehrávat, postavy podle dosavadního kánonu vůbec neměly potkat? O tom si zaspekulujeme v dnešním tématu, na jehož konci si vlastního Vadera z kostek LEGO budete moci vyhrát i domů můžete zkusit vyhrát.

Astmatického rytíře ze Sithu v černém brnění jsme sice naposledy viděli ve spin-offu Rogue One, kde nemilosrdně pokrájel světelným mečem hned několik povstalců, už několik let ale fandové tajně doufali v návrat herce Haydena Christensena, který si Anakina Skywalkera před jeho osudovým vzplanutím zahrál v prequelové trilogii. Nepočítaje krátké dabingové cameo ve Vzestupu Skywalkera, Christensen se do role konečně vrátí po více než 15 letech právě v seriálu o svém bývalém jedijském mistrovi.

Jak Vaderův návrat zapadá do kánonu série?

Podle dosavadních znalostí fandů se obě postavy v příběhu neviděly mezi osudovými duely u lávové řeky na planetě Mustafar, kde mladý Vader přišel o tři končetiny a veškerou hydrataci pokožky, a na Hvězdě smrti, který skončil
Obi-Wanovou smrtí. Seriál by se měl odehrávat v mezidobí, kdy se jedijský mistr ukrýval v tatooinských pouštích, truchlil kvůli smrti takřka všech svých přátel, učil se umění splynutí se Sílou od svého zesnulého mistra Qui-Gona a především dohlížel na mladého Luka Skywalkera. O Vaderově přežití díky černému obleku dlouho neměl ponětí, a toto zjištění patrně v některém z právě připravovaných dílů uvidíme.

Producentka Kathleen Kennedyová, dohlížející na celou značku Star Wars po jejím nákupu Disneym, fanoušky seriálu láká na „odvetu století“ mezi Vaderem a Kenobim, je tedy jasné, že se někdy v průběhu seriálu oba potkají a čeká nás epický souboj světelnými meči, kterých jsme se v nejnovějších filmových sequelech série popravdě příliš nedočkali. Je to ale zajímavá novinka, protože fanoušci očekávali spíše flashback do období prequelů. Vypadá to však, že můžeme oficiálně však počítat i s Christensenovým plnohodnotným ztvárněním Vadera v ikonickém obleku.

Darth Vader (foto: archiv)

Rozsah Vaderovy role

V původní trilogii Vaderovo brnění oblékal nedávno zesnulý britský kaskadér David Prowse a jeho ikonickým dunivým hlasem promlouval herec James Earl Jones. Basový projev je s postavou Vadera neodmyslitelně spjat, uvidíme tedy, jestli se Jones do studia vrátí i v 90. letech. V opačném případě by s trochou počítačové modulace mohl z helmy burácet sám Christensen, jehož herectví by kvůli brnění jinak nebylo kromě pohybu vlastně skoro vidět.

Diváci očekávali po oznámení Christensenova návratu spíše flashback do oblíbeného období Klonových válek, popsaných ve stejnojmenném animovaném seriálu. I toho se sice stále můžeme dočkat, stejně jako scén, kde Vader dlí ve svém sídle na Mustafaru na podporách života bez svého brnění. Hlavním rozsahem role Haydena Christensena by ale měla být plnohodnotná akce se sithským lordem.

Hayden Christensen

Přepis ságy

Nepůjde-li v případě znovushledání s bývalým učněm o jakousi Obi-Wanovu vizi, představu či sen, což by zajisté bylo pro mnohé zklamáním, půjde o zajímavý retcon celé ságy kvůli dvěma zdánlivě nevinným replikám v původních filmech:

1) „Něco cítím. Přítomnost, kterou jsem necítil od…“ Těsně před odvetou na palubě Hvězdy smrti v Nové naději Vader kvůli příletu svého bývalého mistra vycítí jeho přítomnost v Síle a fanoušci dosud věřili, že mluví o posledním setkání s Obi-Wanem viděným ve filmech, tj. po své osudové porážce na Mustafaru. Temný lord však zřejmě mluvil o souboji, který uvidíme právě v chystané minisérii a na kterou nás připravuje Kathleen Kennedyová.

2) „Obi-Wan kdysi uvažoval jako ty.“ Během posledního souboje s Lukem Skywalkerem v Návratu Jediů Vader odmítne domněnku svého syna o tom, že někde pod fasádou padouchova černého brnění se stále skrývá dobro. Během setkání Obi-Wana s Vaderem na Mustafaru však k náznaku ničeho podobného, co by si Vader pamatoval i po tolika dekádách, nedojde. Dost možná tedy mohlo jít o další setkání, které uvidíme v seriálu.

George Lucas samozřejmě při psaní obou replik netušil, že za takřka padesát let od premiér obou původních filmů dojde k realizaci seriálu o Obi-Wanovi, Star Wars však mají dlouhou historii zpětných reinterpretací různých scén a momentů – ať už jde o líbající se sourozence nebo Leinu vzpomínku na svou při porodu zesnulou matku. Vaderovo vzpomínání na bývalého mistra tedy nemusí být nutně pro tvůrce seriálu žádnou překážkou, bude ale zajímavé sledovat, s čím přesně tvůrci přijdou a jaký smysl v kontextu celé franšízy její zpětný přepis bude dávat.

Star Wars: Síla se probouzí

Soutěž o nové stavebnice LEGO® Star Wars

May the Fourth Be with You! Ať Vás provází Síla a stavebnice LEGO®. K oslavě 4. května se řada LEGO® Star Wars™ rozroste o dva sběratelské modely helem plné imperiálních detailů. Užijte si Den Star Wars a vzdejte hold temnému sithskému lordovi ve sběratelské sadě Helma Dartha Vadera od LEGO® Star Wars™. Model tvořený 834 dílky je plný autentických detailů a představuje komplexní stavitelský zážitek pro všechny milovníky ságy Star Wars. Nebo otestujte své stavitelské schopnosti s modelem LEGO® Star Wars™ Helma průzkumného vojáka.

Obě nové unikátní stavebnice teď můžete vyhrát. 2 z vás vyhrají set nových helem LEGO Star Wars, stačí správně zodpovědět soutěžní otázku a systém náhodně vylosuje vítěze.

SOUTĚŽ probíhá od 4. 5. do 12. 5. 2021. Dodavatelem cen do soutěže je společnost Dobrovský. Soutěžní email, pokud nepoužijete formulář na webu, je soutez@totalfilm.cz – nezapomeňte do předmětu uvést “Lego Star Wars”.
Při zpracování osobních údajů shromažďujeme osobní údaje odpovídající pouze stanovenému účelu a v rozsahu nezbytném pro naplnění kontaktování účastníka soutěže. Zpracovatelem stanovený účel, který je součástí smlouvy mezi účastníkem a zpracovatelem, je kontakt na výherce soutěže a doručení soutěžní ceny. Za tímto účelem byl stanovený rozsah údajů, uvedený v registračním formuláři, který obsahuje jméno, příjmení a email. Následně po případné výhře Totalfilm.cz doplní i adresu.
Po ukončení soutěže se údaje likvidují a nejsou poskytovány třetím stranám ani marketingově využity.
-PR-