Recenze: Coming out se vším, co k tomu patří – Léto v Kreuzbergu

Do kin vstoupil další zajímavý queer kousek Léto v Kreuzbergu, který byl poprvé v Česku k vidění na loňských Mezipatrech. V létě 2018 dosahovaly teploty v Berlíně extrému, a tato intenzivní vlna veder se vplížila i do žil čtrnáctileté Nory. V té se začíná probouzet její sexualita a zadívá se tak brzy do nespoutané Romy.

Léto v Kreuzbergu (fofo: Queer Kino)

Režisérka Leonie Krippendorf debutovala v roce 2016 celovečerním filmem Smyčka, který mapuje osudy tří žen v psychiatrické léčebně. Ve stejném roce scenáristicky spolupracovala na adaptaci stejnojmenného memoáru Sonii Rossi Fucking Berlin. Podle týdeníku Variety stala jedním z nejpozoruhodnějších jmen evropského filmu. Snímek Léto v Kreuzbergu je její druhý autorský film.

Léto v Kreuzbergu z ústřední dějové linky přesahuje i do obecnější roviny; dotýká se sociálních otázek (jako složitý vztah dcer a matky alkoholičky) a velice dobře nastiňuje spletitost vztahů mezi dívkami se vším zákeřným tajnůstkařením i neoblomným přátelstvím. Uprostřed všeho se ocitá mladičká Nora. Ta na první pohled působí jako šedá myš, avšak skrývá v sobě barvitý vnitřní život i velkou dávku kreativity, jak napovídají její instagramová videa a školní projekty. Nořina cesta k přijetí sama sebe však přes všechnu svou filmařskou zdařilost nikterak výrazně nevybočuje z řady coming-out snímků a záleží tak jen na subjektivním pocitu či projekci vlastních zkušeností a vzpomínek do tohoto příběhu, jak výjimečný pro každého z nás bude.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70

Léto v Kreuzbergu (2020)

Německé romantické drama Leonie Krippendorf je silně evokativní zážitek; evokuje pocit, myšlenku, vzpomínku. Pomocí jemného nasvícení, detailních záběrů obličejů a uvolněné atmosféry vykresluje první lásku – upřímně se vší zamilovanou slepotou i sugestivně se vším erotickým napětím.
Klasický coming out snímek vypráví o nejistotě spojené se sama sebou (ať už s ohledem na sexualitu nebo i v jakékoliv jiné přenesené formě) se štědrou dávkou empatie. S částmi filmu je tak vcelku snadné se ztotožnit, což umocňuje působivost tohoto povedeného, i když již viděného, příběhu.

74 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Mezipatra © 2020

Léto v Kreuzbergu
Drama / Romantický
Premiéra: 3. 6. 2021 Queer Kino
Německo, 2020, 95 min
Režie: Leonie Krippendorff
Scénář: Leonie Krippendorff
Kamera: Martin Neumeyer
Hudba: Maya Postepski
Hrají: Jella Haase, Lena Urzendowsky, Lena Klenke, Elina Vildanova, Anja Schneider