Vlci na hranicích: dokument o návratu vlků naráží hlavně na člověka

Broumovsko. Lesy. Vlci. Námět jak na magickou pohádku nebo dravý horor. Dokumentarista Martin Páv nám však předkládá zprávu o návratu vlků do Čech a o střetu názorů, které se s tímto tématem pojí. Dokument Vlci na hranicích můžete zhlédnout ve znovu otevřených kinech.

Vlci na hranicích

Z prvních pár minut filmu by se mohlo zdát, že se bude jednat o dokument čistě o fauně a flóře. Vizuálně Vlci na hranicích nehýří opulentností jako například dokumenty National Geographic a neoplývají precizností seriálů Davida Attenborougha. Záběry přírody jsou jemnější a vlastně obyčejnější. Celkově snímek působí – bez jakéhokoliv pejorativního zabarvení – hezky česky.

Zanedlouho se dokument změní spíše v sociální sondu proplouvající mezi dvěma myšlenkovými tábory. Na jedné straně tu máme ochránce zvířat a přírody, kteří mají k dispozici environmentální fakta, na straně druhé chovatelé ovcí a koz, kteří čelí tvrdé realitě pokaždé, když najdou nějaké ze svých zvířat mrtvé, evidentně usmrcené vlky. Pohnutky obou stran jsou tedy zcela pochopitelné, avšak způsob, jakým se k problému staví, je minimálně na jedné straně zpochybnitelný. Nejen vizuálně, ale i obsahově je ústřední svár uchopen hezky česky; ať už tuto frázi máte spojenou s kladnou nebo zápornou konotací.

Vlci na hranicích (foto: Petr Racek)

Ať už je vaše spirit animal vlk nebo ovce (či koza), dokument se nikterak vehementně nepřiklání k té či oné straně. Předává pouze svědectví, jak by ostatně z podstaty nestrannosti dokumentu měl, o této problematice. Krátká stopáž nám dává alespoň chvilku k zamyšlení, zdali je lepší čelit problémům komplexně za cenu menších obětí, nebo zvolit radikální řešení, které bude mít dopad v budoucnu na nás všechny. Paradoxem zůstává, že místo toho, aby se oba protipóly dohodly lidskou řečí, bezcílně na sebe z jedné strany vyjí a z druhé bečí.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2021

Vlci na hranicích
Dokumentární
Česko, 2020, 78 min
V kinech od 3. června 2021 Bontonfilm
Režie: Martin Páv
Scénář: Martin Páv
Kamera: Petr Racek
Hudba: Jiří Trtík
Produkce: Zuzana Kučerová
Střih: Matěj Beran
Zvuk: Adam Bláha