Amerikánka dostane filmovou verzi, natáčení začne letos v listopadu

Úspěšný projekt Viktora Tauše Amerikánka už dávno překročil hranice omezeného divadelního prostoru. Jedno z nejvyhledávanějších tuzemských původních představení se objevilo třeba i na karlovarském festivalu, zaujalo diváky v rámci online platformy Film Naživo (60 000 diváků) a nyní se chystá jeho filmová podoba. Natáčet se začne letos v listopadu, probíhat bude až do konce roku 2022. 

Amerikánka – Eliška Křenková a Tereza Ramba

Premiéra představení s Terezou Rambou / Eliškou Křenkovou se odehrála v divadle Jatka78 na podzim roku 2018. Od té doby představení navštívilo 30 tisíc diváků. Hrálo se i na 54. MFF Karlovy Vary a mnoha dalších místech. Tauš stojí také za projektem Film Naživo, jehož je Amerikánka jednou ze součástí. Díky platformě vidělo výjimečné představení dalších šest desítek tisíc diváků. Projekt Film Naživo dostal Českého lva za Audiovizuální počin roku 2020.

Na jaře roku 2023 čeká divadelní Amerikánku rozloučení v O2 Universum. Divákům to ale nemusí být líto, už půl roku poté do kin vstoupí filmová verze. Jejím hlavním koproducentem se stalo Barrandov Studio, režírovat ji samozřejmě bude Viktor Tauš.

K motivům Barrandov Studia stát se koproducentem filmu promluvil generální ředitel Petr Tichý: „Pan producent Viktor Tauš, nám příběh představil zhruba před rokem. Vím, že se to nedělá, mluvit o někom za jeho zády, ale v tomto případě šlo o explozi emocí a nešlo to hned si srovnat myšlenky. Teď už spolu mluvíme z očí do očí a jsme rádi, že tomu tak je. Děkujeme, za možnost příběh vyprávět i filmovým divákům. Ti divadelní Amerikánku milují.“

Viktor Tauš (vlevo) na place natáčení krimi pro Českou televizi (foto: archiv)

Amerikánka pomáhá

Amerikánka také pomáhá a pomáhat ještě bude. Dosud se díky divákům vybralo milion korun, kterým již podpořili dětské domovy, organizaci Dobré víly dětem a spolek Medici na ulici.
Viktor Tauš k zachycení podob hraní Amerikánky v čase pandemie oslovil kamaráda fotografa Tomkiho Němce. A tak se zrodila Amerikánka nová v podobě fotografické knihy. Na její vydání a zároveň na podporu charitativní organizace Dobré víly dětem vyhlásí tvůrci v polovině srpna crowdfundigovou kampaň. Získané finance budou rozděleny: 50% výnosu ve prospěch Dobrých víl a 50% výnosu z následného prodeje knihy opět ve prospěch Dobrých víl.
O kampani se brzy dozvíte víc na našem webu a sociálních sítích.

Amerikánka – www.amerikanka.cz
Amerikánka facebook – www.facebook.com/amerikankadivadlo
Amerikánka instagram – www.instagram.com/amerikanka_divadlo

-red-
zdroj: Johana Turner
foto/video: archiv, Totalfilm Media, Heaven´s Gate © 2021