Recenze: Chyby jsou nenavoněná výpověď o jednom vztahu

Ema (Pavla Gajdošíková) je energická pětadvacetiletá prodavačka v supermarketu na malém městě. Tomáš (Jan Jankovský) je třicetiletý pokrývač žijící v nedaleké vesnici. Jedna noc, od které ani jeden z nich nic zásadního nečekal, rychle přeroste ve vztah, lásku a společné bydlení. Ema se rozhodne Tomášovi svěřit se vším, co v životě prožila. Toho to ale nezajímá, protože oba podle něj mají žít jen teď a tady. Náhodné setkání s minulostí ovšem nečekaně odstartuje sérii událostí, která obrátí životy obou dotyčných naruby.

Chyby (foto: Falcon)

Romance vs. romantika

Tvůrci Chyb svůj film propagují jako „romanci.“ Skutečně, jít na ně jako na jednu z řady banálních vztahových komedií, které naše kinematografie chrlí jak na běžícím páse, by byla velká chyba v očekávání. Byť úsměvné momenty se ve snímku najdou a minimálně v první polovině srší Pavla Gajdošíková nakažlivou energií, Jan Prušinovský natočil syrové a hutné drama o vztahu dvou nedokonalých lidí v současném českém maloměstě.

Skvělé obsazení

Renomovaný tvůrce Mostu a Kober a užovek své Chyby adaptoval z původně televizního scénáře Romana Vojkůvky, a je pravdou, že kratší formát by možná námětu sedl o něco více. V Chybách se toho totiž dohromady zase tolik nestane a vlastně ani svým rozuzlením nijak nepřekvapí, je to ale přízemnost a nepřikrášlenost viditelná jak v hereckých výkonech, tak neokázalé kameře a oprýskaných generických lokacích, co filmu dodává na zajímavé autenticitě. Na té má lví podíl zejména obsazení takřka neznámých, a tedy i neokoukaných hereckých tváří; roztomilá Gajdošíková i ostře řezaný Jankovský byli dosud známi převážně návštěvníkům regionálních divadel, bylo by ovšem překvapivé, kdyby si za Chyby neodnesly alespoň nějakou filmovou cenu. Jejich obsazením Prušinovský rozhodně zabodoval.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 55%
  55
 • Kamera - 60%
  60
 • Hudba - 65%
  65
 • Herci - 75%
  75

Chyby (2021)

Chyby jsou příběhem maloměstského balíka a veselé holky, která kdysi v mladistvé naivitě natočila několik erotických videí. Příběh se odvíjí a rozuzlí přesně podle očekávání, které z přečtení takové malé synopse plynou, a zůstává ve své přímosti sympaticky nenavoněnou a současnou výpovědí o jednom vztahu. Zamrzí možná absence údernější pointy, řemeslně je ale film uchopen pevně a herci jsou výrazní a sympatičtí. Největším přínosem snímku patrně zpětně s odstupem několika let bude jejich představení širší divácké veřejnosti.

65 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Totalfilm © 2021 

Chyby
Romantický / Drama
Česko, 2021, 99 min
Premiéra: 15. 7. 2021 Falcon
Režie: Jan Prušinovský
Scénář: Roman Vojkůvka
Kamera: Petr Koblovský
Hrají: Pavla Gajdošíková, Jan Jankovský, Ondřej Kokorský, Ivo Gogál, Jan Kolařík, Eva Hacurová, Marta Dancingerová, Slávek Bílský, Monika Načeva, Kryštof Rímský, Michaela Petřeková