Recenze: Slečna bestie je sympatické béčko, ideální na večer po náročném dni

V novince Slečna bestie si vraždící maniak Řezník (Vince Vaughn) namísto dalšího zářezu na pažbě vinou jistého magického rituálu ze setkání s mladou dívkou Millie (Kathryn Newton) odnese velmi nepříjemnou životní komplikaci – probudí se v jejím těle. Millie je na tom ještě hůř, musí se vypořádat s tím, že se z ní přes noc stal obtloustlý padesátník, po kterém jdou policajti z celé Ameriky. Navíc má jen 24 hodin na to, aby vrátila věci do normálu, jinak v Řezníkovi zůstane uvězněná navěky.

Slečna bestie (foto: CinemArt)

Výměna těl je po boku časových smyček asi nejuniverzálnější filmovou zábavou, která nepřestane být lákavá ani po vidění sté variace. Christopher Landon, režisér a autor námětu a scénáře, to moc dobře ví, proto se po sérii Paranormal Activity a Skautském průvodci zombie apokalypsou pustil do pokračování Všechno nejhorší a nově i do hříčky Slečna bestie, aby se pokusil obě námětové jistotky převléct do kabátu odlehčeného teenage hororu. A funguje to tentokrát tak napůl.

Přiznané “quality béčko”

Úvodní vražedné běsnění Vince Vaughna v generické hororové masce je jasným odkazem a povedenou poctou klasickým slasherům, jako byl Pátek 13. Sekvence je nápaditě vystavěným hororovým řemeslem, který z osmdesátkových guilty pleasures každého hororového fandy přiznaně cituje, a dělá to dobře. Skutečná sranda ale samozřejmě začne až po ústřední záměně těl, jejíž samotný akt prostřednictvím prastaré svítící dýky je sice zpracován roztomile béčkově a přiblble, ale divák kýžený, příjemný balanc na hraně cringe a zábavy dostane až s přitepleně pobíhajícím Vaughnem pištícím vysokým hláskem, potažmo s tuze drsnou vraždící Kathryn Newton.

Slečna bestie (foto: CinemArt)

Záměna těl je zábava

Oba dva zvládají polohy, řeč těla i dikci svého kolegy z druhého genderového tábora na výbornou a zase jednou se tak ukazuje, že záměna těl je prostě filmová zábava navzdory absenci čehokoli nového. Poměrně sympatičtí jsou pak i vedlejší postavy kamarádů a dalších přicmrndávačů – zejména v sympatickém meta momentu s výkřikem: „Já jsem teplej a ty černá, jsme nahraný!“

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 55%
  55
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 60%
  60
 • Hudba - 50%
  50

Slečna bestie (2020)

Slečna bestie je sympatické béčko, které svou brakovost přijímá s plnou parádou a je díky tomu přiznaně a vtipně stupidní zábavou, ideální na večer po dlouhém dni. Fanoušci gore momentů se navíc dočkají několik patřičně šťavnatých a nápaditých porcovaček. Škoda jen, že sázka na námětovou jistotu nevynesla alespoň pár čerstvějších nápadů. Pokus o závěrečný epilog, který, pravda, chtěl ke klasickým koncům podobných filmů přidat alespoň nějaký twist, působí trochu zbytečně a nadbytečně. Asi jedinou scénou, co má koule (ano, je to narážka), tak zůstává Vaughnova líbačka s pubertálním nápadníkem převtělené Millie.

61 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2021

Slečna bestie
Freaky
Komedie / Horor / Thriller
Premiéra: 29. 7. 2021 CinemArt
USA, 2020, 102 min
Režie: Christopher Landon
Scénář: Michael Kennedy, Christopher Landon
Kamera: Laurie Rose
Hudba: Bear McCreary
Hrají: Vince Vaughn, Kathryn Newton, Alan Ruck, Uriah Shelton, Katie Finneran, Misha Osherovich, Melissa Collazo, Celeste O’Connor, Mitchell Hoog, Charles Green, Deja Dee, Kelly Lamor Wilson, Jennifer Pierce Mathus, Nick Arapoglou, Celeste Cid, Dana Drori