Recenze: Zkrať to zlato – Když ti minuty ubíhají jako celé roky

Když se Teddy (Rafe Spall) probudí ráno po své svatbě, zjistí, že minuty najednou ubíhají jako roky. Proto musí rozumně využít každou chvíli tak, aby navždy neztratil svou životní lásku. O tom vypráví australská romantická komedie Zkrať to, zlato, která právě vstoupila do našich kin.

Zkrať to, zlato (foto: Bioscop)

Zaseknutí v časové smyčce je asi nejuniverzálněji zábavnou zápletkou, kterou kinematografie kdy poznala. Filmů na podobné téma vznikl nespočet (ať už jde o klasiku Na hromnice o den více nebo parádní loňské Palm Springs) což jejich postavy obvykle v meta momentech komentují. V australské novince Zkrať to, zlato (v originále o něco elegantnější hříčkou pojmenovaném Long Story Short), která právě vstupuje do kin, tomu není jinak – byť tentokrát nejde o časovou smyčku v pravém slova smyslu.

Jak je ze synopse patrné, hlavní hrdina, workoholik a prokrastinátor Teddy se nebudí pořád dokola v to samé ráno, každých několik minut ho ale tok času vrhá přesně o rok dál. Metaforické ztvárnění propracovaných a neužitých měsíců ho tak donutí promeškat narození dcery, její vyrůstání nebo třeba nemoc nejbližšího kamaráda, zatímco vztah s manželkou mu proklouzá mezi prsty. Spíše než se zmiňovanými a postavami připomínanými Hromnicemi se tak nabízí srovnání se sandlerovkou Klik: Život na dálkové ovládání, které přišlo s velice podobnou premisou i pointou.

Zkrať to, zlato (foto: Bioscop)

Dobrá zábava

Ačkoli je ale Zkrať to, zlato po stránce svého poselství tedy předvídatelným filmem a jeho rozuzlení asi nikoho příliš nepřekvapí, sto minut stopáže uteče jako voda a najde se v nich i hned několik jemných a zábavných gagů. Zásluhu na tom má především Rafe Spall, kterého si diváci asi nejlépe pamatují z druhého Jurského světa a který svého hrdinu hraje jako vyvážený mix uzlíčku nervů a sarkastického komentátora tryzny osudu. Škoda jen, že si ve znázornění ubíhajících let tvůrci místo přesýpacího efektu víc nepohráli s maskami stárnoucích postav, které se až na výjimky během těch několika vyobrazených let příliš nemění.

 

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 60%
  60
 • Kamera - 60%
  60
 • Hudba - 60%
  60

Zkrať to, zlato (2021)

Zkrať to, zlato je fajn variací na starou dobrou zápletku časové smyčky, která sice povědomým poselstvím o užívání si každé minuty nepřináší nic moc nového, rozhodně ale příjemně pobaví a neurazí.

60 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bioscop © 2021

Zkrať to, zlato
Long Story Short
Komedie / Romantický
Austrálie, 2021, 95 min
Premiéra: 8. 7. 2021 Bioscop
Režie: Josh Lawson
Scénář: Josh Lawson
Hudba: Chiara Costanza
Hrají: Rafe Spall, Zahra Newman, Josh Lawson, Ronny Chieng, Noni Hazlehurst, Dena Kaplan