Recenze: Marco – asociální detektiv ze severu se vrací v novém filmu

Do kin vstoupil pátý díl kriminální série oddělení Q. Na rozdíl od předchozích dílů má film Marco díky prostorovému zasazení příběhu a hereckému obsazení velmi blízko k českému divákovi.

Marco (foto: Aerofilms)

V nejnovějším díle dánské detektivní série se detektiv Carl Mørck a jeho asistent Asad snaží vyřešit dlouho utajovanou vraždu, která sahá až do nejvyšších vrstev dánské společnosti. Případ tajemného zmizení státního úředníka, který byl obviněn ze sexuálního zneužívání, je znovu otevřen poté, co policie ve vlaku na dánských hranicích dopadne čtrnáctiletého Marca, který přijíždí z České republiky. Ten u sebe totiž skrývá stránku z pasu hledaného úředníka. Marco však s policií odmítá mluvit a případ tudíž detektivům vůbec neusnadňuje. Až po čase je náhodou navede na stopu romského gangu, který vede zabiják Zola, jehož ztvárňuje český herec Zdeněk Godla známý především ze seriálu Most. Případ, kterému zprvu nikdo nepřikládá moc pozornosti, je však spletitější, než se zdá a detektivům dochází, že se začínají pohybovat v kruzích, se kterými si není radno zahrávat.

Chlad a temnota

Celý film doprovází chladná a temná atmosféra, která filmu dodává správný mrazivý nádech, nestačí však na to, aby zaplnila mnoho prázdných míst ve scénáři. Divák se ve filmu nedozví, jak se k Marcovi dostala stránka z pasu či co vlastně gang českých Romů v Dánsku dělá. Hlavní zápletka poté působí jako klišé vystřihnuté z filmů s Jamesem Bondem a detektivek znalému divákovi musí být celkem brzy jasné, kdo je hlavní padouch.

Marco (foto: Aerofilms)

Pátý film z detektivní série produkovala Nordisk Film Production a změnilo se také herecké obsazení. Hlavního detektiva Mørcka ztvárnil Ulrich Thomsen a jeho kolegu Asada herec Zaki Yousseff. Thomsen drsného a nepříliš empatického detektiva ztvárňuje věrohodně, ale i přesto mezi jeho postavou a asistentem Asadem chybí větší propojení, které by filmu dodalo potřebnou jiskru. Marca ztvárnil český herec Luboš Oláh a je škoda, že se mu ve filmu nedostalo více prostoru, neboť jeho postava působila lehce nevykresleně.

I přes tato slabá místa film však stále nabízí poměrně kvalitní detektivní příběh se správně ponurou atmosférou, kterou umocňuje výborná práce s kamerou. Jako bonus si český divák může vychutnat záběry natáčené na nákladovém nádraží na Žižkov, v Kongresovém centru na Vyšehradě či v Plaveckém stadionu Podolí.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 55%
  55
 • Herci - 65%
  65
 • Kamera - 75%
  75
 • Hudba - 65%
  65

Marco (2021)

Marco přináší klasický detektivní příběh, který diváka ničím příliš nepřekvapí. Hlavní zápletka je poměrně šablonovitá a scénář obsahuje mnohá prázdná místa. Chybí mu také potřebná špetka humoru, díky které by dvouhodinový film lépe utekl. Sarkastickému detektivu Mørckovi se divák sice párkrát zasměje, ale mezi představiteli hlavní dvojice detektivů chybí správná chemie, jež by film mohla povýšit o pár levelů výše. Takto je Marco pouze další detektivkou, která divákům v paměti nejspíše nadlouho nezůstane.

64 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms © 2021

Marco
Marco effekten
Drama / Krimi
Dánsko, 2021, 125 min
Premiéra: 5. 8. 2021 Aerofilms
Režie: Martin Zandvliet
Předloha: Jussi Adler-Olsen (kniha)
Scénář: Anders Frithiof August
Kamera: Aske Alexander Foss
Hudba: Sune Martin
Hrají: Ulrich Thomsen, Zaki Youssef, Sofie Torp, Anders Matthesen, Luboš Oláh, Henrik Noél Olesen, Thomas W. Gabrielsson, Lisa Carlehed, Caspar Phillipson, Louise Gammelgaard, Mads Reuther, Zdeněk Godla, Julius Oračko, David Oláh, Joen Bille, Shanti Roney, Mikkel Arndt, Cecilie Beck