Nepřehlédněte

Recenze: Shoky & Morthy s Andym Fehu vesele čeří vodu českého filmu

Shoky a Morthy jsou kamarádi od školních let a zároveň youtubeři s našláplou kariérou. Morthyho však už jejich dětinské pranky přestávají bavit, také díky vlivu jeho přítelkyně, ambiciózní influencerky Sáry. Když poslední video kluků sklidí na sítích vlnu kritiky, jejich kanál přestane vydělávat a vyslouží si za něj veřejně prospěšné práce, vypadá to na jejich definitivní rozchod. Jedinou šancí, jak si napravit youtuberskou pověst, je společný plán na „poslední velkou akci.“ Shoky, Morthy, Sára, svérázná lovkyně duchů Lucie a prodejce vysavačů (a neúspěšný youtuber) Radomil se vydávají po dálnici D1 na divokou jízdu vstříc objasnění záhady Devíti křížů.

Shoky a Morthy

Před 35 lety z Poličky vylezla žánrová naděje s názvem Andy Fehu, která o 29 let později obohatila tuzemský horor o Nenasytnou Tiffany s Leošem Nohou v hlavní roli. Ten se nyní ve spolupráci s režisérem sice vrací, tentokrát ale pouze v epizodní cameo roličce – místo je totiž potřeba uvolnit mladším a o slovo se vrací nestydatí YouTubeři s tvářemi Jakuba Štáfka a Štěpána Kozuba.

Fungující bromance

Tohle duo je vzhledem k popularitě vyšehradského fotbalisty Laviho a skečům ostravského divadla Mír samo o sobě tahákem a zárukou bezchybně fungující bromance, a jejich špičkování funguje dle očekávání a trailerů zcela bezvadně a přirozeně. Překvapivější je výkon radikálně zhubnuvšího Tomáše Magnuska, kterému se při sledování jeho roztomile jalového čtyřicetiletého YouTubera streamujícího na svém kanále Vysajto návod k uklohnění realisticky vypadajícího výkalu skoro i chce odpustit prznění české kinematografie zkraje minulé dekády.

Shoky a Morthy: Poslední akce

Z žánru do žánru

V příběhu, kde se tohle nepravděpodobné trio s dvěma o poznání méně zajímavými ženskými postavami vydává někam doprostřed ničeho kvůli natočení dokumentu o svatebním masakru a tajuplné krvavé nevěstě, která zjevováním se nic netušícím řidičům opakovaně způsobuje fatální dopravní nehody, Fehu zdárně skáče z žánru do žánru a praštěný fekální humor střídá se sympaticky slasherovou atmosférou béčkových hororů, přičemž šikovně alternuje i kamerové a střihové prostředky, kterými lehce mezi náladami přechází i na formálním poli – o hektolitrech kečupu a srandovních umělých končetinách nemluvě.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 65%
  65
 • Hudba - 70%
  70

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Shoky a Morthy možná nejsou přelomovým projektem, ale sebevědomě se zařazují po bok dalších letošních svěžích počinů, které v poněkud jednotvárném tuzemském rybníku vesele čeří vodu. Buddy prvky mezi ústředním duem fungují většinou na jedničku a satira strefující se do dementních youtuberských nápadů zralých na Darwinovu cenu si zaslouží kromě kroucení hlavou i uznalé boomerské pochechtávání. Jestliže se Shoky a Morthy opravdu vrátí, jak slibují závěrečné titulky, řada spokojených diváků bude jistě u toho.

70 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bionaut, Falcon © 2021

Shoky & Morthy: Poslední velká akce
Komedie / Dobrodružný
Česko, 2021, 103 min
Režie: Andy Fehu
Produkce: Vratislav Šlajer, Jakub Košťál, Andy Fehu, Jakub Ševčík
Scénář: Andy Fehu, Ondřej Kopřiva
Kamera: Jakub Ševčík
Hudba: Mojmír Měchura
Hrají: Štěpán Kozub, Jakub Štáfek, Martina Babišová, Andrea Daňková, Tomáš Magnusek, Leoš Noha, Roman Štolpa, Peter Butko, Jan Nosek Novák

%d blogerům se to líbí: