Tvůrci Duny zveřejnili nové video, dosavadní diváci film opěvují jako monumentální

Duna si odbyla světovou premiéru před vybranými diváky na festivalu v Benátkách, odkud následně bylo slyšet zejména nadšené reakce. Po několikaminutové ovaci ve stoje publikum zaplnilo sociální sítě zejména opěvováním fantastického vizuálu, monumentálního měřítka a údajně i jedním z nejlepších soundtracků z pera Hanse Zimmera. Pozadu nemají zůstávat ani přesvědčivé herecké výkony. Fandy předlohy pak má potěšit úcta a věrnost, se kterou tvůrci ke knižní předloze Franka Herberta přistupovali. Včera bylo zveřejněno také nové video, které odhalí z filmu víc i těm, kteří zatím neměli možnost jej vidět. Do českých kin se chystá 21. října.

Ojedinělé kritiky zmiňují občasná scenáristická klopýtnutí a neosobní přístup k vyprávění a postavám, je jich nicméně ve srování s výše zmíněnými ovacemi minimum. Minimálně podle prvních reakcí i prozatímního číselného hodnocení na Rotten Tomatoes se tedy dost možná skutečně můžeme těšit na epickou výpravnou sci-fi a jeden z nejzajímavějších filmů roku.

Denis Villeneuve (foto: archiv)

Příběh Duny se odehrává v daleké budoucnosti, kdy lidská civilizace dávno opustila svou domovskou planetu a vybudovala napříč vesmírem rozsáhlé mezihvězdné impérium. Jednotlivé vysoce postavené rody vládnou vlastním planetám a probíhá mezi nimi neustálé politické pletichaření a soupeření o moc. Paul, mladý dědic rodu Atreidů z oceánské planety Caladan, se dozvídá, že jeho otec, lord Leto, byl nejvyšším imperátorem vybrán jako nový vládce planety Arrakis, též známé díky jejím rozsáhlým pouštím jako Duna. Arrakis je k životu nesmírně nehostinné místo, které navíc obývají obrovití a smrtelně nebezpeční pouštní červi. Jako jediná planeta ve známém vesmíru je ale nalezištěm melanže, nesmírně vzácné substance, která prodlužuje lidský život a je cestou ke zvláštním psychickým schopnostem. Rod Harkonnenů, odvěkých nepřátel Atreidů, ale hodlá této příležitosti využít k pomstě.

Duna Denise Villeneuva se super hvězdným obsazením v čele s Timothéem Chalametem, Rebecou Ferguson, Joshem Brolinem, Zendayou, Javierem Bardemem, Davem Bautistou nebo Stellane Skarsgårdem se do kin chystá 21. října.

-red-
foto/video: Vertical Entertainment, Warner Bros. © 2021