Addamsova rodina: Historie bizarní strašidelné sebranky v průběhu osmi dekád

Výstřední a lehce morbidní Addamsova rodina je stálou součástí popkultury už dlouhá desetiletí a není člověka, jehož cestu by alespoň jednou nezkřížila. Po dlouhé pauze na přelomu tisíciletí se Addamsovi roku 2019 vrátili s novým dětským zpracováním, a to se tento týden dočkalo sequelu v podobě Addamsovy rodiny 2. Film už najdete v českých a slovenských kinech. Tato gotická famílie se ale od svého stvoření ve třicátých letech minulého století objevila také v komiksech, na stránkách knih, vyzkoušela divadelní prkna, zavítala na malé obrazovky i filmová plátna a oblékla jak hraný, tak animovaný kabátek.

Addamsova rodina v časopise New Yorker z roku 1938

Začátky v tisku

Do širšího povědomí se tato fiktivní skupinka se zálibou v černé barvě dostala až v šedesátých letech díky televiznímu zpracování. Jejich první krůčky ale najdeme v tištěné podobě. Addamsovi totiž začínali na stránkách novin jako komiksové okénko v časopise The New Yorker. Jejich autor Charles Addams, zkušený karikaturista, je na konci třicátých let pojal jako vtipný a satirický pohled na tehdejší společnost. Žádné velké plány s nimi ale neměl. Přestože se jednotlivé postavičky objevovaly na jeho obrázcích pravidelně, nedostaly od něj dokonce ani jména.

Roku 1964 ale kreslířovy výtvory posloužily jako inspirace pro nový seriál stanice ABC a moderní podoba Addamsovy rodiny byla na světě. Manželský pár Morticia a Gomez, jejich dvě děti, potrhlý strýček Fester, čarodějná babička, věrný komorník Lurch a samozřejmě i ikonická pobíhající ruka společně v televizi řádili po 2 řady, 64 epizod a jeden halloweenský sváteční speciál z roku 1977. Seriál se v devadesátých letech vysílal i u nás.

Addamsova rodina (1964-66)

Roku 1973 se značka pokusila o návrat s animovaným seriálem pro děti, ten ale příliš dlouho nevydržel, ani ničím neoslnil.

Addamsova rodina z roku 1973 vznikl pro stanici NBC

Devadesátkový restart

O regulérním comebacku se tedy lze bavit až s celovečerním filmem z roku 1991, pravděpodobně nejznámějším zpracováním Addamsových. Tuto černou komedii dostal do rukou tehdy nezkušený režisér Barry Sonnenfeld, který se později u diváků proslavil hlavně trilogií Muži v černém. Už svým prvním filmovým počinem se ale trefil… ehm, do černého. Společně s ikonickými hereckými výkony Anjelicy Huston a Christophera Lloyda film dotáhl úspěšně za cílovou čáru, což mu o dva roky později vysloužilo pokračování Addamsova rodina 2. Oba filmy byly navíc doplněny dalším animovaným seriálem.

Addamsova rodina (1991)

Navázat na úspěch celovečeráků se o pět let později pokusil film Návrat Addamsovy rodiny, ten ovšem čelil hned od začátku velkému problému. Téměř všichni herci, které si diváci s rodinkou spojovali, byli bohužel přeobsazeni a ke změně došlo i na postu režiséra. Místo pokračování jsme se tedy dočkali víceméně úplného rebootu, který se kinům raději obloukem vyhnul a zamířil rovnou do televize. A z dobrého důvodu. Kritika jej totiž rozcupovala na kusy. Značka tedy raději opět naverbovala nové herce a přišla se seriálem Nová Addamsova rodina, který se na obrazovkách sice udržel 2 roky, příliš vřelého přijetí se ale nedočkal.

Nepovedený film Návrat Addamsovy rodiny z roku 1998

Animák pro nové tisíciletí

Po Addamsových se delší dobu prakticky slehla zem, a přestože na jejich motivy stále vznikaly knihy a dokonce i muzikál na Broadway, filmům a televizi se vyhýbali. Tím se dostáváme až k nejnovější, protentokrát animované verzi Addamsovy rodiny, která po dvaceti letech čekání přišla v roce 2019. Přinesla s sebou hvězdné dabingové obsazení v čele s Oscarem Isaacem a Charlize Theron a látka se viditelně pokusila oslovit novou generaci nejen o něco dětštějším pojetím, hlavně ale převedením děje do kulis současného New Jersey plného influencerů a smartphonů. Byť animace ze stáje studia Universal kvalit některých konkurenčních animáků úplně nedosahovala, své fanoušky si černohumorný reboot našel a zafungoval i na Netflixu, kde je aktuálně stále k dispozici k přehrání. Streamovací služba navíc aktuálně pracuje na hraném seriálu o pobledlé sadistce Wednesday, jehož režie se ujal samotný Tim Burton.

Tento týden ale do českých kin vstuoupilo druhé animované řádění hororové rodinky, které na reboot z roku 2019 naváže. Addamsovi tentokrát opouští nebezpečný přístav svého sídla a vydávají se na roadtrip napříč Amerikou; svou přítomností tak nepotěší třeba návštěvníky Niagarských vodopádů nebo Grand Canyonu, který dokonce oproti původní velikosti kapánek rozšíří.
V českém znění hlavní role ztvárňují Zuzana Ďurdinová a Martin Písařík. Na Slovensku role ztvárnili Henrieta Mickovičová a Marián Miezga.

připravil: Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, NBC, Forum Film CZ © 2021