Česko posílá Ondříčkova Zátopka do boje o Oscara

Film Zátopek režiséra Davida Ondříčka bude letos za Českou republiku bojovat o nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Kandidáta na Oscara za Českou republiku každoročně vybírá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev. Film přibližuje životní příběh slavného českého běžce Emila Zátopka. Ve světové premiéře byl Zátopek uveden na letošním 55. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary.

Termín slavnostního ceremoniálu v pořadí 94. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je naplánován na 27. března 2022. Oscarový shortlist (užší nominace) bude zveřejněn 21. prosince 2021 a nominace budou oznámeny 8. února 2022. Akademici v letošním roce vybírali ze 13 českých hraných, dokumentárních i animovaných filmů, které přihlásili jejich producenti. Za filmem Zátopek se umístily filmy Atlas ptáků a Myši patří do nebe (v abecedním pořadí). Hlasování probíhalo od 27. září do 8. října 2021.

David Ondříček – režisér filmu Zátopek

Fascinující drama Zátopek Davida Ondříčka přibližuje osobnost nejslavnějšího českého atleta všech dob a čtyřnásobného olympijského vítěze, který dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. Představuje proslulého českého vytrvalce a oslavované celebrity snažící se nalézt důstojnou existenci v politicky komplikované době a zároveň manžela olympijské vítězky Dany Zátopkové.

Vedle Václava Neužila a Marthy Issové v rolích manželů Zátopkových obsadil do filmu David Ondříček například Jamese Frechevilla, Roberta Mikluše, Jiřího Šimka nebo Milana Mikulčíka. Na filmu se dále podíleli kameraman Štěpán Kučera, architekt Jan Vlasák, střihač Jarosław Kamiński či kostýmní výtvarnice Kateřina Štefková. Hudbu k filmu zkomponovala Beata Hlavenková.

V loňském roce do boje o Oscara vyslali akademici drama Šarlatán Agnieszky Holland, které se probojovalo do užších nominací.  Od roku 1929, kdy byly „Oscaři“ udělováni poprvé, se podařilo cenu za nejlepší cizojazyčný film získat dvěma československým a jednomu českému filmu. V roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose. O dva roky později zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka. Šest dalších českých filmů pak postoupilo do neužších nominací: Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana v roce 1966 a Hoří má panenko téhož režiséra o dva roky později. Po druhé šel do boje o Oscara Jiří Menzel roku 1986 s filmem Vesničko má středisková, naopak svoji první nominaci získal Jan Svěrák za Obecnou školu v roce 1991. Roku 2000 vyjel do Los Angeles Jan Hřebejk s nominovaným filmem Musíme si pomáhat a roku 2003 zaujaly akademiky Želary Ondřeje Trojana.

-red-
zdroj: S. Marková
foto/video: Totalfilm Media, Falcon, CinemArt © 2021