Recenze: Soused Daniela Brühla je příjemný berlínský novodobý western

Španělsko-německý herec Daniel Brühl je známý díky filmu Good bye, Lenin! (2003) nebo Rivalové (2013) a v poslední době i jako marvelovský zlosyn Zemo. Teď se ale poprvé ve své kariéře ocitl současně v roli herce i režiséra a přichází se svým debutem nazvaným Soused. Scénář k jeho prvnímu režisérskému zářezu napsal německo-rakouský scenárista a spisovatel Daniel Kehlmann, který je také autorem knihy Já a Kaminski. Ve stejnojmenném filmu si Brühl v roce 2015 také zahrál hlavní roli.

Soused (foto: Film Europe)

Ale zpět k Sousedovi. Vše začíná zcela prostě a nevinně. Takové obyčejné berlínské ráno pracovního týdne. Herec Daniel (Daniel Brühl) se chystá na casting do Londýna a o roli mu hodně jde. Ale o tom potom. Žije se svou rodinou v moderním mezonetovém bytě ve staré zástavbě. Dokonalost sama! Stejně dokonalá je i Danielova ranní příprava. Trocha cvičení, ranní hygiena, pečlivý výběr oblečení, miska vyvážené snídaně, opakování role. Všechno je šik a klape jako hodinky. A snad by ten den mohl i dobře dopadnout, kdyby se Daniel před odletem nerozhodl zastavit v hospodě U ňadra, kam občas rád zavítá, aby se nechal pohltit potřebným klidem před důležitým momentem kariéry. Zahleděný do sebe vstupuje do hospůdky, aby si dal kávu. Že z ní bude odcházet jako někdo úplně jiný, rozhodně netuší. Kromě výčepní se totiž na baru objeví štamgast Bruno (Peter Kurth).

Poprvé Daniel vidí a cítí, s kým má tu čest, když se Bruno napije piva a utře si pusu do ubrousku s Danielovým podpisem, o který tak nějak chvilku předtím experimentálně požádal. Brzy se z Bruna taky vyklube „odborník“ na Danielovy filmy. Mezi těmi dvěma se spouští rozhovor, který je tu a tam přerušený Danielovým telefonátem. Bruno si dává záležet na tom, aby herce sejmul z jeho piedestalu a dělá to s takovou ležérností, že se mnohdy Daniel ani nestačí rozkoukat. A zdaleka to nekončí jenom Brunovým kritickým názorem na herecké umění přítomné filmové hvězdy, která je neustále v hledáčku veřejnosti a své ego si ráda posílí třeba pětiminutovým setkáním se dvěma fanynkami. Kurth se pro něj stává otravnou mouchou, které by se rád zbavil. Když už je pak po Daniel konečně odhodlán definitivně vyrazit na letiště, aby stihl let, pronese Bruno větu, kterou Daniel nemůže nechat bez povšimnutí a začíná skutečně hloubkový ponor do temných vod.

Soused (foto: Film Europe)

Na tom všem je z diváckého pohledu nejpikantnější to, že Brunovu motivaci k takovému jednání nám autor nikdy neprozradí. Stejně tak pracuje úsporně i s prostředím, když se většina příběhu odehrává ve zmíněné hospodě. Bruno nebaží po tom, aby Daniela konfrontoval na veřejnosti. Stačí mu bohatě klidný lokál bez speciálních svědků. Navíc umí hodně dobře pracovat s nečitelností, která dovede znepokojovat a nepříjemně se stupňuje.

Soused (foto: Film Europe)

Skvělí herci

Herecké výkony obou hlavních představitelů umí silně upoutat. Klobouk dolů Brühlovi i za to, že se dokázal sám zrežírovat a nebojí se utahovat si ze sebe samého. V případě Kurtha stačí ale mnohem méně výrazových prostředků a jeho niterné hraní vrhá stín na mladšího kolegu. Jen mě osobně naštval odbytější závěr, který se odehrál tak rychle, že jsem se skoro nestačila vzpamatovat.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 65%
  65
 • Hudba - 70%
  70

Soused (2021)

Film Soused je takovým příjemným berlínským novodobým westernem, kde místo nabitého revolveru stačí na stůl položit potištěný kus papíru, který má stejnou sílu jako rána přímo do srdce. A dokoukejte film až do samotného konce, ať si užijete i letmé setkání s Vicky Krieps, herečkou, která si zahrála v Andersonově Niti z přízraků.

69 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2021

Soused
Nebenan
Komedie
USA / Německo, 2021, 92 min
Premiéra: 11. 11. 2021 Film Europe
Režie: Daniel Brühl
Scénář: Daniel Kehlmann
Kamera: Jens Harant
Hudba: Moritz Friedrich, Jakob Grunert
Hrají: Daniel Brühl, Peter Kurth, Rike Eckermann, Aenne Schwarz, Gode Benedix, Vicky Krieps, Steffen Scheumann, Mex Schlüpfer