Total Week #46 – Olihně a panteři, Enterprise a X-wingy

Tento týden máme novinky o odkladu pokračování tří velkých blockbusterů, ale pozor – ač to zní neuvěřitelně, ani v jednom případě není přímo na vině pandemie covidu, což se zdá po posledních dvou letech skoro až neuvěřitelné. Navázat na velký hit se chystá i Netflix, a jeden velký československý hitmaker odešel do hudebního nebe. Na závěr si tradičně řekneme na co se chodilo, a na co byste měli během deštivého víkendu rozhodně zajít vy.

Hra na oliheň (foto: Netflix)

Nová Oliheň se už peče

Nikoho to příliš vzhledem k mohutné sledovanosti 142 miliony domácnostmi a otevřenému konci seriálu asi nepřekvapuje, ale tvůrce Hry na oliheň Dong-hyeok Hwang tento týden potvrdil, že již pylně pracuje na její druhé sérii. Těšit se můžeme na návrat protagonisty Gi-Huna, jinak ale o ní nevíme zatím zhola nic. Tlak Netflixu i fanoušků na naplnění příběhových i tržebních očekávání nicméně bude bezpochyby obrovský.

Buď s bohom, Meky

Ve věku 69 let zemřel zpěvák a hudební skladatel Meky Žbirka, autor několika vydařených soundtracků k československým produkcím, ať už jde o skladby k filmům King Skate, Líbáš jako bůh nebo třeba Fair Play. Meky se s filmovou tvorbou rozloučil vloni, když se stal protagonistou stejnojmenného dokumentu Šimona Šafránka, vyprávějícím jeho životní příběh ve stejnojmenném filmu. Při premiéře se nám v rozhovoru svěřil třeba s tím, co musel ve svém životě své tvorbě obětovat.

Rogue Squadron se odsouvá na neurčito

Jestli následující zpráva někoho zamrzí, my to určitě nebudeme. Před pár měsíci oznámený spin-off Star Wars v režii patlalky Patty Jenkins byl odložen na neurčito. Celovečerní disneyovské projekty z předaleké galaxie fanoušky několikrát oprávněně silně zklamaly, autorka obou otřesných dílů Wonder Woman je pak údajně přesvědčena o své nepochopené genialitě, takže z téhle symbiózy by nejspíš kvalitní dobrodružství o pilotech z eskadry Rogue nevylezlo. Hvězdné války tak ještě nějakou dobu budou probíhat spíš na televizních obrazovkách, vzhledem ke kvalitám Mandaloriana i slibně vypadajícím chystaným seriálům by to ale příliš nemělo vadit.

Star Trek nezůstává pozadu

Kromě Lucasových mazánků si na nový film budou muset počkat i jejich odvěcí nepřátelé Trekkies. Studio se momentálně soustředí na rozvoj své streamovací služby Paramount+ a tvorbu blockbusterů pro kina považuje za nižší prioritu; promíchalo tedy data svých premiér a chystaný bezejmenný sequel Star Treku: Do neznáma od autora WandaVision Matta Shakmana tak uvidíme až v prosinci 2023, zatímco jeho místo obsadilo odložené pokračování Transformers.

A přede i Panther

Do třetice všeho dobrého i zlého se dalším filmem, který pozdržuje produkci, stává pokračování Black Panthera s podtitulem Wakanda Forever. Nedávno jsme informovali o tom, že představitelka Shuri, Letitia Wright, se na place neúnavně šíří o svých antivaxerských postojích, což PR týmu Disneyho přidělává nejednu vrásku a v jednu chvíli se i mluvilo o jejím přeobsazení. Herečka zprávu popřela, natáčení se kvůli ní ale přeci jen pozastavilo. Letitia se totiž v září na place zranila a dosud se údajně nezotavila. Okolnosti nejsou známy a dost možná jí zkrátka firemní lékař přetáhl replikou vibraniového kopí, každopádně scény vyžadující její účast musí počkat na začátek příštího roku. Po návratu z Británie pak herečka bude muset vyřešit podmínku ukončeného očkování pro získání povolení vstupu do USA, takže Marvel nejspíš čeká nelehká situace.

Letitia Wright ve filmu Black Panther (2018)

Na co se chodilo

Navzdory často rozpačitým recenzím a pravděpodobnému zákazu filmu v homofobních trzích, jako je Čína, kterou se navíc režisérka Chloé Zhao nebála v minulosti otevřeně kritizovat, je z Eternals globálně relativně slušný hit. Za otevírací víkend si celosvětově připsali 160 milionů dolarů, přičemž 70 milionů z domácí Ameriky je srovnatelných s nedávným Shang-Chim. Producent Kevin Feige pravděpodobně ale příliš neslaví, protože překonat alespoň půlmiliardovou hranici pro snímek nebude snadné a lze očekávat rychle padání návštěvnosti. Uvidíme za týden.

V Česku polobožští hrdinové se svými 50 tisíci diváky sesadili po třech týdnech z tržebního trůnu Dunu, jejich výsledky ovšem na tuzemské poměry nijak oslnivé nejsou. Od zpřísnění pravidel pro vstup do kinosálů totiž jejich návštěvnost spadla zhruba o polovinu. Zatímco Duna se v této neveselé situaci u nás blíží hranici čtvrt milionu diváků, Venom ji už stihl překonat a Karel se svými 340 tisíci diváky dokonce dotahuje i historicky nejúspěšnější český dokument o sexuálních predátorech v síti. Dost možná tedy předběhne i Zátopka a stane se zatím druhým letošním nejúspěšnějším filmem v českých kinech.

Filmový tip

Tento týden neztrácejte na Netflixu s jejich novinkou Red Notice vůbec čas a vyražte radši do kina na Poslední noc v Soho, protože jinak vám uteče jeden ze suverénně nejlepších filmů roku. Novinka Edgara Wrighta není typickým hororem, jako spíš zábavnou směsicí, která se plynule žánrově proměňuje spolu s ubíhající stopáží, poznatky ústřední hrdinky a jejími cíly. Z retro stylovky o osiřelé apirující módní návrhářce, která se za svými sny a vysokoškolským studiem stěhuje z cornwallského maloměsta do rušného Londýna, se tak postupně přes hrdinčiny snové vize o vraždě nadané tanečnice dočkáváme duchařské detektivky, rape revenge splatteru a nakonec i paranoidního psychothrilleru, u kterého nevíme, kolik z dění na plátně vzhledem k hrdinčině neveselé psychiatrické anamnéze je jen pouhou halucinací či přeludem. Více v recenzi zde.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Netflix, Falcon, CinemArt © 2021