Total Week #50 – Staronový Daredevil, pistolník Spielberg a nechutný spin-off

Zatímco kinaři čekají na spasitele Spider-Mana, aby se slitoval a vyvedl je z tržebního pekla, u Marvelu se vesele oznamují novinky, které udělají radost nejednomu fanouškovi. Bývalý Captain Amerika mezitím namísto s Black Widow plánuje třetí rande s nejnovější Bondgirl, Spielberg se po West Side chystá na divoký západ a krvavá satira The Boys se dočká ještě krvavějšího spin-offu. Vítáme vás u kulatého padesátého shrnutí filmových novinek a přejeme pěkné čtení.

Dobré zprávy u Marvelu

Marvel, Sony a Disney napjatě očekávají výsledky nového Spider-Mana, který dorazí příští týden, v předprodejích ale trhnul několik rekordů a je asi prvním filmem od počátku pandemie, který si brousí zuby na tržební miliardu. V rámci PR humbuku okolo filmu jsme se tento týden dověděli dvě zajímavé novinky o budoucnosti MCU.

Tou první je potvrzení přímo z úst šéfa studia Kevina Feigeho, že do role Daredevila se v MCU oficiálně vrátí Charlie Cox, který jej fantasticky ztvárnil v netflixovských seriálech. Pro fandy je to skvělá zpráva, protože šlo o jednoznačnou castingovou trefu. Uvidíme, jestli slepého právníka a bojovníka se zločinem uvidíme už v No Way Home příští týden, kdy se na televizních obrazovkách v minisérii Hawkeye dost možná objeví i nejoblíbenější Daredevilův padouch, Vincent Fisk s tváří Vincenta D’Onofria.

Charlie Cox

Dále byly oficiálně potvzeny přípravy pokračování letošního překvapení Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, ve kterém by se měl kromě většiny obsazení vrátit režisér Daniel Dustin Creton a samozřejmě i hlavní představitel Simu Liu, se kterými jsme měli tu radost si letos v létě popovídat při příležitosti premiéry filmu. Rozhovor najdete na YouTube i zde na podcastu. Simu si tak zase jednou škodolibě na Twitteru utahuje z youtuberů, kteří filmu předpovídali neúspěch, protože kromě plnohodnotné dvojky vzniká dokonce i spin-offový seriál pro Disney+.

Spielberg zkusí další žánr

Steven Spielberg si tento týden splnil dávný sen obohatit svou fascinující kariéru čítající válečný velkofilm, historické drama, komedie, akčňáky či sci-fi i o muzikál. O jeho remaku West Side Story ještě budeme mluvit, v rámci rozhovorů k premiéře se ovšem legendární hračička rozmluvil i o tom, co by měl být jeho příští projekt. Podle svých slov by si údajně rád vyzkoušel další z nevyzkoušených žánrů, a v tomto případě by mělo jít o western. Filmař údajně vybírá mezi hned několika náměty ze světa pistolníků na divokém západě, nejdřív ale musí dotočit autobiografické drama The Fablemans. Určitě se ale můžeme pomalu těšit, protože vzhledem k tomu, jak dobře jeho aktuální návrat muzikálového fenoménu dopadl, vůbec nemáme strach, že by si Steven neporadil s jakýmkoli žánrem.

Steven Spielberg

Chris Evans a stará známá

Chris Evans se ani po odchodu Captaina Ameriky do důchodu rozhodně nenudí. Kromě netflixovského akčňáku The Grey Man si třeba nadaboval hlavní roli v pixarovce Rakeťák a mimo jiné projekty se má objevit i ve snímku Ghosted, natáčeném exkluzivně pro Apple TV. V romantickém akčňáku od scenáristů Deadpoola mu původně měla už poněkolkáté za jejich kariéru sekundovat avengeří kolegyně Scarlett Johansson, ta ale kvůli nabytému diáři projekt znenadání opustila. Tvůrci nicméně za Black Widow našli dost solidní náhradu, a Evans se tak před kamerou nakonec potká s Anou de Armas, se kterou se již dobře zná z natáčení detektivky Na nože i zmíněného The Gray Mana. Ta si tak po cameu v Není čas zemřít a chystaném kontroverzním biopicu o Marylin Monroe do své parádně nakopnuté kariéry připisuje další zajímavý projekt.

Farrell si zahraje Tučňáka i v seriálu

Batman od Matta Reevese dorazí až v březnu, zatím se tedy můžeme kochat jen kulervoucími upoutávkami. Producenti jsou si nicméně úspěchem filmu už teď tak jistí, že kromě spin-offu Gotham Central o policistech ze zločinem prohnilého města již před časem oznámili i seriál o gangsterovi Tučňákovi, kterého kdysi dávno ztvárnil Danny DeVito a příští rok v jeho kůži uvidíme k nepoznání namaskovaného Colina Farrella. Ten až tento týden konečně potvrdil svou účast na projektu, který by bez něj dával jen pramalý smysl. Těžko říct, jestli o oba seriály diváci budou mít zájem, když tematicky velmi podobný Gotham skončil teprve před pár lety, streamovací služba HBO Max nicméně potřebuje svá želízka v ohni využít ke generování exkluzivního obsahu stejně jako všechny ostatní platformy.

Colin Farrell (foto: archiv)

F*cking diabolical

Jinak na tom není ani Amazon Prime, jehož seriál The Boys je geniální a drsnou satirou superhrdinských filmů i současné společnosti. Jedna z hereckých hvězd seriálu, Karl Urban, tento týden oznámil přípravy animované minisérie s podtitulem Diabolical, která by měla být osmidílnou antalogií složenou z příběhů hned několika scenáristů, kteří údajně dostali zcela volnou ruku se totálně vyřádit. Zmagořenost, přepálenost a brutalita světa, kde není neobvyklé sledovat motorový člun proletět břichem velryby nebo superhrdinu proběhnout něčí přítelkyní, by se tedy měla posunout do zcela nových úrovní. Ďábelsky bavit bychom se u minisérie měli už příští rok.

Karl Urban


Na co se chodilo

V Česku skoro na nic. Restart série Resident Evil přilákal jen něco okolo 3000 diváků, zatímco masturbující jeptišky v Benedettě zaujaly jen 2000 zvrhlíků a fandů tvorby Paula Verhoevena. Absence výraznějších novinek, kterou po tomto víkendu konečně roztrhne Spider-Man, tak nahrávala zejména tuzemské komedii Přání Ježíškovi, která se se 130 tisíci diváky vlezla do letošní desítky nejnavštěvovanějších filmů v Česku, a herecké extravaganze Klan Gucci, na kterou dorazilo celkem už nějakých 45 tisíc diváků. Kdyby se novince Ridleyho Scotta poměrně dařilo alespoň takhle i všude ve světě, mohl být režisérský matador s výsledky filmu daleko spokojenější. Zhruba 800 diváků minulý víkend zašlo i na tuzemský pokus o pejskařský humor Tady hlídáme my, což je zhruba o 790 diváků víc, než by si tahle nevkusná ohavnost zasloužila.

V zámoří není situace o nic veselejší, byť Lukáše Vaculíka sbírajícího bobky do “sráčku” byli zahraniční diváci ušetřeni. Klan Gucci okupuje třetí místo a nad ním se s drobnými tyčí dále Krotitelé duchů a disneyovka Encanto, ani jejich tržby ale nijak ohromující nejsou. Nejzajímavější čísla okolo devíti milionů dolarů z amerických kin vydyndal televizní film The Chosen o našem pánu Ježíši Kristovi. Už aby probůh dorazil ten Spider-Man, protože Marvel je momentálně asi jediné náboženství, které by nás před tímhle tržebním peklem mohlo spasit.

Filmový tip

Režijní legenda Steven Spielberg se poprvé za svou legendární kariéru pouští do žánru muzikálu a rovnou při té příležitosti přepisuje jednu z největších klasik žánru, West Side Story. Jak nová verze broadwayské klasiky přesně šedesát let od premiéry původní a mnohými milované filmové adaptace obstála? Remake v sobě původní film z roku 1961 pochopitelně nezapře, a ze způsobu loudavého i náhle švenkujícího záběrování, střihu i hereckých výkonů lze už od úvodních vteřin cítit svérázné retro. Svou existenci Spielbergova verze ospravedlňuje nejen očividnou radostí, kterou do ní režisér vnáší ale i novým aranžmá původních melodií, a v několika případech i naprostou změnou prostředí a zejména kontextu, ve kterém se jejich tóny rozezní.

Aktuální film navíc je i šmrncovní a opulentní ukázkou talentu aktuální generace. Taneční a pěvecká čísla musí nutně brát dech i jindy cynickým divákům nejen díky vířícím šatům a kostýmnímu designu či vypiplanému vizuálu, ale především díky výkonům jejich představitelů. Vyprávění o napětí a příkopech mezi dvěma skupinami lidí nucených k soužití je navíc navzdory sedmdesát let starému námětu a jeho situování do tavícího kotlíku dnes již silně gentrifikované newyorské čtvrti West Side aktuálnější než kdy dřív.

Kompletní recenzi najdete zde.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, archiv © 2021