Recenze: Ninjababy – nechtěné těhotenství na pomezí dramedie a komiksu

Být mladá a tápat, co se sebou vlastně dělat, je fuška sama o sobě. Když se k tomu přidá nečekané otěhotnění, je to už polízanice na pováženou. Pokud ale – stejně jako hlavní postava snímku Ninjababy – zjistíte, že jste těhotná až v šestém měsíci, existenciální krizi se nevyhnete. Tato norská dramedie, kterou právě můžete zhlédnout v českých kinech, si klade otázku, co s nechtěným dítětem.

Ninjababy (foto: Film Europe)

Třiadvacetiletá Rakel má bujnou fantazii a talent na kreslení. V čem ovšem skutečně vyniká, je poflakování. Jak sama o sobě říká, jediné, co dělá, je, že paří, chlastá a spouští se s kdekým. Svou zvýšenou citlivost k pachům a vůním, posedlost multivitaminovými nápoji a zvětšené poprsí připisuje ne zrovna nejlepšímu mentálnímu rozložení. Když jí doktorka sdělí, že je těhotná již šest a půl měsíce, a tím pádem potrat již nepřipadá v úvahu, Rakel se rozhodne své dítě věnovat k adopci. Rakel si je plně vědoma své ekonomické situace i životního stylu, a především nemá nejmenší zájem o to být matkou.

V tomto momentě jedna z jejích kreseb – její plod, který Rakel nazývá Ninjababy – ožije a sklouzne z papíru na stěny pokoje či na hrnek, z nějž Rakel pije. Ninjababy artikuluje myšlenky jejího nenarozeného dítěte a začne tak Rakel vyčítat, že se ho chce zbavit a spekulovat o tom, jak báječné by bylo být adoptováno Angelinou Jolie.

Ninjababy (foto: Film Europe)

Vlažná dramedie

Snímek Ninjababy stojí rozkročený mezi komedií a dramatem, ovšem zřídkakdy využívá naplno potenciál obou těchto protipólů. Režisérce Yngvild Sve Flikke se sice podařilo vybalancovat humornou a vážnou stránku, avšak komediální prvky vyvolávají smích jen ojediněle a dramatické momenty nepůsobí dostatečně tíživě. Výsledkem je přístupná, avšak vlažná dramedie. Kristine Kujath Thorp vcelku zdatně nese na svých bedrech celý snímek a je to právě ona, kdo zručně kombinuje tonální dvojznačnost Ninjababy – je přesvědčivá ve svém znuděném povalování i bolestném rozhodování o adoptování svého dítěte.

Největší silou filmu je, jakým způsobem nahlíží na téma potratu, dobrovolné adopce a nechtěného mateřství. Všechny Rakeliny možnosti tu jsou prezentovány rovnocenně a ať už se Rakel vydá jakoukoliv cestou, bude se v prvé řadě jednat o její svobodnou volbu. A pokud je právě toto poselství tohoto snímku, pak mu lze určitou formální kostrbatost odpustit.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 60%
  60
 • Kamera - 60%
  60

Ninjababy (2021)

Ne každá kresba je pohádková a ne každé těhotenství je vysněné. Snímek Ninjababy pomocí rozhovorů mezi nastávající matkou a kreslenou verzí jejího plodu nabízí až nečekaně realistický pohled na svízelnou situaci, kdy jste donuceni zvážit, kým jste, kým jste nuceni být, a kým se na základě vašeho rozhodnutí stanete. Ač je film hned po několika stránkách nedotažený, díky způsobu, jakým nahlíží na své ústřední téma, si pozornost zaslouží.

63 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2022

Ninjababy
Komedie / Drama
Norsko, 2021, 103 min
Premiéra: 20. 1. 2022 Film Europe
Režie: Yngvild Sve Flikke
Scénář: Yngvild Sve Flikke, Johan Fasting, Inga Sætre
Kamera: Marianne Bakke
Hudba: Kåre Vestrheim
Hrají: Kristine Kujath Thorp, Arthur Berning, Nader Khademi, SiLyA, Herman Tømmeraas, Morten Svartveit, Trine Wiggen, Tora Christine Dietrichson, Ingar Steen, Marit Røste, Evelyn Rasmussen Osazuwa, Janne Heltberg, Kjærsti Odden Skjeldal, Kristian Mehlum Lie, Mathias Kolstad Eriksen, Johan Sigmundstad, Espen Leite, Thorbjørn Hesland, Anita Gulliksen, Bella Sjöholm, Frida Øystese Haave, Olivia Voldheim Hernæss