Recenze: Margrete – nadčasová psychologická studie ze středověku

Snímek Margrete – královna severu, který právě vstupuje do kin natočila dánská režisérka a herečka Charlotte Sieling. Historické drama vznikalo v koprodukční spolupráci, kde figuruje také Česko. Film vypráví krátký, avšak intenzivní úsek života dánské královny Margrete I.. Ta dokázala sjednotit Dánsko, Švédsko a Norsko do takzvané Kalmarské unie, aby se sever mimo jiné zvládl ubránit Německu. Tento pakt byl uzavřen roku 1397 na území dnešního Švédska na zámku v Kalmaru jako jedna z nejvýznamnějších politických událostí v dějinách Skandinávie, která přetrvala celých 126 let.

Margrete – Královna severu (foto: Film Europe)

Na pozadí historie

Nicméně zmíněná historická událost vytváří spíše podkres vnitřního konfliktu, který královna v té době zažívá. Režisérka Sieling se totiž nevydala cestou lineárního životopisu. Do středu příběhu umístila nečekanou návštěvu mladého muže na královském dvoře, který se vydává za Margretina zesnulého syna. Objeví se ale v kritickou chvíli, kdy se královna chystá oženit svého adoptivního syna Erika s anglickou princeznou Filipou. Vládkyně se ocitá ve chvíli naprosté rozervanosti, protože na svých bedrech nese zodpovědnost za politickou situaci Skandinávie, a přitom před sebou vidí muže, který ať už je jeho skutečná identita jakákoliv, jí jako matce připomíná nenahraditelnou citovou ztrátu a ohrožuje stabilitu celé říše. Margrete musí nějak naložit s nastalou situací a v klíčovém momentu prokázat svou silnou povahu. Nemůže si dovolit ukázat slabiny a oscilovat veřejně mezi rozumem a citem.

Samotná historie si s touto událostí samozvané návštěvy také neví rady. Nedochovaly se totiž žádné dokumenty a záznamy k identifikaci onoho člověka. Jediným faktem je, že královna tohoto muže nakonec nechala upálit místo tehdy běžného oběšení a očistila tak jeho duši. Autoři snímku se tedy nesnaží historii nijak ohýbat podle vlastní potřeby, za což jim patří dík. Divákovi zprostředkovávají majestátní atmosféru syrového středověku a zároveň drobnohled náročného rozhodování, které se nezměnilo ani po téměř sedmi stech letech.

Margrete – Královna severu (foto Film Europe)

Skvělá Dyrnholm

Hlavní roli královny si zahrála největší dánská herecká hvězda současné doby Trine Dyrnholm, kterou mnozí diváci znají z filmů jako je Komuna (2016) nebo snímku Srdcová královna (2019). Její Margrete se snaží pracovat s malými, ale významnými gesty hodnými sebevědomé vladařky a na druhé straně ji vypodobnit taky jako lidskou bytost, která uvnitř sebe vede svůj boj jako kdokoliv jiný. Věčným průvodcem a Margretinou mentální oporou je postava Pedera, kterého si zahrál další známý Dán, a to Søren Malling. Poněkud nemastně neslaně vyznívá role Erika herce Mortena Hee Andersena, který se prezentuje jako naivní a zároveň arogantní mladík, jenž je tak trošku ztracený kdesi ve vlastním vesmíru.

Margrete – Královna severu (foto: Film Europe)

Kamera a známá místa

Své kvality má také kamera snímku, kam spadají i záběry natáčené dronem, které dodávají filmu už zmiňovanou majestátnost, a zvláštní efekty velice dobré úrovně. Natáčení se z části událo také v Česku, a to konkrétně na hradech Křivoklát a Točník. První zmíněný hrad poskytl především své interiéry, ten druhý několik exteriérových scén. Kredity za soundtrack patří hudebnímu skladateli Jonu Ekstrandovi a nádherné dobové kostýmy vytvořila Manon Rasmussen.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 75%
  75
 • Herci - 75%
  75
 • Kamera - 85%
  85
 • Hudba - 75%
  75
 • Kostýmy a lokace - 75%
  75
 • Zvlášní efekty - 85%
  85

Margrete - Královna severu (2021)

I když se děj filmu Margrete- královna severu odehrává před téměř sedmi stoletími, dokáže středověké dilema díky způsobu zpracování a citlivému náhledu režisérky i hereckému nasazení hlavní herečky působit jako nadčasová psychologická studie.

78 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2022

Margrete – královna severu
Margrete den Første 
Drama / Historický
Dánsko / Norsko / Švédsko / Polsko / Česko / Island, 2021, 120 min
Premiéra: 10. 2. 2022 Film Europe
Režie: Charlotte Sieling
Scénář: Charlotte Sieling, Jesper Fink, Maya Ilsøe
Kamera: Rasmus Videbæk
Hudba: Jon Ekstrand
Hrají: Trine Dyrholm, Søren Malling, Morten Hee Andersen, Jakob Oftebro, Magnus Krepper, Bjørn Floberg, Suzanne Reuter, Simon J. Berger, Paul Blackthorne, Richard Sammel, Thomas W. Gabrielsson, Annika Hallin, Tinna Hrafnsdóttir, Halldóra Geirharðsdóttir, Linus James Nilsson, Per Kjerstad, Ole Niemann, Iva Šindelková