Jak se točí zima a jak Poslední závod absolvoval Jizerskou padesátku (video)

V rámci Jizerské 50 se v sobotu 12. února běžel i závod na 10 km, jehož se zúčastnili zástupci filmu Poslední závod. Tým běžel v historických kostýmech na dobových lyžích a herci měli startovní čísla postav, které ztvárňují v příběhu Hanče, Vrbaty a Ratha. Skupinu  v čele s Kryštofem Hádkem, Markem Adamczykem a Vladimírem Pokorným doplnil režisér Tomáš Hodan a producenti filmu Ondřej Beránek a Martina Knoblochová. Tvůrci také divákům posílají nové video ze zákulisí, ve kterém se diváci dozví, jak náročné je natáčet zimu v zimě.

Kryštof Hádek a Vladimír Pokorný závodí na Jizerské 50 (foto: Punk Film)

Producent Ondřej Beránek vysvětluje, kde se zrodil tento nápad: „Ve filmu Poslední závod jde také o 50km závod a tak nám spojení s nejznámějším českým běžkařským závodem přišlo úplně jasné.“
A Marek Adamczyk doplňuje: “Zatímco při natáčení jsme měli štěstí na špatné počasí, včera jsme měli štěstí na naprosto nádherný den a podle toho také vypadal závod. Běželo se mi skvěle a historické lyže jsem si vysloveně užil.“

Jedno z českých nejnáročnějších natáčení za poslední roky probíhalo loni na jaře v Krkonoších. Film režiséra a scenáristy Tomáše Hodana ukáže, co se tehdy opravdu stalo, bez dobových nánosů a polopravd. Do příběhu se tak vrací i důležitá postava pražského Němce Emericha Ratha, který se s nasazením života snažil Hanče zachránit.

Režisér Tomáš Hodan s historickými lyžemi na Jizerské 50 (foto: Punk Film)

V roce 2013 jsem si na krkonošských hřebenech poprvé podrobně přečetl příběh Hanče, Vrbaty a Ratha. Hned jsem věděl, že chci udělat film, ale netušil jsem, že s těmito pány strávím devět let života. Několikrát jsme se ocitli v situaci, kdy to vypadalo, že film Poslední závod nikdy nevznikne. Právě vytrvalost, zarputilost a odhodlání všech zúčastněných, zejména Bohumila Hanče, mi byly inspirací, abych to nevzdal, nezabalil to,“ říká režisér Tomáš Hodan.

„Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal,“ říká producent filmu Ondřej Beránek.

Reportáž z natáčení čtěte zde

Poslední závod na Jizerské 50 – Martina Knoblochová, Vladimír Pokorný, Kryštof Hádek, Tomáš Hodan, Ondřej Beránek, Marek Adamczyk (foto: Punk Film)

V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy dramatického příběhu ztvárnili Judit BardosMarek AdamczykOldřich KaiserVladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jan Nedbal, Jaroslav Plesl a další známí herci. Film Poslední závod vznikl v produkci společnosti Punk Film v koprodukci s Českou televizí.

Očekávaný snímek vstoupí do českých kin přesně na výročí známé tragické události, 24. března. Do kin film uvede Bontonfilm.

-red-
foto/video: Punk Film © 2021
s využitím: Simona Andělová, 2media © 2021