Smrt na Nilu: Agatha Christie se dočkala další adaptace, které jsou nejlepší?

„Královna detektivek“ Agatha Christie se řadí nejen mezi nejplodnější spisovatele všech dob, ale nárokuje si místo taktéž mezi nejprodávanějšími. Jejích více než osmdesát románů se celosvětově prodalo přes dvě miliardy výtisků a její popularita a vliv na detektivní žánr jsou neotřesitelné i téměř padesát let po autorčině smrti. Většina děl této anglické dámy navíc posloužila jako skvělé předlohy pro celovečerní snímky, seriály nebo minisérie. V mnoha případech více než jednou. Pro důkaz nemusíme sahat daleko. Nejnovější filmové pojetí autorčiny knihy Smrt na Nilu totiž 10. února do našich kin posílá režisér Kenneth Branagh, který si ve snímku zároveň již podruhé střihne roli Hercula Poirota, belgického (ne francouzského!) detektiva s pečlivě pěstovaným knírem. Navazuje ale na dlouhou řadu herců, kteří se úlohy chopili před ním, ať už byli úspěšní, nebo vyšuměli do ztracena. Jakými adaptacemi se tedy Poirot zapsal do historie a co dalšího může Agatha Christe na filmových plátnech nabídnout?

Agatha Christie (foto: archiv)

Poirot vystrkuje růžky

Spisovatelka měla už začátkem 20. století Poirotových případů plnou poličku. Ve filmovém a seriálovém světě se ovšem geniální vyšetřovatel skutečně proslavil až v 70. letech. Do té doby sice postavu ztvárnil ve třech různých filmech britský herec Austin Trevor, tehdy ještě bez ikonického kníru, a v jednom spíše satirickém snímku zase Tony Randall. V počátcích kinematografie ale sklízely daleko větší úspěch filmy založené na knihách, v nichž Poirot nevystupoval. Konkrétně se velice uchytilo zfilmování slavného románu Deset malých černoušků z roku 1945, pro kina přejmenované na And Then There Were None (A pak už žádný nezbyl). Nominace na několik Oscarů, včetně za nejlepší film, poté sklidil film Svědek obžaloby podle jedné z mnoha Christieiných divadelních her a svých adaptací se dočkalo také několik románů o amatérské vyšetřovatelce slečně Marplové, další opakující se protagonistce autorčiných románů.

Deset malých černoušků – původní fotoska z roku 1945

Nástup kníratého génia

Velkým zlomem pro adaptace knih Agathy Christie a hlavně pro věhlasného Hercula Poirota byl ovšem film zpracovávající jeden z jeho nejslavnějších případů, Vražda v Orient expresu z roku 1974. Režie se chopil tvůrce slavného krimi Dvanáct rozhněvaných mužů Sidney Lumet, hlavní roli se stylem převzal Albert Finney a vzešlo z toho šest oscarových nominací, z nichž se jedna povedla i proměnit. Finney je navíc jediným představitelem Poirota, který za roli tuto nominaci obdržel. K roli se již nikdy nevrátil, povedlo se mu ale vrýt postavu do povědomí veřejnosti a sága Hercula Poirota tedy mohla směle vykročit kupředu.

Albert Finney ve filmu Vražda v Orient expresu (1974)

Postavy se totiž pouhé čtyři roky po Finneyho filmu chopil Peter Ustinov ve Smrti na Nilu. Do role se ale na rozdíl od svého předchůdce pohodlně usadil a jako Poirot se objevil ještě pětkrát. Jeho další dva filmy Zlo pod sluncem a Schůzka se smrtí se ještě podívali do kin, tři snímky následně natočil pro televizi. Jako Poirot byl Ustinov poměrně populární a konkrétně jeho první dva případy se řadí k tomu lepšímu, co může filmová Agatha Christie nabídnout. Dcera slavné spisovatelky se ale nechala slyšet, že Ustinov se do role matčina ikonického detektiva vůbec nehodí. Když se svou kritikou ovšem konfrontovala herce samotného a pověděla mu, že Poirot takový vůbec není, Ustinov se s ní příliš nepáral a odpověděl: „Teď už ano!“

Smrt na Nilu a Peter Ustinov jako Hercule Poirot

Ikona jménem David Suchet

Tři roky po Ustinově odchodu, tedy roku 1989, zamířila postava Poirota do světa seriálů a nabrala takové podoby, jakou si s ní nejspíš většina z nás spojuje dodnes. A to tvář britského herce Davida Sucheta. Ten už měl s detektivem své vlastní zkušenosti, objevil se totiž ve vedlejší roli v jednom z Ustinových filmů. Tentokrát ale musel ztělesnit samotného Poirota a podle mnohých se mu to podařilo lépe, než komukoliv jinému. Jeho typická menší a korpulentní postava v kombinaci se správnou dávkou arogance a geniality vyústily celkem ve 13. řad, 70 epizod a téměř 25 let práce. S postavou se Suchet nakonec rozloučil v roce 2013 poté, co jeho seriál pokryl prakticky každičký román a povídku, kterou Agatha Christie kdy napsala, a za svůj přínos britské kultuře dokonce obdržel rytířský titul.

Asi nejznámější Poirot s tváří Davida Sucheta

Detektiv se vrací na plátna

V průběhu let se samozřejmě pokusila Hercule Poirot zpracovat ještě celá řada dalších, a to v zástupu televizních filmů a minisérií. Ty se ovšem navzdory hvězdným jménům jako John Malkovich nebo Alfred Molina v hlavních rolích příliš neuchytily. Velmi slibně se naštěstí před pár lety jako Poirot představil Kenneth Branagh v celovečerní Vraždě v Orient expresu. Herec se posadil také za kameru a obklopil se excelentním obsazením. Výsledek tedy z kin přinesl solidní balík a Branagh se dočkal pokračování.

Tentokrát se rozhodl předělat po svém Smrt na Nilu. Jestli Hercule nakonec 10. února v kinech záhadu rozlouskne, o to se nejspíš bát nemusíme. Doufejme tedy, že Branagh přinese ke klasickému případu něco neotřelého.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, CinemArt, Falcon © 2022