Do kin jde ukrajinský Nosoroh, režisér posílá divákům pozdrav z fronty

„Teď je ze mne obyčejný voják…“ Těmito slovy zdraví režisér Oleh Sencov, držitel Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, české diváky z frontové linie ve videopozdravu, který si můžete pustit níže. Jeho film Nosoroh vznikal přes deset let a světovou premiéru měl loni na festivalu v Benátkách. Snímek vypráví o vzestupu jednoho mladíka v hierarchii organizovaného zločinu na Ukrajině v 90. letech. Film právě vstoupil do českých kin. 

Natáčení mělo začít v roce 2014, bylo ale přerušeno režisérovým uvězněním a odsouzením na 20 let vězení ruskou okupační vládou. Krymský rodák se totiž podílel na akcích hnutí Automajdan, stal se odpůrcem připojení Krymu k Rusku a byl jedním z aktivistů zatčených v květnu 2014 ruskou FSB. Z ruského vězení se dostal roku 2019 díky výměně vězňů iniciované prezidentem Ukrajiny Volodomyrem Zelenskym.

„Nosoroh není filmem, který by se primárně zabýval kriminalitou, vraždami a střílením. Je to film o člověku, který toto těžké období prožil, a který nyní nese vnitřní břemeno, s nímž se snaží vyrovnat,” říká o filmu Oleh Sencov.

Mladíček, kterému říkali „Nosorožec“, začíná v hierarchii organizovaného zločinu na Ukrajině 90. let jako drobný zlodějíček. Sledujeme jeho vývoj skrze zkoušky a útrapy v rodinném a milostném životě. Nosoroh žije v postsovětské společnosti, rychle stoupá v místním zločineckém gangu, ale jeho vzestup do čela se neobejde bez krutých ztrát. Dosud znal jen sílu a krutost, avšak když už nemá co ztratit, mohl by najít šanci na vykoupení?

Nosoroh (foto: Pilot Film)

Hlavní roli hraje Serhii Filimonov, kterého objevili během více než desetiměsíčního castingu, jehož se zúčastnilo více než 700 bývalých trestanců, vojáků a profesionálních sportovců. Vedlejší herecké role hrají profesionální herci. Přes 500 komparzistů bylo obsazeno z místních obyvatel města Kryvyj Rih, průmyslového města v centru Ukrajiny, kde se film natáčel.

„Tímto způsobem jsem vytvořil realistické prostředí domovské půdy Nosoroha, který byl v mládí agresivním delikventem a nyní se stal násilným zločincem. Je komplexní ukázkou temných stránek lidské povahy a syrovým obrazem mladého muže, který se snaží žít s břemeny svého mládí a zároveň bojuje s vnitřním morálním konfliktem,“ vysvětluje Oleh Sencov.

Nosoroh (foto: Pilot Film)

Jan Macola za distributora filmu říká:Film jsme vybírali v době, kdy jsme neměli tušení, že na Ukrajině bude probíhat největší ozbrojený konflikt od druhé světové války. Zaujal nás syrovostí, s jakou přistoupil k reflexi vývoje ukrajinské společnosti po rozpadu Sovětského svazu a vzniku samostatné Ukrajiny. Jsme přesvědčení o tom, že tento snímek, který nemá v české kinematografii obdoby, může místním divákům názorně vysvětlit důvody stavu hluboké odlišnosti ukrajinské a v menší míře i české společnosti od západních zemí. A reflexi tohoto tématu považujeme za zcela zásadní pro vzájemné kulturní i mezilidské pochopení.“

Film vznikl v ukrajinsko-polsko-německé koprodukci.
Do českých kin ho distribuuje Pilot Film.

-red-
zdroj: Johana Turner
foto/video: Pilot Film © 2022