Brutální a oslnivý film s důrazem na autenticitu: První reakce na Seveřana jsou víc než nadšené

První ohlasy na film Roberta Eggerse Seveřan jsou vesměs velice pozitivní. Film, v němž hrají Björk, Claes Bang, Willem Dafoe, Ethan Hawke, Anya Taylor-Joy, Nicole Kidman, Alexander Skarsgård a další, vychází ze skandinávského lidového příběhu, který inspiroval Shakespearova Hamleta. Vypráví o Amlethovi, vikinském princi, který se vydává zabít muže, který zavraždil jeho otce. O výjimečné autenticitě snímku je mimo jiné i nový film o filmu, který poodhaluje, jak Seveřan vznikal. Reakce významných filmových novinářů ze zahraničí najdete v článku.

Jamie Graham z britského Total Filmu po jedné z prvních projekcí na Twitteru napsal: “Nechápu, jak Robert Eggers přiměl studio, aby mu dalo 90 milionů dolarů na natočení tak odvážného a šíleného filmu. Psychologický, fantasmagorický vikinský epos s kulisami, které vás doslova dostanou. Takhle se dělá autorský filmový trhák.”

Podobný názor sdílí i Matt Neglia z Next Best Picture, který dodává: “Seveřan je přesně takový, jaký byste čekali od filmu o pomstě Vikingů za 90 milionů dolarů, který režíroval Robert Eggers. Brutální a oslnivý s obrovským citem pro detail. Příběh je na začátku docela přímočarý a pomalý, ale i tak jsem žasl nad jeho velkolepostí. Alexander Skarsgård je naprosto fenomenání.”

Seveřan (foto: CinemArt)

“Už léta jsem velkým fanouškem Roberta Eggerse, ale Seveřan je opravdu jeho mistrovské dílo,” napsala na sociální síti Heather Wixson z Daily Dead News “Brutální, nebojácný a odvážný filmový epos, jaký už moc často nevidíme. Je to divoké a ohromující umělecké dílo a Alexander Skarsgård tomu zcela vládne.”

Eric Eisenberg z portálu CinemaBlend označil Seveřana za “velkolepý film” a Eggersův nejpřístupnější snímek, přičemž odkázal na jeho předchozí díla Čarodějnice a Maják. Dodal ještě: “Je to strhující příběh o pomstě, který vás drží pod krkem, a vizuálně je zcela ohromující. Přinutil mě několikrát zašeptat “no do pr**le.”

“Seveřan je zatím nejlepší film Roberta Eggerse. Ohromující kamera vytváří scénu pro dokonalé spojení nadpozemské severské mytologie s brutální realitou vikinské historie. Krvežíznivé. Silné. Duchovní. Je velkolepou a epickou ságou,” rozplývala se Maggie Lovitt z Collideru.

Snímek Seveřan vstupuje do českých kin už 14. dubna v distribuci společnosti CinemArt, do amerických až 22. dubna.

-red-
foto/video: CinemArt © 2022