Do Chorvatska můžete vyrazit do kina, na plátna míří Muréna od rodačky z Dubrovníku (trailer)

Intimní drama Muréna vypráví o dospívající Julii, která vyrůstá na pobřeží chorvatského moře a pokouší se vymanit z područí tyranského otce. Snímek rodačky z Dubrovníku Antonety A. Kusijanovic získal cenu Zlatá kamera pro nejlepší debut na festivalu v Cannes 2021. Do českých kin jej uvede v červenci Artcam. Podívejte se na trailer.

Antoneta Alamat Kusijanovic je spisovatelka, režisérka a producentka narozená v Dubrovniku a v současnosti působící v New Yorku. Prošla celou řadou tvůrčích dílen a uvedla se právě Murénou, která získala na festivalu v Cannes Zlatou kameru, tedy cenu pro nejlepší debut.

Muréna (foto: Artcam)

Julijino dospívání navenek vypadá jako dokonalá idyla. Své dny tráví na skalnatém břehu Jadranu, v útulném penzionu, který provozuje její otec Ante. Všechno se zdá být zalité sluncem a mořskou modří. Vztahy uvnitř rodiny ale mají k harmonii daleko. Ante je manipulativní, žárlivý tyran, který dává svoje rozmary tvrdě pocítit Juliji i její matce Nele. Napjatou atmosféru změní příjezd zámožného Javiera, jehož uvolněný šarm zdánlivě otupí hrany. Šaramantní cizinec nabídne Juliji možnost úniku před dusivou otcovskou autoritou, pozorný hostitel Ante ale každý její krok sleduje s rostoucí ostražitostí a záští.

Muréna (foto: Artcam)

Film vyniká pronikavým stylem, precizní charakterovou studií a dokonale zachycenou atmosférou léta, které pro hlavní hrdinku ukrývá zprvu nenápadnou, posléze ale zcela zásadní životní proměnu. Producentsky se na filmu, který vyniká promyšleným stylem, úsporným vypravěčstvím a citlivou prací s herci, podílel i Martin Scorsese.

Do kin Murénu uvede 14. července distribuční společnost Artcam.

-red-
zdroj: H. Petrželková
foto/video: Artcam © 2022