Kdyby radši hořelo si utahuje z fake news, zaujme ale hlavně svými přesahy a postavami (recenze)

Miroslav Krobot a Michal Isteník vedou malou skupinu dobrovolných hasičů v nejmenované české vesničce. Jejich život je relativně klidný, stodola nikomu ze sousedství nechytla už dlouhé roky. Náladu jim kazí snad jen nekonečné pršení sajrajtu z chemtrails a nezastavitelná vlna běženců, která si už už brousí zuby na jejich ženy. Když pak do kašny na návsi v noci během obdivného slzení nad krásami velikonočního ohňostroje náhle narazí bílá dodávka, přičemž slovy jedné z postav „sejme jediného cikána na dědině,“ o překotné šíření protimigrantské paniky je mezi místními obyvateli postaráno.

kdyby-radsi-horelo

Kdyby radši hořelo (foto: Bontonfilm)

Vzhledem ke svému tématu Kdyby radši hořelo připomene nedávnou Mimořádnou událost. Ta si rovněž utahovala nejen z nešvarů české společnosti a směšnosti předsudků, ale i z jisté čecháčkovské blbosti, a jako etalon téhle blbosti si oba filmy berou zfanatizovaného důchodce, který se teroristou radši sám stane, než aby jeho obavy z migrantů zůstaly nenaplněny. Alláh je zkrátka “velikí.”

Ať už má divák jakýkoli názor na svět, je sympatické vidět podobně smělé pokusy, nebojící se rýpnout do určité části svého potenciálního publika. Scénář navíc fake news a jejich konzumenty nevyužívá jako snadný terč, naopak citlivě vnímá, jak snadno se lze ztratit v přemíře informací a chaosu doby, zatímco vypráví příběh o tom, co s lidmi dokáže dělat strach a životní nejistota.

Suchou nit Kdyby radši hořelo nenechává na nejrůznějších studentech vysoké školy života; není ve své satiře ale nijak agresivní a když divák sleduje zmagořeného Isteníka mazat spící těhotné manželce břicho octem, aby nenarozenou ratolest uchránil před škodlivým vlivem chemtrails, musí se pousmát snad i ten nejvěrnější čtenář Aeronetu.

Spíš než v podobně doslovných situacích nicméně film baví jemně komickými momenty dokreslujícími charaktery postav, zejména jde-li o drobné projevy Isteníkovy nešikovnosti nebo jeho cestu za pokácením stromu.

Byť tradiční zádumčivost Miroslava Krobota bezpochyby funguje skvěle, je to právě Michal Isteník, který je nejen dějovým, ale i hereckým srdcem filmu. Jeho projev je zcela autentický a veškeré emoce, jako třeba dojetí z narození syna nebo pocit nesmírné úlevy z jistého spoileroidního odhalení, mu divák může baštit i s navijákem. Zajímavé je ale i využití neherců ve vedlejších rolích obyvatelů vesnice, kteří tak působí velmi autenticky.

Kamera si přitom drží od postav značný odstup a jen velmi zřídka je snímá v bližším detailu. Většinou je pozorujeme v dlouhých statických celcích, ve kterých důležitou roli hrají nejen herci, ale i oprýskaný hostinec, kulturák nebo třeba hřbitov na kopci. Při výběru ústřední vísky na Kroměřížsku lokační pracovníci odvedli skvělou práci, její prostředí je v Kdyby radši hořelo zásadním, trefným a fungujícím prvkem.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Kamera - 65%
  65
 • Herci - 70%
  70

Kdyby radši hořelo (2022)

Kdyby radši hořelo na první pohled působí jako milá krátká jednohubka, která možná spíš než do kin krásně zapadne na televizní obrazovky; debutující scenárista a režisér Adam Koloman Rybanský nicméně svou hříčkou o životě na venkově mile navazuje na formanovskou a passerovskou tradici a už jen kvůli svému odvážnému kroku nedebutovat dalším zaměnitelným českým romcomem si mladý tvůrce zaslouží potlesk a pozornost vůči jeho další tvorbě. Jeho hasičská humoreska se nebojí být kousavá, netlačí ale na pilu a kromě satirického strefování do konzumentů fake news zaujme svými tematickými přesahy, několika případy jemné komiky, jejím kontrastem s vážnějšími momenty a dobrou prací s postavami.

70 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2022

Kdyby radši hořelo
komedie / drama
Česko, 2022, 87 minut
Režie: Adam Koloman Rybanský
Scénář: Adam Koloman Rybanský, Lukáš Csicsely
Kamera: Matěj Piňos
Hrají: Michal Isteník, Miroslav Krobot, Anna Polívková, Vladimír Škultéty, Jiří Vymětal, Martin Šesták, Václav Hrzina, Marek Pospíchal
Produkce: Pavel Vácha, Eva Pavlíčková
Střih: Alan Sýs
Zvuk: Adam Bláha
Scénografie: Ivana Kanhäuserová, Antonín Matějovský
Masky: Eva Vrtišková, Klára Hubalová
Kostýmy: Ivan Stekla, Eliška Surmová