Benicio del Toro si převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary

Letošní karlovarský festival se chýlí ke konci, stále ale zbývá jeden z nejstěžejnějších bodů programu. Pro cenu si přijel kromě Geoffreyho Rushe také držitel Oscara Benicio del Toro. Ten diváky ve Varech překvapil svou vřelostí i znalostí české kinematografie. Ve Velkém sále hotelu Thermal uvedl snímek Traffic: Nadvláda gangů.

Benicio del Toro ve Velkém sále hotelu Thermal (foto: Totalfilm Media)

Del Toro patří v Hollywoodu díky svému charizmatu a šarmu mezi nejžádanější herce, v Americe se ale nenarodil. Původně totiž pochází z Portorika a většinu dětství tam společně s rodiči a starším bratrem také žil. V jeho devíti letech ale rodinu zasáhlo nečekané úmrtí maminky a o šest let později se společně přestěhovali do americké Pensylvánie.

Na otcovu radu začal mladý Del Toro po ukončení střední školy studovat obchod v Kalifornii na druhé straně Ameriky. Jeho zájmy ale ležely jinde. Za tátovými zády tedy docházel na lekce herectví k vyhlášeným učitelům Stelle Adler a Arthuru Mendozovi. Díky jejich tipům a radám se mu podařilo získat první roli v televizním seriálu Miami Vice a brzy na to se dostal i do Bondovky Povolení zabíjet jako pohůnek hlavního záporáka. Tím jeho cesta na vrchol definitivně započala.

Postupně si zahrál ve filmech jako Vyvrhel či Beze strachu a o práci nouzi neměl. Skutečný průlom v jeho kariéře ale přišel s filmem Obvyklí podezřelí. Tato kriminální klasika jasně demonstrovala jeho talent ztvárnit nevšední a zapamatovatelné postavy a obdržel za ni také hereckou cenu Spirit Award, která oceňuje nezávisle produkované filmy. Pouhý rok poté získal stejné ocenění znova, tentokrát za životopisné drama Basquiat.

Těsně před začátkem nového tisíciletí natočil po boku Johnnyho Deppa a pod taktovkou režiséra Terryho Gilliama komedii Strach a hnus v Las Vegas a v roce 2000 si připsal hned dva velké úspěchy, a to film Guy Ritchieho Podfu(c)k a hlavně Traffic – Nadvláda gangů od Stevena Soderbergha. V Nadvládě gangů si střihl roli policisty na mexických hranicích potýkajícího se s vlastní morálkou a jeho výkon udělal dojem. Získal za něj totiž Oscara, Zlatý glóbus i cenu BAFTA. Další nominace na cenu Akademie ho následně čekala o tři roky později za film 21 gramů, tu už bohužel neproměnil. Se Soderberghem se následně znovu spojil na natáčení historického dvoudílného drama Che Guevara a Che Guevara: Partyzánská válka z roku 2008.

Del Toro se ovšem začal věnovat také komerčnějším projektům. Objevil se v temné noir komiksové antologii Sin City: Město hříchů, připojil se do marvelovského světa, kde si v několika filmech střihnul roli potrhlého kosmického Sběratele a mihnul se také jako prodejný kriminálník v osmých Star Wars. S režisérem Denisem Villeneuvem natočil akční drama Sicario: Nájemný vrah, na které potom navázal se Sicariem 2: Soldado soustředěným jen na Del Torovu postavu. Jeho posledním filmem byla loňská Francouzská depeše od Wese Andersona, další projekty má ale nalajnované.

Benicio del Toro před projekcí filmu Traffic: Nadvláda gangů (foto: Totalfilm Media)

Ve Varech na Benicia Del Tora čeká Cena prezidenta festivalu a promítali se tam jeho dva filmy, Traffic – Nadvláda gangů a Obvyklí podezřelí.

Petr Schön, spolupracovník redakce
foto/video: Totalfilm Media, Falcon, Vertical Ent., KVIFF.TV, archiv © 2022

kviff-56-plakat