Recenze: Epické finále čtvrtých Stranger Things strčí do kapsy většinu dnešních velkofilmů

Za natáčení čtvrté řady populárního seriálu Stranger Things vysolil Netflix astronomickou částku okolo třiceti milionů dolarů za jedinou epizodu. Jen málokdo mohl čekat, že se zrovna z této skromné hororové detektivky vyklube epická sága obřích rozměrů, masivní investice se ale streamovací službě vrací i s úroky. Premiéra prvních sedmi epizod čtvrté řady opět trhala rekordy ve sledovanosti a diváci ji s nadšením hltali, po velice slušném nášlapu jsme si ale na závěr museli počkat až na začátek července. Oddělit poslední dva díly od zbytku série bylo nejspíš hlavně finančně motivované rozhodnutí, o žádné ošizení se ale nejedná. Finální epizody Stranger Things 4 jsou dohromady více než čtyřhodinovým velkolepým zakončením ambiciózní řady, které sice není bez chyb, ale nabízí daleko lepší zábavu než většina moderních blockbusterů.

stranger-things-4

První polovina čtvrté řady odstartovala s postavami roztroušenými po celé Americe (a nejen tam) a sledovali jsme v ní převážně oddělené skupinky hrdinů s rozdílnými cestami a cíli. Městečkem Hawkins opět otřásla tajemná vražda, a zatímco se jí staří známí hrdinové pokoušeli přijít na kloub, Eleven se rozhodla prozkoumat svou minulost a znovu v sobě objevit své schopnosti.

Dospělí ale tentokrát pomoct nemohli. Hopper, uvězněný v ruském gulagu, vyslal totiž zprávu Joyce a ta se ho bez váhání vydala zachránit. Velké odhalení na konci sedmé epizody ovšem většinu dějových linek svázalo do sebe a připravilo půdu na finální střet mezi dobrem a zlem. A ten poslední dva díly přinesly ve velkém stylu.

Zakončení Stranger Things 4 nepřipomíná ani tolik televizní epizody, jako spíš jeden velký multimilionový velkofilm, do kterého všichni od režisérů přes herce až po CGI animátory vložili srdce a skutečně se vynasnažili přinést divákovi bombastický zážitek většinou rezervovaný jen pro velká plátna. Na obrazovce je vidět skutečně každý cent. Zatímco ve většině televizních seriálů musí scenáristé obcházet jakékoliv scény zavánějící penězi, zde se tvůrci skutečně utrhli ze řetězu a evidentně pracovali bez zábran.

Mezi lokacemi se střídá slizká dimenze Upside Down, podzemní základny, kobky ruského vězení či polorozpadlá viktoriánská vila, na obrazovce se každých pár minut prohání jedno z rozmanitých monster, kulisy vybuchují v ohnivých explozích, za které by se nestyděl ani Michael Bay a mezi tím vším se nenajde jediný hluchý moment. Hodně je v sázce, neustále se něco děje a napětí funguje na jedničku.

Tvůrci navíc opět předvádí parádní smysl pro hudební doprovod. Elektronický soundtrack samozřejmě válí jako vždy, o několik nejzapamatovatelnějších momentů se ovšem postaral parádní výběr licencovaných songů. Na většině hudebních aplikací díky první polovině seriálu teď dominuje Kate Bush, a neslyšeli jsme si naposledy. Když se ale do akce vloží ještě kytarové sólo do not Metallicy nebo ponurý remix Separate Ways, jsou to audiovizuální orgie.

Sólo, které zbořilo internet (foto: Netflix)

Co ale Stranger Things vyzdvihuje nad tradiční hollywoodský blockbuster jsou charakterní momenty a tišší chvilky, na něž běžný dvouhodinový filmeček jednoduše nemá čas. Díky masivní stopáži má ale seriál možnost se u emocionálních momentů zastavit a skutečně je divákům vepsat do paměti.

Ve vytváření nesmírně sympatických postav tvůrci seriálu bratři Dufferovi excelovali už od první sezony a čtyřka většinu z nich těží na maximum. Eleven a její cesta k sebepoznání je dost možná to nejlepší, co postava kdy předvedla, dynamika mezi partou přátel v Hawkins funguje stejně dobře jako vždy a někteří staří známí jako Max či Lucas nový materiál ždímají až na dřeň.

Jedenáctka zůstává srdcem seriálu (foto: Netflix)

Ideálně rozdělit čas mezi jednotlivé hráče a dát jim všem adekvátní roli se v první polovině řady příliš nepovedlo a tento problém se částečně přenáší i do závěru série. I Will a Mike, kteří v první polovině víceméně jen seděli na střídačce, ale mají v osmém a devátém díle své momenty.

Čtvrté Stranger Things pak z velké části patřily nováčkům. Nerdovský maniak Eddie Munson se ve finálních dvou dílech definitivně zapsal mezi nejlepší postavy seriálu a nový záporák Vecna své předchůdce Demogorgona či Mozkoužrouta hravě překonává jak ze scenáristického, tak příběhového hlediska.

Záporáci si nos nezaslouží (foto: Netflix)

Jedna věc se bohužel uspokojivě uzavřít nepovedla, a to záchranná mise do zasněžených planin Ruska. Z produkčního hlediska se jedná o velice solidní podívanou, od zbytku příběhu čtvrté řady ale působí příliš odděleně a na ostatní události nemá sečteno a podtrženo prakticky žádný dopad. Většina příběhových linek mimo Hawkins trpěla podobným problémem v první půlce série, i slabší odnož jako rodina Byersových v Kalifornii se ale nakonec na celkový konflikt napojila. Dobrodružství Hoppera a Joyce tento aspekt prostě chyběl.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 80%
  80
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 90%
  90
 • Herci - 90%
  90

Stranger Things 4: Vol. 2 (2022)

Čtvrtá řada Stranger Things utvrdila, jak moc se začíná hranice mezi filmy a seriály tenčit. Bratři Dufferovi ve finálních epizodách naservírovali fanouškům regulérní velkofilm, který by se neztratil ani v kinosálech a bez problému by vytřel podlahu s většinou aktuální hollywoodské tvorby. Emocemi a napětím narvané závěrečné díly parádně uzavírají pravděpodobně druhou nejlepší řadu seriálu a navíc efektivně připravují půdu pro konečný střet mezi našim světem a dimenzí Upside Down.

86 %
Petr Schön, spolupracovník redakce
foto/video: Netflix © 2022

Stranger Things 4

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)
Tvůrci: Matt Duffer, Ross Duffer
Režie: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Nimród Antal
Scénář: Matt Duffer, Ross Duffer, Paul Dichter, Kate Trefry, Curtis Gwinn
Kamera: Caleb Heymann
Hudba: Kyle Dixon, Michael Stein
Hrají: David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery
Produkce: Rand Geiger, Matt Duffer, Ross Duffer
Střih: Dean Zimmerman
Zvuk: Craig Henighan, Mark Paterson
Scénografie: Chris Trujillo

Stranger-Things-4-plakat