Rod draka: Návrat do ikonického světa začíná působivě

Bylo to v květnu 2019, kdy se svět rozloučil s mnohými milovaným seriálem Hra o trůny prostřednictvím nechvalně proslulého finále. Nyní, o tři roky později, přichází HBO s novinkou ze světa Západozemí, která by fanouškům mohla spravit hořkou pachuť. Úvodní díl Rodu draka zamíří na obrazovky nejen televizních diváků už 22. srpna.

Rod draka (foto: HBO)

Jak vyplývá už z názvu, seriálová novinka se zaměřuje na rod Targaryenů, 170 let před narozením Daenerys za bouře zrozené. Bez obav se tak jedná o vhodnou podívanou i pro ty, kteří nejsou do intrik Západozemí ze Hry o trůny zcela zasvěceni. Srdce původních fanoušků ale zcela jistě zaplesá při uslyšení jistých referencí či legendární hlavní znělky linoucí se chodbami Rudé bašty.

Jestli má svět Hry o trůny v něčem silnou základnu, jsou to vizuály a působivá prostředí; v Rodu draka tomu zjevně nebude jinak. Seriál uvěřitelně, ale zároveň velkolepě buduje svůj svět, kde se za pozlátkem skrývá mnoho temnoty. Zdánlivě probádané prostředí Rudé bašty a Králova přístaviště má zjevně i nadále mnohé co nabídnout, působivou vizuální proměnou prošel i ikonický železný trůn. Hlavní vizuální atrakcí samozřejmě zůstávají perfektně animovaní draci.

Rod draka (foto: HBO)

Vzhledem k úspěchu Hry o trůny se Rod draka srovnávání se starším sourozencem navzdory vlastní komplexnosti zcela nevyhne. Zatím ale můžeme říct, že jde rozhodně o slova v jeho prospěch. Jestli původní seriál něco zcela jistě proslavilo, je to grafické zobrazení násilí a sexu spolu s rafinovanými politickými intrikami. A divákům už z prvního dílu dračí novinky může být zcela jasné, že se tvůrci právě k těmto kořenům vrátili s vervou podobnou prvním sériím.

Rod draka navíc důrazně pracuje s tematikou života ženy v době patriarchátu, a tak první ženskou nástupnici trůnu tvrdá konfrontace s dominantně mužským politickým prostředím rozhodně nemine. Na vysoké úrovni zůstávají i herecké výkony herců, mezi nimiž jsou k vidění známé i neznámé tváře.

Role prince Daemona Targaryena se chopil Matt Smith, známý především jako Doctor Who nebo jako princ Philip v seriálu Koruna. Ottu Hightowera, pravou ruku krále, ztvárnil Rhys Ifans, který se objevil během své dosavadní kariéry ve filmech jako Harry Potter, Notting Hill či Amazing Spider-Man. Co se hlavní postavy Rheanerys Targaryen týče, v prvním díle zazářila jakožto její mladší verze Milly Alcock, která se svými zkušenějšími hereckými kolegy bez problémů držela krok. Své herecké kolegyni Emmě D’arcy, jež se dále chopí role dospělé dračí královny, tak může hrdě předat žezlo pro další epizody.

Už pilotní díl vizuálně i dějově bohaté podívané nasazuje laťku vysoko, a tak si od pokračování můžeme oprávněně mnohé slibovat. Ať už je to výměnou často kritizovaných tvůrců Hry o trůny či úzkou spoluprací s autorem knižní předlohy Georgem R. R. Martinem, Rod draka má rozhodně potenciál dosáhnout minimálně stejného úspěchu, jako svůj předchůdce.

Tereza Mažáriová, spolupracovnice redakce
foto/video: HBO © 2022