Total Week #37/22 – Benátské plivance Harryho Stylese, novinky u Disneyho a český pokus o Oscara

Pro Francouze znamenal Jean-Luc Godard totéž, co pro Čechy Miloš Forman. Představitel nové vlny a experimentátor s filmovou formou zemřel v úterý v Paříži ve věku 91 let. Netflix zvažuje konec bingování a návrat k tradičnímu vydávání nových epizod jednou týdně, aby zájem diváků o své projekty lépe rozložil v čase. Ojedinělý projekt o českém hudebním skladateli zamíří za Českou republiku do boje o oscarové nominace. Zlatého lva si z Benátek odnesl americký dokument, uspěl ale i český film. Disney na expu minulý víkend odhalil hromadu novinek ze světa Marvelu, Star Wars a Pixaru. Rozdány ale byly i ceny Emmy, dnešní Total Week tedy bude kapku shrnující. 

Česko vyslalo bojovníka o Oscara

Česká filmová a televizní akademie každoročně hlasuje nejen o Českých lvech, americkým kolegům navíc posílá reprezentanty naší kinematografie do užšího výběru na Oscara. Už v prosinci se tedy dozvíme, zda na únorovém 95. udílení Cen Akademie o zlatého plešouna za nejlepší zahraniční film zabojuje novinka Il Boemo režiséra a scenáristy Petra Václava. Naposledy se to českým filmařům povedlo v roce 1996 s Koljou.

Snímek s Vojtěchem Dykem v hlavní roli první diváci uvidí až na festivalu San Sebastian, v Česku pak na Finále Plzeň i v běžných kinech na konci září. Akademici jsou nicméně o jeho kvalitách zjevně přesvědčeni už teď. Vyprávět film má o hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi, který v druhé polovině 18. století emigroval do slunné Itálie, kde se stal legendou, nakonec ale zemřel v zapomnění.

To nic, drahá, Benátky skončily

Minulou sobotu večer vyvrcholil letošní ročník benátského festivalu. Zlatého lva si odnesl v konkurenci 22 filmů dokument americké režisérky Laury Poitras s názvem All the Beauty and the Bloodshed o opioidové aféře v USA. Je to teprve podruhé v historii festivalu, kdy tuto prestižní cenu získal dokument. Na festivalu uspěla i režisérka Cristina Grosan s českým filmem Běžná selhání. Ta jsou příběhem tří různých žen, které čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy svět zasáhne tajemný přírodní úkaz doprovázený výbuchy. Do českých kin vstoupí snímek 13. října.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon dostala Cate Blanchett za film Tár, kde ztvárnila dirigentku, která se potýká s převahou mužů. Cena za mužský herecký výkon patří Colinu Farrellovi za roli v komedii The Banshees of Inisherin.

Nejvíc pozornosti na sebe ale tradičně poutají spíš zprávy lehce bulvárního charakteru, než vítězné filmy. Asi nejdiskutovanějším snímkem tak je očekávaný thriller To nic drahá od Olivie Wilde, který má zákulisních problémů údajně tolik, že se mu věnují i seriózní média.

Režisérka po bouřlivém rozvodu s Jasonem Sudeikisem a kontroverzním vyhazovu Shiy LaBeaufa obsadila do hlavní role svého aktuálního přítele Harryho Stylese. Někdejší člen One Direction mezitím vzbuzoval obrovský zájem fanoušků a údajně zákulisní drama na premiéře završil plivancem na svého kolegu Chrise Pinea, který zase v mezičase pobavil internet nepřítomným výrazem během Stylesova blábolení o tom, že jejich společný film “působí jako film, který divákům říká, ať na něj zajdou do kina.”

Kontroverze obestírají i stále populárnější Florence Pugh, která hraje druhou hlavní roli. Příběh o zdánlivé idylce v podezřelé americké komunitě nepropaguje na sociálních sítích, nedává o ní rozhovory a neúčastnila se ani benátské tiskovky k filmu, údajně kvůli napjatým vztahům s režisérkou, oficiálně ale kvůli vytížení při natáčení druhé Duny.

De fakto všichni tvůrci vášně v médiích i na sociálních sítích tlumí, popírají a popisují jako smyšlené a přehnané, internet se ale raduje, z flusu je nová facka a události okolo filmu si, jak už to tak bývá, žijí vlastním životem. Jaký je samotný film zjistíme příští týden.

Průlet Disneyho expem D23

Tradiční akce D23 Expo, na které Disney jednou za dva roky představuje svým fanouškům v kalifornském Annaheimu vybrané novinky, je spolu s prvním zářijovým víkendem za námi. Řadu nových trailerů doplnily střípky informací o nových filmech a seriálech určených pro kina i pro stream. Všechny ukázky i informace najdete u nás na webu v podrobném článku, pojďme si ale to nejzásadnější v rychlosti shrnout.

První představené trailery patří pokračováním několik let starých, ale oblíbených hraných rodinných filmů – čarodějnické komedie Hokus Pokus nebo Kouzelné romance s Amy Adams. Disney poodhalilo i fotorealisticky animovaný prequel Lvího krále, remake Strašidelného domu nebo povedený plakát nového zpracování Petera Pana. Debaty ale rozvířil zejména první teaser Malé mořské víly vzhledem ke kontroverznímu obsazení hlavní hrdinky.

Projekty na několik let dopředu poodhalil Pixar i animovaná odnož Disneyho. V budoucnu se tak můžeme těšit na animák Elemental o čtyřech kamarádících se živlech, druhý díl oblíbené pohádky V hlavě nebo sportovní seriál Win or Lose. Disney se i ku příležitosti stého výročí studia v pohádce Wish vrátí k tradiční kreslené animaci, která ho tak proslavila.

Marvel poodhalil halloweenský speciál VlkodlakNoční lovec, thrillerovou Tajnou invazi o invazi lupičů těl, potvrdil Matta Shakmana jako režiséra Fantastické čtyřky, line-up záporácké týmovky Thunderbolts a novinky o obsazení chystaných projektů vč. záporáka Leadera, který se po letech absence v MCU vrátí ve čtvrtém Captainu Amerikovi.

Nelenil ani Lucasfilm, který za přítomnosti dojatého Harrisona Forda a přísného zákazu natáčení návštěvníkům exkluzivně ukázal trailer na nového Indiana Jonese a představil i další trailer na fantasy seriál Willow, který navazuje na osmdesátkovou klasiku, třetí řadu Mandaloriana či animovanou antalogii Příběhy rytířů Jedi od tvůrců Klonových válek.

Emmy 2022 rozdány

John Oliver by si skoro mohl začít půjčovat zlidovělou glosu Karla Gotta: „Letos jsem to opravdu nečekal.“ Na televizních cenách Emmy totiž v kategorii talk show již poněkolikáté vyhrál jeho pořad Co týden dal a vzal. HBO letos celkově bodovalo, a vrátilo tak úder Netflixu, který slušně zaválel vloni, letos mu ale nepomohl ani Ozark či Hra na oliheň, které získaly pouze ceny pro své herecké tváře. Překvapivě ostrouhal chválený i jinde ceněný seriál Better Call Saul, který neproměnil jedinou nominaci.

Nejlepším seriálem se tedy stalo kritiky zbožňované drama Boj o moc, které se dočkalo i scenáristického ocenění pro jednu z epizod a sošky pro herce ve vedlejší roli pro Matthew MacFadyena. Jako nejlepší minisérie byl oceněn satirický Bílý lotos, rovněž ze stáje HBO, cenu za nejlepší herečku ve vedlejší si díky němu odnesla Jennifer Coolidge. V hlavní roli už podruhé zaválela Zendaya za Euforii.

Jako nejlepší komedie byl oceněn fotbalový Ted Lasso od Apple TV, který tak obhájil své vítězství z loňska.


Na co se chodilo

Zatímco v Česku se Žižka stál slušnou událostí, v Americe byl pochopitelně zájem o látku velice volně inspirovanou naší historií o poznání menší. 810 tisíc dolarů, které vojevůdce pod absurdně tuctovým názvem Medieval za mořem utržil, je vyloženě tristním výsledkem. Malý distributor Avenue Pictures ostatně do reklamy zainvestoval asi tak pět dolarů a nasazení v 1300 kinech taky není na tamní poměry ničím, co by stálo za řeč. Na tuzemské poměry nesmírně ambiciózní producentský počin Petra Jákla se tedy bohužel zařadil mezi nejslabší otvíráky v americké historii navzdory povědomým tvářím na plakátech.

V Česku během otvíráku od čtvrtka do neděle Žižka zaujal 104 tisíc zvědavců, což je letos čtvrtý nejlepší výsledek. Je to výsledek srovnatelný s jinými prominentními českými životopisy, o pár tisíc nicméně Jákl nepřekonal ani vlastního Kajínka z roku 2010. Lze odhadovat, že film posbírá po českých kinech zhruba půl milionu diváků, vzhledem k vlažnějším reakcím to ale není jisté. Už teď nicméně víme, že tržby z českých kin nejdražší český film nezaplatí.

Nejen o tržební matematice, jejích predikcích a celkově o tom, jak dostat film k divákovi, jsme si mimochodem tento týden povídali s marketingovým specialistou Vojtou Markem z Bioscopu, distribuční společnosti, která do našich kin uvedla nejen Žižku, ale třeba i Vyšehrad nebo Tajemství staré Bambitky 2. Celý rozhovor najdete na našem podcastu.

Na co se podívat

Superschopnosti? K čemu? Před několika lety bohatě stačila síla lásky, aby se diváci ve velkém hrnuli do kina. Romantické komedie s velkými hvězdami tehdy byly podobnou zárukou úspěchu, jako jsou dnes komiksy. Příjemným pohrobkem téhle doby je Vstupenka do ráje, nová komedie, ve které se po letech schází George Clooney a Julia Roberts jako rozvedený pár, který navzdory vzájemné averzi cestuje na Bali, aby dceři rozmluvil unáhlený sňatek s tamním pěstitelem řas. Výsledek je jako piňakoláda. Povědomé ingredience s kapkou exotiky dohromady tvoří sakra sladký koktejl, který vás ale v přiměřeném množství dovede skvěle osvěžit. Tahle oddychovka je přesně tím, jak působí z plakátů a trailerů – fajn romantickou komedií ze staré školy. Jede sice podle známých šablon a ke konci trochu ztrácí tempo, i tak vás ale díky balijským scenériím a uštěkané ústřední dvojici příjemně pobaví.

A pokud se nechcete pobavit, ale vydeptat u něčeho umělecky hodnotnějšího, mohly by vás zaujmout Krásné bytosti. Drsné islandské drama vypráví o kamarádství kvarteta kluků z disfunkčních rodin plných chlastu a domácího násilí. Společně se potloukají po ulicích a střechách šedivého městečka a perou se nejen mezi sebou, ale i s neustálou nutností šikanovat, nebo být šikanováni. Výtečně zahrané dětské postavy se zmýtají ve všudypřítomné surovosti a eskalujících neštěstích na pozadí snových výjevů. Navzdory pevnému režijnímu uchopení a krásné kameře může film některé diváky ke konci vším tím zmarem trochu utahat, závěrečná katarze ale za to stojí.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Pilot Film, Vertical Entertainment, Disney, The Emmy®, CinemArt, Artcam Films
audio: Totalfilm Media © 2022