Recenze: Vstupenka do ráje připomene staré dobré časy hvězdně obsazených oddychovek

Superschopnosti? K čemu? Před několika lety bohatě stačila síla lásky, aby se diváci ve velkém hrnuli do kina. Romantické komedie s velkými hvězdami tehdy byly podobnou zárukou úspěchu, jako jsou dnes komiksy. Je Vstupenka do ráje tedy zajímavým vzkříšením žánru nebo jen jeho staromilským pohrobkem?

Vítejte na Bali! (foto: CinemArt)

Neměnit, co funguje

Revoluce se nekoná, to ale neznamená, že by výlet na Bali s Georgem Clooneym a Julií Roberts měl ujít vaší pozornosti. Ti dva mají ostatně za sebou už čtyři filmy a jejich chemii nelze ani po letech rozporovat. Samotné hvězdy už nicméně dnes, snad s výjimkou Toma Cruise, dávno nejsou zárukou úspěchu. Je-li Vstupenka do ráje slaďoučkou piňakoládou, co jsou kromě ústřední dvojice další její ingredience?

Všechny, na které si v rámci žánru vzpomenete. Máme tu podbízivou hudbu, polibek při západu slunce, prudký liják smáčející postavy, když se ocitnou na dně. Film hraje dost na jistotu a nic zde není proti ničemu, nicméně nevadí to. U romantických komedií je happyend víceméně jistotou, důležitá k němu ale je cesta. A jít po ní tudy a v téhle společnosti je velice fajn.

Romcom ze staré školy

Clooney a Roberts hrají rozvedený pár, která si vzájemně nemůže přijít na jméno. Nedobrovolné spojenectví uzavřou po mnoha letech trucování v donucení okolnostmi, když jejich dcera po promocích na právech odletí na dovolenou na Bali, zamiluje se tam do vyzenovaného fešáka a rozhodne se s ním žít šťastně až do smrti. Někdejší manželé jsou ale životem poučeni a protože vědí, že doufat v něco takového je mladická bláhovost, vydají se do tropického ráje svatbu překazit.

Vedlejší postavy, ať už jde o balijské domorodce, single kamarádku nebo nemotornou nápadnickou konkurenci, jsou typickými žánrovými figurkami, kteří hvězdné dvojici trefně přicmrndávají. Středobodem snímku je v souladu s trailery neustálé hašteření Clooneyho a Roberts, opřené o jejich neochvějné charisma. Slovní přestřelky a otrávené mručení fungují místy zcela perfektně, místy působí kapku na sílu, nikdy ale nesklouzne k trapnému pitvoření. Ba naopak, opakovaně dovedou diváka upřímně rozesmát, což v současných komediích rozhodně standardem není.

Po dlouhé době se navíc velmi zdařily i české titulky. Tradičně unylý překlad v případě Vstupenky do ráje nahrazují hravé formulace, jako je „megasexy námořníček“ nebo „dinosauří tanyny.“ Na papíře to může znít infantilně, v kontextu konkrétních scén ale tyhle lingvistické legrace hezky podtrhují vtip filmu.

Tak vezmou se, nebo ne? (foto: CinemArt)

Škoda jen, že s poslední třetinou humoru postupně ubývá na úkor scén, kdy se postavy v různých sestavách a scenériích vyznávají ze svých obav a strastí. Byť třeba příběh ústředního rozvedeného páru i konflikt mezi ním a dceřiným snoubencem působí přirozeně, film před finále výrazně ztratí příjemnou flow, kterou si do té doby držel. Když se konečně s postavami dostaneme k závěrečným titulkům, pocit promarněného času s nimi ale rozhodně nedorazí.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 65%
  65
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 60%
  60
 • Herci - 80%
  80

Vstupenka do ráje (2022)

Vstupenka do ráje je jako piňakoláda. Povědomé ingredience s kapkou exotiky dohromady tvoří sakra sladký koktejl, který vás ale v přiměřeném množství dovede skvěle osvěžit. Tahle oddychovka je přesně tím, jak působí z plakátů a trailerů - fajn romantickou komedií ze staré školy. Jede sice podle známých šablon a ke konci trochu ztrácí tempo, i tak vás ale díky balijským scenériím a uštěkané ústřední dvojici příjemně pobaví.

70 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2022

Vstupenka do ráje / Ticket to Paradise
Komedie
USA, 2022, 104 min
Premiéra: 15. 9. 2022, CinemArt
Režie: Ol Parker
Scénář: Daniel Pipski
Kamera: Ole Bratt Birkeland
Hrají: Julia Roberts, George Clooney, Billie Lourd, Kaitlyn Dever, Lucas Bravo, Maxime Bouttier
Produkce: Tim Bevan, George Clooney, Eric Fellner, Lisa Roberts Gillan, Julia Roberts
Střih: Peter Lambert
Scénografie: Owen Paterson
Kostýmy: Lizzy Gardiner