Nejočekávanější filmy: listopad 2022 (přehled a ukázky)

Listopadové filmové premiéry znamenají pro českého diváka o něco méně nabitější měsíc, než byl ten říjnový. Prahu a Brno ale čeká další ročník queer festivalu Mezipatra a v několika městech své filmy promítne už pětadvacátý ročník Festivalu francouzského filmu. Z větších filmových premiér nelze opomenout dvojku marvelovky Black Panther, pokračování Princezny zakleté v čase, autobiografickou novinku Stevena Spielberga Fabelmanovi nebo novou komedii od tvůrců seriálu Most! Grand Prix. Je toho ale víc, podívejte se na listopadový přehled.

Black Panther: Wakanda nechť žije (od 10. listopadu)

Už od nečekaného úmrtí Chadwicka Bosemana se spekulovalo, kdo ve světě MCU převezme brnění Black Panthera a stane se následovníkem krále T’Chally. Trailery i fanouškovská šuškanda naznačuje, že ochráncem Wakandy se skutečně stane jeho sestra Shuri, okolo které se točila většina teorií.
Projekty čtvrté fáze MCU se potýkají převážně s rozpačitými reakcemi i mezi dlouholetými fanoušky; emotivní trailer nicméně vypadá velmi nadějně, stejně jako návrat režiséra Ryana Cooglera, který z prvního dílu vytvořil velkou kulturní událost zejména pro afroamerické diváky. Vydělal celosvětově přes 1,3 miliard dolarů a v Americe svého času bořil rekordy návštěvnosti.

Princezna zakletá v čase 2 (od 17. listopadu)

První díl Princezny zakleté v čase v roce 2020 ukázal, že i v Česku se dá točit fantasy pohádka, filmový žánr, který v tuzemsku prakticky nevzniká. Snímek posbíral nadšené ohlasy domácích i zahraničních diváků. Kromě návratu starých známých postav tvůrci slibují i dechberoucí lokace, z nichž nejvýraznější je magického město Ayra. Film navíc disponuje nejvíce digitálními triky v historii české kinematografie.

Fabelmanovi (od 24. listopadu)

Novinka Stevena Spielberga je poctou filmařině jako takové. Mladý muž Sammy Fabelman, který vyrůstá v Arizoně po 2. světové válce, objeví zdrcující rodinné tajemství a zkoumá, jak mu síla filmů může pomoci poznat pravdu. Spielberg navíc nijak nezakrývá, že se ve filmu vrací do vlastního dětství.

Grand Prix (od 17. listopadu)

Nová komedie scenáristy a režiséra Jana Prušinovského se jmenuje Grand Prix. Hlavními hrdiny jsou dva bratranci, které ztvárnili Kryštof Hádek a Robin Ferro, a jejich neukočírovatelný kamarád Štětka, jehož hraje Štěpán Kozub. Žánrově snímek navazuje na režisérovy úspěšné seriály Okresní přebor, Čtvrtá hvězda nebo MOST!, tentokrát se navíc vydává i za hranice naší republiky a divákům nabídne divokou jízdu za snem napříč Evropou.

Hranice lásky (od 3. listopadu)

Po světové premiéře na festivalu v Karlových Varech, kde získal cenu FIPRESCI a stal se jedním z nejvíce probíraných filmů, se snímek Hranice lásky chystá do všech kin po celé republice. Hanu Vagnerová se ve filmu představuje jako žena, jež se rozhodne vztah se svým partnerem otevřít experimentům v sexuální oblasti. Herečka se navíc na filmu podílela i autorsky.

Menu (od 17. listopadu)

Samotářský a celosvětově proslulý šéfkuchař Julian Slowik s tváří Ralpha Fiennese chystá pro své VIP hosty opulentní degustační menu. Strávníky obsluhuje dokonale oblečený personál. Během večeře začíná houstnout atmosféra, jak dochází k odhalování tajemství jednotlivých hostů a šéfkuchař Slowik servíruje jeden nečekaný chod za druhým. S přibývajícími dramatickými a násilnými událostmi Slowik hosty čím dál tím víc znervózňuje, jelikož je stále patrnější, že jeho propracované menu má vyústit v pořádně šokující finále.

Zkouška umění (od 3. listopadu)

Zdá se, že na co sáhne režisérka Adéla Komrzý, to se promění ve zlato. Jak jinak si vysvětlit, že oba její dokumenty v karlovarské soutěži vyhrály cenu? V Soutěži Proxima se letos ve Varech objevila ve světové premiéře novinka, na které Komrzý pracovala s Tomášem Bojarem Zkouška umění (Art Talent Show). Film ve třech ateliérech sleduje přijímací talentové zkoušky na AVU a klade si otázku, jak a na základě který kritérií se v 21. století hledá talent? Jakou roli má umělec a umění v dnešním světě? A jak vůbec umění učit?

Divnosvět (od 24. listopadu)

Studio Disney zve diváky na výpravu, na jaké doposud nebyli, a slibuje je vzít do nového světa, kde zažijí dobrodružství plné nemožností. Takhle jinotajně poutají na svou animovanou novinku  tvůrci animovaného dobrodružství, které putuje do českých kin s dabingem.
Hlavní hrdina musí společně se svou rodinou podniknout neuvěřitelně nebezpečnou misi v neznámém cizím světě. Hrdinové se v nové Disney novince dostanou do nejzazších hlubin prostoru a času, kde objeví úžasné věci a jen o vlásek uniknou velkým nebezpečím.

Vánoční příběh (od 24. listopadu)

Jde o komedii odehrávající se během Štědrého dne, v níž několik hrdinů prožije opravdu nevšední a nezapomenutelné Vánoce. Snímek bude podle tvůrců plný nečekaných situací a emocí, dojemných chvil a zábavy, s jedinečným obsazením hereckých hvězd, poprvé společně v jednom filmu.
Kromě hereckých es, jako jsou Jiřina Bohdalová, Karel Roden či Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem, se ve Vánočním příběhu režisérka Ireny Pavláskové objeví i plno dalších zajímavých tváří. Příběh například propojí studenty Jakuba a Romanu, které představují Jan Nedbal a Sara Sandeva.

Sami doma (od 16. listopadu)

Filmař a muzikant Jan Foukal a Albert Romanutti, frontman kapely Bert & Friends, se ocitají v rolích hlavních hrdinů první české bromance – dokumentární komedie s názvem Sami doma. Přestože snímek vznikl v lockdownu, koronavirová pandemie se pro tvůrce stala příležitostí, jak objevovat radost ze života. Označení bromance významově odkazuje na anglická slova „brother“, v přeneseném významu kamaráda, a „romance“, právě Foukal s Romanuttim o svém kamarádství natočili film.

Strachy v nás (od 24. listopadu)

Strachy v nás © Foto Jaroslaw Sosinski

Přímo z festivalu Mezipatra míří polský film s queer tématikou do široké kinodistribuce. Navzdory předsudkům na polském venkově je umělec Daniel respektován. Tragická smrt queer dívky ovšem životům místních zasadí bolestivou ránu a Daniel se musí vypořádat nejen s pocitem viny, ale i s rozhádanou komunitou. Podaří se mu dostát svým slibům, udržet si tvář a zároveň změnit svět kolem sebe?

JFK návrat: Za zrcadlem (od 17. listopadu)

Třicet let po svém filmu JFK bere režisér Oliver Stone diváky na cestu po nedávno odtajněných důkazech o atentátu na prezidenta Kennedyho – nejzávažnější americké záhadné vraždě dvacátého století. Stone předkládá společně s oscarovými vypravěči Whoopi Goldberg a Donaldem Sutherlandem a s vynikajícím týmem lékařských a balistických expertů, historiků a svědků přesvědčivé důkazy o tom, že v případě Kennedyho se z „konspirační teorie“ stala „konspirační skutečnost“.

Svatý pavouk (od 10. listopadu)

Film je natočen podle skutečné události, přičemž název filmu odkazuje na přezdívku sériového vraha. V roce 2001 Saeed Hanaei zabil ve městě Mašhad šestnáct prostitutek, protože je považoval za “nečisté“. Jeho soudní proces vyvolal v Íránu velký rozruch, a to nejen kvůli hrůznosti toho, co se stalo, ale také proto, že některá média a konzervativní skupiny z něj udělaly hrdinu.

Kvík (od 10. listopadu)

Dojemný, dramatický i vtipný příběh o přátelství holčičky a prasátka vznikl technikou stop-motion animace a premiéru měl na letošním Berlinale.
Hrdinkou filmu je devítiletá Babs, kterou o prázdninách čekají hned dvě báječné věci. Nejdříve zjistí, že ten starý pán, který se znenadání objevil u nich doma, je její dědeček. A hlavně – děda Tuitjes jí dá k narozeninám roztomilé malé prasátko. Jenomže Kvík je přeci jenom čuník a Babs si ho může nechat jen pod podmínkou, že absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky.

Dreaming Walls: Hotel Chelsea (od 10. listopadu)

Poetický dokument zachycuje slavnou stavbu v době proměn a celkové přestavby. Jde o vtahující poklonu slavné budově, jejím duchům i výzvu k diskusi o tom, co stará dobrá Chelsea dala světu.

-red-
foto/video: Falcon, Bohemia MP, Vertical, Aerofims, CinemArt, Artcam, Queer Kino © 2022